• Start
  • Wiadomości
  • W czwartek XV sesja Rady Miasta Gdańska: najważniejsze tematy. Transmisja na gdansk.pl

W czwartek XV sesja Rady Miasta Gdańska: najważniejsze tematy. Transmisja na gdansk.pl

XV sesja Rady Miasta Gdańska obecnej kadencji rozpocznie się w czwartek, 24 października, o godz. 9.00. Portal gdansk.pl jak zwykle przeprowadzi transmisję. W przeddzień sesji zaprosiliśmy radnych do naszego studia, by podpowiedzieli mieszkańcom, na które tematy warto szczególnie zwrócić uwagę.
( 23.10.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Radna Beata Dunajewska i radny Cezary Śpiewak-Dowbor w studio portalu Gdańsk.pl
Radna Beata Dunajewska i radny Cezary Śpiewak-Dowbor w studio portalu Gdansk.pl
www.gdansk.pl

 

Gośćmi programu “Wszystkie Strony Miasta” byli radni:

  • Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych “Wszystko dla Gdańska” w Radzie Miasta Gdańska 
  • Cezary Śpiewak-Dowbor, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska

Będzie to pierwsza sesja Rady Miasta Gdańska po wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę, 13 października. Oznacza to istotną zmianę w składzie RMG, bowiem dwóch radnych z list Prawa i Sprawiedliwości dostało się do Sejmu RP. Posłami zostali Kacper Płażyński i Jan Kanthak. Zdaniem radnych Beaty Dunajewskiej i Cezarego Śpiewaka-Dowbora, są duże szanse, że do czwartku załatwione będą wszelkie formalności i następcy obu świeżo upieczonych posłów będą mogli złożyć ślubowanie na forum XV sesji RMG. Nowymi radnymi PiS w Gdańsku będą Przemysław Majewski i Barbara Imanowska. 

Inny ważny temat to wybór ławników sądowych na kadencję 2020 - 2023 dla Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe i Sądu Okręgowego w Gdańsku. O funkcję tę ubiega się ponad sto osób. Nad każdą z kandydatur radni będą głosować z osobna.

- Myślę, że to będzie jeden z kluczowych punktów porządku sesji - mówi radny Cezary Śpiewak-Dowbór. - Wybory ławników są tajne, tak więc radni miasta podejmują co do każdego kandydata na ławnika we własnym sumieniu rozstrzygnięcie, czy ta osoba powinna zostać ławnikiem, czy też nie. Są kryteria formalne, które ławnicy muszą spełniać, między innymi: niekaralność, odpowiedni wiek, poparcie co najmniej pięćdziesięciu mieszkańców lub samorządu zawodowego, czy organizacji społecznej. I niestety jest mniej kandydatów na ławników, niż miejsc do obsadzenia. Tak więc nie ma tutaj klęski urodzaju, jest wręcz przeciwnie.

 

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z RADNYMI:

 

Trzy projekty uchwał, które będą głosowane w czwartek przez radnych, dotyczą gospodarki odpadami. 

- Nowa ustawa, którą wprowadził PiS, mocno rozszczelniła system, wykluczyła z systemu tak zwane nieruchomości niezamieszkałe, na przykład domki letniskowe - komentuje radna Beata Dunajewska. - Co to oznacza? Że znowu może się pojawić sytuacja, że w lasach będą lądowały worki z odpadami, no bo jeżeli nie będzie koszy przy tych domkach, to gdzieś trzeba wyrzucić: albo do lasu, albo gdzieś do śmietnika, który akurat stoi w pobliżu. My będziemy chcieli to mocno uszczelnić tymi trzema uchwałami.

- Musimy się złym skutkom ustawy przeciwstawić i myślę, że nam tutaj mieszkańcy pomogą - podkreśla radny Cezary Śpiewak-Dowbor.

Warto też zwrócić uwagę na temat gdańskiej “Doliny Krzemowej”. Chodzi o plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów zlokalizowanych w pobliżu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Jest to w tej chwili jeden z najbardziej perspektywicznych obszarów gospodarczych w Gdańsku, swoje siedziby mają tam coraz liczniejsze firmy z branży informatycznej (IT).

 

Początek relacji wideo z XV sesji Rady Miasta Gdańska - w czwartek, 24 października, od godz. 9.00. SERDECZNIE ZAPRASZAMY