• Start
  • Wiadomości
  • Radio Gdańsk. Debata kandydatów na prezydenta - bez Pawła Adamowicza i Jarosława Wałęsy

Radio Gdańsk. Debata kandydatów na prezydenta - bez Pawła Adamowicza i Jarosława Wałęsy

Na poniedziałek 24 września, po godzinie 9, w Radiu Gdańsk zaplanowano debatę kandydatów na prezydenta Gdańska. Można ją nie tylko usłyszeć, ale też obejrzeć na żywo na stronach internetowych radiogdansk.pl oraz polskieradio24.pl. Z zaproszenia do debaty nie skorzystał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zrezygnował też Jarosław Wałęsa.
( Publikacja: 23.09.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedziba Radia Gdańsk we Wrzeszczu
Szyld nad siedzibą Radia Gdańsk we Wrzeszczu
Mateusz Ochocki/www.gdansk.pl


Audycja nosi tytuł “Śniadanie polityków” i pomyślana została jako debata, prowadzona przez red. Beatę Gwoździewicz z Radia Gdańsk i red. Krzysztofa Świątka z Polskiego Radia 24. Audycja zacznie się kilka minut po godz. 9. i potrwa do godziny 10. W studio nie będzie publiczności.

Spotkanie podzielono na trzy części. Najpierw będzie czas na krótką prezentację założeń programowych - nie dłużej niż dwie minuty na kandydata.

Następnie uczestnicy odpowiedzą na pytania zadawane przez dziennikarzy - ta część zaplanowana jest na 25 minut. Rozmówcy będą odpowiadać na pytania dotyczące spraw społecznych, gospodarki i infrastruktury.

Spotkanie zakończy się swobodnym podsumowaniem każdego kandydata - po półtorej minuty na osobę.

W studio Radia Gdańsk usłyszymy pięcioro z sześciorga kandydatów:

  • Andrzeja Ceynowę (SLD)
  • Jacka Hołubowskiego (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy)
  • Elżbietę Jachlewską (Lepszy Gdańsk)
  • Kacpra Płażyńskiego (PiS)

Debatę można nie tylko usłyszeć, ale też obejrzeć na żywo na stronach internetowych radiogdansk.pl oraz polskieradio24.pl.


Paweł Adamowicz (Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska)
zapowiedział, że nie przybędzie na debatę z powodu 
wcześniej zaplanowanych obowiązków, które ma jako prezydent Miasta Gdańska. Ponadto wątpi, czy osoba współprowadzącego debatę red. Krzysztofa Świątka, gwarantuje zachowanie standardów obiektywizmu. 

W odpowiedzi skierowanej do Radia Gdańsk przez Aleksandrę Dulkiewicz, w imieniu KWW Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska, czytamy.

"(...) trudno zaakceptować debatę o Gdańsku prowadzoną przez redaktora z Warszawy, a takim jest red. Krzysztof Świątek, który w swoich wypowiedziach ma dość jednoznaczny pogląd na temat Gdańska i prezydenta Pawła Adamowicza, o czym świadczy choćby załączony fragment audycji „Minęła 20” z 31 sierpnia 2018 roku. W Radio Gdańsk jest wielu rzetelnych dziennikarzy znających od podstaw Gdańsk i jego wyzwania. Dlatego też, wydawać by się mogło, że w publicznej rozgłośni regionalnej wyborami samorządowymi, będą zajmować się dziennikarze lokalni dobrze znający nasze miasto, a nie przysłani dziennikarze z centrali mediów narodowych".

"Podtrzymuję przyjęcie zaproszenia przez kandydata na prezydenta Pawła Adamowicza do debaty w publicznej rozgłośni regionalnej, jaką jest Radio Gdańsk, o ile zostaną zachowane standardy rzetelności dziennikarskiej i obiektywizmu, które przez ponad 70 lat istnienia radia były Waszą wizytówką, a termin zostanie ustalony z odpowiednim wyprzedzeniem".

ZOBACZ PROGRAM Z UDZIAŁEM RED. KRZYSZTOFA ŚWIĄTKA - TUTAJ

Zaproszenie do debaty zostało wystosowane przez Radio Gdańsk w dniu 20 września.

W odpowiedzi skierowanej do Radia Gdańsk czytamy:

  • Po pierwsze, od paru tygodni na godz. 9 w poniedziałek 24 września zaplanowane jest otwarcie 100. nowego boiska przyszkolnego w Gdańsku. Zapraszamy rozgłośnię lokalną do wzięcia udziału w tej ważnej dla społeczności Brzeźna i Gdańska uroczystości przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 10 ul. Krasickiego 10. Tym bardziej, że oprócz otwarcia boiska odbędzie się losowanie finałowych drużyn w projekcie „100 turniejów na 100 lat niepodległości Polski”.
  • Po drugie, od przynajmniej dwóch tygodni zaplanowana jest na poniedziałkowe popołudnie 24 września debata kandydatów na prezydenta Gdańska w Gazecie Wyborczej Trójmiasto. Państwa zaproszenie pojawiło się na cztery dni przed debatą. Niektórzy mogliby łączyć to zaproszenie z informacją o tym, że kandydat Prawa i Sprawiedliwości nie weźmie udziału w debacie GW.


Z udziału w debacie zrezygnował też 
Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska). O przyczynach rezygnacji opowie podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbędzie się w poniedziałek, 24 września, o godz. 8.30.