• Start
 • Wiadomości
 • Radni Miasta Gdańska na lata 2018 - 2024 zakończyli kadencję

To była 76. i ostatnia sesja. Radni Miasta Gdańska lat 2018 - 2024 zakończyli kadencję

Ostatnia sesja tej kadencji trwała prawie pięć godzin. Upłynęła w merytorycznej atmosferze, choć na koniec nie zabrakło wzruszeń. Radni , przegłosowali m.in. 22 dotacje na ratowanie gdańskich zabytków, na łączną kwotę 3,6 mln zł, a także przedłużyli na kolejne sześć lat funkcjonowanie Programu Mieszkalnictwa Społecznego. Następna sesja RMG odbędzie się już w maju i otworzy nową kadencję na lata 2024 - 2029. Będą to częściowo “starzy” radni, ale i debiutanci - wszyscy, na których wskazali mieszkańcy 7 kwietnia, w wyborach samorządowych. 
18.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa około 30 osób pozuje wspólnie do zdjęcia na schodach wewnątrz reprezentacyjnego budynku
Ostatnia, 76. sesja, kadencji Rady Miasta Gdańska na lata 2018 - 2024 odbyła się w czwartek, 18 kwietnia 2024 roku i podobnie jak wszystkie wcześniejsze była transmitowana przez nasz portal. Przed rozpoczęciem obrad radni zebrali się na schodach hallu Nowego Ratusza, by zapozować do pamiątkowego zdjęcia
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kilka osobistych słów

Ta sesja miała zarówno charakter roboczy, jak i pożegnalny. Radni dziękowali swoim koleżankom i kolegom w RMG za lata współpracy. Podziękowania - a nawet kwiaty - szły też na ręce osób obsługujących pracę całej Rady i jej poszczególnych komisji.     

Najbardziej wzruszające słowa padły jednak na koniec. Gdy już przegłosowano wszystkie projekty uchwał, przedyskutowano bieżące sprawy i zaakceptowano w głosowaniu dodatkowych ławników sądowych - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak zapytała, czy ktoś jeszcze chce coś powiedzieć od siebie, na zakończenie.

Radna Elżbieta Strzelczyk z Prawa i Sprawiedliwości, której nie będzie w RMG nowej kadencji, podziękowała za merytoryczną pracę.

Radny Romuald Plewa, dla którego również była to ostatnia sesja, podziękował Piotrowi Kryszewskiemu, zastępcy prezydent Gdańska, za zaangażowanie w naprawę pomnika Anny Walentynowicz we Wrzeszczu, który w zeszłym roku uszkodzony został przez wandali. Zaapelował też do radnych o dopilnowanie, by pamiątkowa tablica na domu Anny Walentynowicz - zerwana i skradziona przez nieznanych sprawców - została odtworzona.

Łamiącym się głosem Romuald Plewa wspomniał też o śmierci i pogrzebie swojego syna. Klubowym koleżankom i kolegom dziękował za wsparcie, osobno podziękował za obecność na pogrzebie Agnieszce Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska, i Piotrowi Grzelakowi, zastępcy prezydenta Gdańska.

- Wszystkim radnym życzę owocnej współpracy wszystkich klubów na rzecz mieszkańców - zakończył Romuald Plewa.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z 76. SESJI RMG:

 

Głos zabrała też Anna Golędzinowska, radna klubu Koalicji Obywatelskiej, która nadal będzie radną, ale chciała pożegnać osoby, które w wyborach nie zdołały przedłużyć swojej kadencji: - Do zobaczenia! - powiedziała, dodając, że być może w przyszłości dane będzie jeszcze wspólnie pracować na rzecz Gdańska. Anna Golędzinowska specjalne podziękowania skierowała do osób, które na co dzień są niewidoczne, ale trudno bez nich wyobrazić sobie pracę RMG. 

- Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom Biura Rady Miasta, a także służbom prasowym, fotoreporterom, obsłudze kamer, czyli wszystkim, dzięki którym mogliśmy docierać ze sprawami Gdańska do mieszkańców - stwierdziła radna Anna Golędzinowska.

RMG. Orunia i Piecki Migowo - dwie nowe uchwały o zagospodarowaniu przestrzennym

O kąpieliskach, nabrzeżu i mieszkaniach 

Oprócz wspomnianego wsparcia w wysokości 3,6 mln zł z kasy Miasta na ratowanie kolejnych 22 gdańskich zabytków - co uchwalono jednogłośnie - radni przyjęli też uchwałę ws. wykazu kąpielisk na nadchodzący sezon. Przegłosowano miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Nadano też nazwę Nabrzeże Hanzy jednemu z nabrzeży w północno-zachodniej części Wyspy Spichrzów.

Radni podczas 76. sesji zadecydowali też o przedłużeniu na kolejne sześć lat Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego.

RMG: Gdańsk ma Nabrzeże Hanzy i stawia na Program Mieszkalnictwa Społecznego

Korekta granic w dzielnicach

Ponadto radni, na podstawie wcześniejszych konsultacji społecznych, przyjęli uchwały ws. korekty granic sześciu dzielnic: 

 • Jasień 
 • Brętowo
 • Piecki-Migowo 
 • Ujeścisko-Łostowice 
 • Siedlce 
 • Wzgórze Mickiewicza

Jedna z tych zmian wzbudziła kontrowersje. Chodzi o przynależność parku Na Zboczu, który dotąd znajdował się administracyjnie na Siedlcach, a od teraz przyłączony został do Wzgórza Mickiewicza. Stało się tak, choć na Siedlcach większość uczestników konsultacji była przeciw. Radni uznali jednak, że do zmiany dojdzie, bowiem w praktyce nie będzie to miało żadnego wpływu na jakość życia mieszkańców.

Radni Miasta Gdańska kadencji 2018 - 2024

ZOBACZ ZAPIS WIDEO 76. SESJI RMG:

 

Nowi gdańscy ławnicy

Na prośbę gdańskich sądów radni powołali też dodatkowych ławników sądowych, by uzupełnić kadry niezbędne do funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Gdańsku. Chęć pracy w tym charakterze zgłosiło mniej osób, niż jest potrzebne. Ostatecznie, po weryfikacji kandydatur i głosowaniu w RMG, nowi ławnicy rozpoczną pracę w następujących sądach:

 • Sąd Okręgowy (12 ławników na 12 zgłoszonych w zapotrzebowaniu)
 • Sąd Okręgowy - Sąd Pracy (2 ławników na 2)
 • Sąd Rejonowy Gdańsk Południe  (4 na 7)
 • Sąd Rejonowy Gdańsk Południe - Sąd Pracy (5 na 14)

TV

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało-Czerwona na Górze Gradowej