• Start
  • Wiadomości
  • Rada Organizacji Pozarządowych prosi kandydatów o udział w ankiecie przedwyborczej

Rada Organizacji Pozarządowych prosi kandydatów o udział w ankiecie przedwyborczej

Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych opracowała ankietę skierowaną do kandydatów - w wyborach prezydenckich i do rady miasta - w których pyta, jaką mają wizję współpracy z trzecim sektorem działającym w Gdańsku. Czas na odpowiedź upływa w poniedziałek, 25 marca, do końca dnia.
23.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fontanna Neptuna w Gdańsku. Fontanna jest otoczona przez żeliwne balustrady, a w tle widać ludzi przechadzających się i cieszących pogodnym dniem. Za fontanną rozciąga się ulica z klasyczną architekturą, w tym kamienicami z fasadami w różnych kolorach i stylach. Nieco dalej widoczne są charakterystyczne szczyty budynków oraz wieże, które dodają uroku tej miejskiej scenie. Jaskrawe barwy, takie jak czerwień parasola czy flagi zdobiące ulicę, przyciągają wzrok i dodają żywiołowości kompozycji.
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych

Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych, zgodnie ze swoją nazwą reprezentuje gdańskie NGO`sy. W misji Rady, która działa już X kadencję (w cyklu dwuletnim) przeczytać można m.in.: “Rada inicjuje i rozwija rozwiązania w zakresie współpracy międzysektorowej oraz wspiera i integruje gdańskie organizacje pozarządowe”. 

Najnowsza inicjatywa Rady to ankieta skierowana do kandydatów startujących w wyborach samorządowych, zarówno do ubiegających się o fotel prezydenta, jak i o miejsce w Radzie Miasta Gdańska.

Ankieta składa się z 11 pytań otwartych i jest udostępniona na stronie internetowej oraz profilu GROP na Fb. 

Jaka jest geneza inicjatywy?

- Organizacje pozarządowe wykonują w Gdańsku wiele zadań ważnych z punktu widzenia mieszkańców, związanych m.in. z pomocą społeczną, ale też inicjują i są przestrzenią aktywizacji mieszkańców i budowania odpowiedzialności za swoje otoczenie - mówi Beata Matyjaszczyk, przewodnicząca Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych. - Zależy nam, żeby kandydaci na prezydenta i radnych opowiedzieli nam o tym, jaką mają wizję współpracy i wspierania organizacji pozarządowych w mieście. Wybory to taki czas, kiedy każdy zastanawia się, co można poprawić. To dobry moment na zmiany i nowe pomysły.

Jak podkreśla Beata Matyjaszczyk, ankieta to wkład środowiska organizacji pozarządowych w przedwyborczą debatę w Gdańsku i (być może) wskazówka ostatecznej wyborczej decyzji dla tych mieszkańców, którzy albo sami działają w fundacjach lub stowarzyszeniach; albo przyszłość III sektora jest dla nich ważna z innych powodów.

Wybory samorządowe 7 kwietnia. Poznaj wszystkich kandydatów do Rady Miasta

To była pierwsza debata kandydatów na prezydenta Gdańska

Kandydaci mogą nadsyłać swoje odpowiedzi jeszcze do 25 marca (do końca dnia). 

- Do wyborów będziemy systematycznie publikować wypełnione ankiety kandydatów na naszej stronie i na Fb, w takiej formie, w jakiej nam odpowiedzą, bez skrótów i redakcji. Poinformujemy także, kto odpowiedzi nam nie udzielił - mówi Beata Matyjaszczyk i zaznacza, że prośba o wypełnienie ankiety trafiła do wszystkich komitetów wyborczych w Gdańsku, a także indywidualnie do kandydatów znanych w środowisku NGO. 

Przewodniczą Rady zachęca gdańskie organizacje pozarządowe, żeby także zaangażowały się w namawianie osób kandydujących do udziału w ankiecie.

Pytania powstały na bazie wyników innej ankiety - przeprowadzonej wśród gdańskich NGO`sów uczestniczących w ubiegłorocznym, czerwcowym Święcie Wolności i Praw Obywatelskich. Organizacje wskazały w niej najbardziej palące ich zdaniem problemy, a GROP przełożyła je na pytania ankiety przedwyborczej.

Informację o ankiecie publikujemy na prośbę GROP.

Wszystkie informacje na temat wyborów samorządowych 7 kwietnia w zakładce wyborczej gdansk.pl

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024