• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast widzów - pacjenci. Nawet 5 tysięcy osób dzienne. W Gdańsku powstaje największy punkt szczepień na Pomorzu

Zamiast widzów - pacjenci. Nawet 5 tysięcy osób dzienne. W Gdańsku powstaje największy punkt szczepień na Pomorzu

Na terenie liczącej około 2 tysiące mkw hali sportowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego trwają obecnie prace, które zamienią ją w Punkt Szczepień Masowych. Postawiono już 40 boksów, w których dziennie będzie mogło zaszczepić się nawet 5 tysięcy osób. Otwarcie punktu zaplanowano na 23 kwietnia 2021 roku. 
14.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment hali sportowej, krzesła na widowni, boksy na boisku
Powstaje największy Punkt Szczepień Masowych na Pomorzu. Na terenie tej hali sportowej w godzinę może być zaszczepionych 370 osób, nawet 5 tysięcy chętnych dziennie, a miesięcznie - 100 tysięcy mieszkańców. 
                                                                                                                                                                     Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

- Każdego dnia prace posuwają się naprzód - powiedział Łukasz Wojtowicz, z Zespołu ds. Promocji i PR Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. - Na boisku hali stoi już czterdzieści boksów, w każdym będzie miejsce dla pacjenta i osoby szczepiącej, wśród nich będą też boksy z miejscami dla osób, które muszą przyjąć szczepionkę na leżąco. 

Masowy Punkt Szczepień w Centrum Sportowym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Dębowej ma ruszyć  23 kwietnia 2021 roku. Jego powstanie to efekt współpracy uczelni - GUMedu, szpitala - Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i miasta Gdańska.

To będzie największy Punkt Szczepień Masowych na Pomorzu. Na terenie tej hali sportowej w godzinę może być zaszczepionych 370 osób, ponad 4 tysięcy chętnych dziennie, a miesięcznie - 100 tysięcy mieszkańców. 

  

Jakub Kraszewski, dyrektor UCK powiedział, że hala przy ulicy Dębinki może zapewnić przepustowość do 5 tysięcy szczepień na dzień, przez 12 godzin dziennie. Na jednej zmianie w Masowym Punkcie Szczepień będzie pracować 25 lekarzy, 30 pielęgniarek, zespół interwencyjny do zabezpieczania ewentualnych działań niepożądanych po szczepieniu, kilkunastu studentów i współpracowników - do sterowania ruchem, pomocy osobom potrzebującym, do rejestracji pacjentów. To będzie około 50-60 osób na zmianie codziennie, bez niedziel. 

- Przed nami do zaszczepienia ponad 1 milion osób dorosłych, to jest możliwe do zrobienia, jeśli będziemy współpracować - powiedział dyrektor Kraszewski. - Punkty szczepień organizowane przez szpitale są bezpieczne

Na terenie hali powstanie też 25 stanowisk lekarskich i pielęgniarskich, na trybunach dla widzów osoby zaszczepione będą mogły poczekać przez 15-30 minut po szczepionce. 

 

Boksy na szczepienia
Na boisku hali stoi już czterdzieści boksów, w każdym będzie miejsce dla pacjenta i osoby szczepiącej, wśród nich będą też boksy z miejscami dla osób, które muszą przyjąć szczepionkę na leżąco 
                                                                                                                                                                      Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

- To będzie około trzysta miejsc - mówi Łukasz Wojtowicz. - Miejsc na widowni jest 700, więc żeby zachować reżim sanitarny i odstępy między osobami zaszczepionymi można będzie zajmować co drugie miejsce. Przyjmowanie osób zapisanych na szczepienia zaczynamy 23 kwietnia, ale te pierwsze dni będą na pewno po to, aby zobaczyć co działa, co trzeba poprawić, zmienić. Pełny ruch rozpocznie się od początku maja. 

 

 

UCK do pracy w Punkcie Szczepień Masowych rekrutował pielęgniarki, młodych lekarzy, prowadził też szkolenia dla osób z innych zawodów medycznych, które będą pracować przy szczepieniach. Władze Gdańska we współpracy z Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz Gdańskim Uniwersytetem Medycznym zamierzają utworzyć łącznie cztery PSM - powstający właśnie w hali sportowej GUMed, na Ergo Arenie, na Stadionie Gdańsk i w obiektach Międzynarodowych Targów Gdańskich.

 

 

 

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?