• Start
  • Wiadomości
  • Rada Dzielnicy Letnica. Wyznaczono już termin ślubowania i pierwszej sesji nowych radnych

Rada Dzielnicy Letnica. Wyznaczono już termin ślubowania i pierwszej sesji nowych radnych

W niedzielę, 9 czerwca, mieszkańcy Letnicy wybrali swoich lokalnych przedstawicieli w mieście. Mandat radnego otrzymało 15 osób. Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Agnieszka Owczarczak wyznaczyła termin uroczystego ślubowania oraz pierwszej sesji nowo powstałej Rady Dzielnicy - na 25 czerwca 2019 r.
( Publikacja: 21.06.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeszcze tylko ślubowanie, odebranie zaświadczeń, i Letnica dołączy do pozostałych 34 dzielnic Gdańska posiadających swoje formalne Rady
Jeszcze tylko ślubowanie, odebranie zaświadczeń, i Letnica dołączy do pozostałych 34 dzielnic Gdańska posiadających swoje formalne Rady
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Ślubowanie odbędzie się we wtorek, 25 czerwca, tradycyjnie w gmachu Nowego Ratusza, przy ul. Wały Jagiellońskie 1. Początek uroczystości zaplanowano na godz. 17.30.

W jej trakcie odczytana zostanie treść oficjalnego ślubowania, po czym radni dzielnicy, indywidualnie, po odczytaniu danego nazwiska, wymówią słowo "ślubuję" bądź "ślubuję, tak mi dopomóż Bóg". Każdy z wybranych radnych odbierze też od Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej zaświadczenie o wyborze na radnego. Następnie będzie czas na oficjalne, jak i pamiątkowe, zdjęcia.

Tego samego dnia, około godz. 18, odbędzie się pierwsza sesja Rady Dzielnicy, również w gmachu Nowego Ratusza. Poprowadzi ją Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Cezary Śpiewak-Dowbór.

W trakcie inauguracyjnych sesji wybierany jest zarząd danej Rady, a więc: Przewodniczący Zarządu Dzielnicy i Zastępca Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy, którzy stanowią władzę wykonawczą. Poza tym wybierany jest też Przewodniczący Rady Dzielnicy i Zastępca Przewodniczącego Rady Dzielnicy - którzy stanowią władzę uchwałodawczą. Rady mogą także zdecydować się na poszerzenie Zarządu o Członków Zarządu Dzielnicy. Na pierwszych posiedzeniach sami radni zazwyczaj przedstawiają się sobie nawzajem i informują pozostałych, czym chcieliby się zająć w pracy na rzecz danej dzielnicy. Zdarzało się też, że nakreślano wstępne priorytety na całą kadencję w pracy danej Rady Dzielnicy.

 

Czytaj też: Letnica ma Radę Dzielnicy! Mieszkańcy wybrali swoich lokalnych przedstawicieli

 

W niedzielnych wyborach, 9 czerwca, w Letnicy wzięło udział 14,9 proc. wyborców. W związku z tym, że od frekwencji w wyborach uzależniona jest wysokość rocznego budżetu danej Rady Dzielnicy, do "kasy" w Letnicy trafi każdego roku w tej kadencji (2019-2024) 18,7 tys. złotych.

Pieniądze z budżetów RD mogą być wydawane m.in. na działania integracyjne, w tym organizację festynów dla mieszkańców, ale też na tzw. twarde inwestycje, w tym montaż miejskich mebli czy zagospodarowanie zaniedbanego terenu publicznego. W razie potrzeby dzielnicowi radni interweniują w konkretnych sprawach w urzędach, np. w sprawie pilnego, zdaniem mieszkańców, remontu ulicy. Analizują też miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i konsultują je z mieszkańcami.

Kto otrzymał mandat radnego dzielnicy Letnica?

Adrian Kowalczyk, Marzena Kolmer, Edyta Habkowska, Małgorzata Bury, Paweł Zubrzycki, Teresa Adamczyk, Katarzyna Kozicińska, Sandra Wrzosek, Kamil Kolmer, Anna Mikołajczak, Kinga Adamczewska, Marek Korolkiewicz, Magdalena Terlecka, Adrian Habkowski i Bogdan Żmudzki.