• Start
  • Wiadomości
  • Puchar Polski w klasie Micro dla gdańskiej załogi Energa 77 Racing

Puchar Polski w klasie Micro dla gdańskiej załogi Energa 77 Racing

Team Piotra Tarnackiego zdobył Puchar Polski podczas regat w Olsztynie. Energa 77 Racing wygrała siedem z dziewięciu wyścigów. Zawody odbyły się w dniach 11-12 lipca na jeziorze Ukiel. To drugie zwycięstwo żeglarzy z Gdańska w tym sezonie, których głównym celem są mistrzostwa świata w klasie Micro.
( Publikacja: 13.07.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Załoga Piotra Tarnackiego na czele stawki (w środku)
Załoga Piotra Tarnackiego na czele stawki (w środku)
fot. Energa 77 Racing

 

Załoga teamu Energa 77 Racing w składzie Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała na jeziorze w Olsztynie pływała na nowej łodzi, zbudowanej specjalnie do obrony tytułu mistrza świata.

- Po poprzednich regatach, które zainaugurowały tegoroczny sezon, bardzo wiele dyskutowaliśmy i analizowaliśmy nasze żeglowanie i regulacje osprzętu. W kwestii ustawień bardzo wiele uwag wniósł Grzegorz Banaszczyk, wielki znawca technicznych aspektów klasy Micro. Ja z Bartoszem Makałą skupiliśmy się na elementach typowo żeglarskich, czyli pracy załogi i poprawie naszej techniki, szczególnie podczas manewrów „górna boja” oraz „dolna boja” - mówił sternik załogi Piotr Tarnacki. - Przy okrążaniu nawietrznego znaku przydałoby się bowiem jeszcze więcej prędkości i dynamiki, jak to mówimy: „więcej gazu”, który pozwoliłby skrócić czas trwania tego manewru. Na regatach w Olsztynie już dobrze czuliśmy naszą nową łódkę. Właściwie odczytywaliśmy zmiany wiatru i potrafiliśmy je skutecznie wykorzystywać. Nasza prędkość była bardzo zadowalająca. Coraz lepiej też radzimy sobie z ultranowoczesnymi żaglami North Sails 3Di. Opanowywanie całego zestawu sprawia wiele satysfakcji.

Podczas regat Pucharu Polski w Olsztynie dwanaście załóg w klasie Micro żeglowało w bardzo zmiennych warunkach wiatrowych. Szkwały o różnej sile wraz z częstymi zmianami kierunku wiatru były dobrym sprawdzianem dla wszystkich.

- Podczas całych regat wykonaliśmy kilka tysięcy zwrotów. Staramy się wykorzystywać każdą chwilę na wodzie, żeby stawać się coraz lepszym. Mamy taką zasadę w załodze, że nasze ściganie traktujemy bardzo poważnie. Jak prowadzimy w wyścigu nie odpuszczamy nawet na sekundę. Pełna koncentracja do ostatnich metrów rywalizacji. Jak czasem zostaniemy w tyle, też staramy się gonić i nadrabiać ile się da! Do samego końca nie tracimy nadziei i walczymy do końca - podkreśla lider Energa 77 Racing.

Następny start w Poznaniu w ostatni weekend lipca. W Gdańsku 9-krotnego mistrza świata w klasie Micro i jego załogę będzie można obserwować podczas mistrzostw Polski ORC w dniach 20-23 sierpnia a od 24 do 29 sierpnia podczas mistrzostw świata w Gdyni. 


77 Racing Team to gdański team, liderem i jego założycielem jest Piotr Tarnacki. Zawodowo żegluje od 1999 roku, od 2003 pod własnym szyldem. W klasie Micro zdobył najwyższe trofea, jest dziewięciokrotnym mistrzem świata, kilkanaście razy wygrywał mistrzostwa Polski, jest triumfatorem Pucharu Świata i Europy. Dwukrotnie odbierał nagrodę Żeglarza Roku.