Przywrócić świetność Domowi Chodowieckiego i Grassa. 9 ofert przetargowych

Gdańsk wkrótce będzie mógł pochwalić się nowym centrum kulturalno-artystycznym. Zaniedbany XVII-wieczny dawny sierociniec przy ulicy Sierocej przemieni się w Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska w czwartek 2 marca 2017 r. otworzyła oferty przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej. Zgłosiło się dziewięciu chętnych.

Przywrócić świetność Domowi Chodowieckiego i Grassa. 9 ofert przetargowych
A
A
data publikacji: 02 marca 2017 r.

Zabytkowy dawny sierociniec przy ulicy Sierocej w Gdańsku stanie się ważnym centrum kulturano-artystycznym
Zabytkowy dawny sierociniec przy ulicy Sierocej w Gdańsku stanie się ważnym centrum kulturano-artystycznym
DRMG

W dawnym Zespole Sierocińca planowane jest powstanie międzynarodowego interdyscyplinarnego centrum kultury, nawiązujące do postaci Grassa i Chodowieckiego. W ramach zagospodarowania tego terenu zaplanowano kilka działań: remont kapitalny oraz prace konserwatorskie wraz z adaptacją do nowych funkcji - kultury i turystyki - dwóch istniejących budynków oraz odbudowę nieistniejących, wraz z zakupem niezbędnego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej. Więcej o tym pisaliśmy tu: Chodowiecki i Grass dostali dobre lokum. Mają przyciągać artystów i turystów.

W czwartek 2 marca 2017 r. w Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska otwarto oferty przetargowe na opracowanie dokumentacji projektowej w ramach zadania: „Dom Daniela Chodowieckiego/Güntera Grassa - przywrócenie wartości dawnemu Zespołowi Sierocińca z adaptacją do nowych funkcji kulturalnych i turystycznych”. Zgłosiło się dziewięciu chętnych. Obecnie wszystkie oferty są sprawdzane pod względem formalno-prawnym.

Projekt obejmie wybudowany w latach 1698-1699 budynek główny sierocińca z dobudówką, znajdujący się przy ulicy Sierocej 6, który po remoncie stanie się miejscem prezentacji i promocji twórczości patronów Chodowieckiego i Grassa. Będą tam odbywały się również inne, pokrewne działania artystyczne. Jakie - jeszcze nie wiadomo. Wybudowany w późniejszych latach (1749 rok) budynek boczny przy ulicy Sierocej 8 będzie natomiast przystosowany do pobytów rezydencyjnych. Znajdzie się tam także „inkubator kultury”, tworzony z myślą o gdańskich artystach.

Dawna szkoła przeznaczona zostanie na potrzeby edukacji kulturalnej i artystycznej oraz do aktywizacji lokalnej społeczności. Budynek wymaga odtworzenia - pierwotny został wybudowany w 1707 roku, a zniszczony podczas II wojny światowej.

Pawilon ogrodowy będzie pełnił rolę głównej recepcji i punktu informacyjnego wraz z zapleczem sanitarnym. Również ta przestrzeń wymaga odtworzenia, bowiem pierwotny pawilon wybudowany w 1749 roku, został zniszczony w 1945 roku.

Zagospodarowany zostanie również dziedziniec, który w efekcie będzie posiadał małą scenę i letnią kawiarnię. Stanie tam obecna figura Daniela Chodowieckiego, powstała na podstawie jego rysunku.

Teren ulicy Sierocej ponadto znajdzie się na szlaku turystycznym prowadzącym z Głównego Miasta do Młodego Miasta (ECS) przez Stare Miasto (Muzeum II Wojny Światowej - Muzeum Poczty Polskiej - Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa). Sam kompleks położony jest na w obrębie terenu wpisanego do rejestru zabytków.

Otwarcie Domu Chodowieckiego i Grassa zaplanowano na przełom 2019 i 2020 roku.

W ramach przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla przyszłej inwestycji oferty złożyło osiem firm:
Biuro Inżynierskie Anna Gontarz – Bagińska z Gdańska - 707 250,00 zł
Diogenes Studio Sp. z o.o. z Gdańska - 590 523,00 zł
Przedsiębiorstwo Projektowo-Realizacyjne Budownictwa "PION" Sp. z o.o. z Bydgoszczy - 602 700,00 zł
Mateusz Wejchert Architekt z Warszawy - 584 250,00 zł
PALMETT Sp. z o.o. z Warszawy - 1 941 432,00 zł
Pas Projekt Sp. z o.o. z Nadarzyna - 777 360,00 zł
Konsorcjum firm BBC Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane z Żyrardowa i BBC Best Building Consultants z Warszawy - 427 302,00 zł
KRAMER GRAF Sebastian Kramer z Gdańska - 559 650,00 zł
STUDIO KWADRAT Beata i Paweł Jurago s.c. z Gdańska - 824 100,00 zł.

oprac. AO (0)
www.gdansk.pl
oprac. AO (0)
www.gdansk.pl