Wybory samorządowe 7 kwietnia. Poznaj wszystkich kandydatów do Rady Miasta

Tylko trzy z ośmiu komitetów wyborczych wystawiły maksymalną liczbę kandydatów do Rady Miasta Gdańska: po 46 osób na każdej liście. Niemal wszystkie komitety będą walczyć o mandaty radnych we wszystkich sześciu okręgach wyborczych Gdańska - wyjątkiem jest Komitet wyborczy Związku Słowiańskiego z kandydatami w tylko jednym okręgu. Ile osób powalczy łącznie o miejsca w Radzie Miasta Gdańska? Policzyliśmy, że dokładnie 297!
26.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Herb Gdańska na brązowym meblu
Herb na mównicy w sali obrad Nowego Ratusza. Są 34 miejsca w Radzie Miasta Gdańska, do walki wyborczej przystępuje 298 kandydatów. W niedzielę, 7 kwietnia, głosy mieszkańców Gdańska rozstrzygną, kto zdobędzie mandat radnego
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Osiem komitetów, wszyscy kandydaci

Listy są już oficjalnie zatwierdzone, listy kandydatów można było zgłaszać do  4 marca. Aby komitet wyborczy mógł stanąć w kwietniu w szranki wyborcze musiał zebrać pod listą kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego z sześciu okręgów w Gdańsku, minimum 150 podpisów poparcia. Chęć startu w wyborach zgłosiło wstępnie dziewięć komitetów, ale po weryfikacji jeden się nie zakwalifikował. W wyborcze szranki staje więc osiem komitetów. Wejdź w poszczególne linki, by poznać wszystkich kandydatów do Rady Miasta Gdańska, z podziałem na komitety wyborcze i okręgi:

W jakich okręgach wybierzemy radnych miasta?

Podobnie, jak w poprzednich wyborach, w 2018 r., naszych przedstawicieli w 34–osobowej Radzie Miasta Gdańska będziemy wybierać w sześciu okręgach wyborczych:

  • Okręg Wyborczy Nr 1 - Młyniska, Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce - 5 mandatów
  • Okręg Wyborczy Nr 2 - Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe - 8 mandatów
  • Okręg Wyborczy Nr 3 - Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień - 6 mandatów 
  • Okręg Wyborczy Nr 4 - VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo - 5 mandatów
  • Okręg Wyborczy Nr 5 - Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe - 5 mandatów 
  • Okręg Wyborczy Nr 6 - Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, Osowa, Matarnia, Kokoszki - 5 mandatów 

UWAGA! Mieszkańcy VII Dworu pięć lat temu głosowali w Okręgu Wyborczym nr 6 - teraz będą głosować w Okręgu Wyborczym nr 4. 

Upewnij się, czy możesz głosować

Inaczej niż w wyborach parlamentarnych, do wyborów samorządowych nie pobierzesz zaświadczenia o prawie do głosowania, ani nie dopiszesz się do spisu na jedno głosowanie. Aby uczestniczyć w wyborze radnych i prezydenta Gdańska, musisz mieć zameldowanie w granicach miasta lub potwierdzić swoje stałe zamieszkanie. Magistrat przygotował ulotkę, która w jasny sposób tłumaczy, co i jak.

Chcesz, ale czy możesz głosować w Gdańsku? Zadbaj o to - ulotka wyjaśnia co i jak

Warto w porę załatwić formalności i warto wiedzieć, że w wyborach samorządowych głosować mogą nie tylko obywatele polscy, ale i obywatele innych krajów - pod warunkiem, że należą one do Unii Europejskiej. Dodatkowo też do głosowania mogą być uprawnieni obywatele Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

TV

To przedszkole jest wzorem