Mevo 2.0. Delegacja władz Gdańska i radnych testowała w Sztokholmie rowery miejskie

Uruchomieniu roweru miejskiego Mevo 2.0 poświęcona była wizyta w Sztokholmie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i kilkuosobowej grupy radnych na czele z przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak. Gdańska delegacja spotkała się z zastępcą burmistrza stolicy Szwecji oraz władzami firmy City Bike Global, która ma w kwietniu rozpocząć testy roweru miejskiego w Gdańsku i innych miastach na Pomorzu. W wyjeździe do stolicy Szwecji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich trzech klubów zasiadających w RMG: Koalicji Obywatelskiej, Wszystko dla Gdańska oraz Prawa i Sprawiedliwości.
03.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilka osób w kurtkach zimowych i czapkach na rowerach na ulicy
Delegacja z Gdańska sprawdziła, jak rower miejski działa na ulicach Sztokholmu
mat. Facebook/ Aleksandra Dulkiewicz

Kto uczestniczył w delegacji do Szwecji?

O przebiegu wizyty w Sztokholmie Aleksandra Dulkiewicz napisała w piątek 3 marca, w mediach społecznościowych. 

Mevo 2.0 coraz bliżej. Pierwsze nowe rowery systemu są już w Gdańsku, na razie 95

- Cieszę się, że ponad podziałami politycznymi, wspólnie z partnerami z Metropolia Gdańsk-Gdynia-Sopot, pracujemy nad uruchomieniem systemu wynajmu rowerów Mevo 2.0. - podkreśliła prezydent Gdańska.
 
Dodała, że w wizycie w Sztokholmie uczestniczyła reprezentacja wszystkich klubów radnych zasiadających w Radzie Miasta na czele z przewodniczącą RMG Agnieszką Owczarczak

Jaki był cel wizyty w Sztokholmie?

- Spotkaliśmy się z zastępcą burmistrza miasta Larsem Strömgrenem odpowiedzialnym za kwestie mobilności, by omówić ich doświadczenia z wprowadzania roweru miejskiego. Sztokholm od kilku miesięcy obsługiwany jest przez tą samą firmę, która poprowadzi system rowerowy na terenie naszego obszaru metropolitalnego. Dlatego spotkaliśmy się również z zarządem City Bike Global, by zweryfikować postępy w przygotowaniu uruchomienia Mevo 2.0. - opisała pobyt w Sztokholmie Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Kilka roześmianych osób na ulicy z rowerami
Rower łączy - w wyjeździe do Sztokholmu w ramach przygotowań do wdrożenia roweru miejskiego w Gdańsku uczestniczyli radni wszystkich klubów w Radzie Miasta Gdańska. Na pierwszym planie (od lewej): Elżbieta Strzelczyk (PiS), prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz przewodnicząca RMG Agnieszka Owczarczak (Koalicja Obywatelska)
fot. Facebook/ Aleksandra Dulkiewicz
Jak podkreśliła w sprawie wdrożenie Mevo 2.0. “jeszcze dużo pracy przed nami”. 
- Ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w kwietniu rozpoczniemy wewnętrzne testy rowerów, a na początku lipca system roweru miejskiego wystartuje w pełnym zakresie. Trzymajcie kciuki! - napisała na Facebooku prezydent Gdańska.

Kilka podstawowych faktów o Mevo 2.0

Umowa z City Bike Global została podpisana w lutym 2022 r. na sześć lat. Do dotychczasowych 14 samorządów (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo) dołączyły Kolbudy i Kosakowo.
 
Dwie kobiety rozmawiające z mężczyzną w elegancko urządzonym gabinecie
Podczas wizyty, która odbyła się w czwartek 2 marca, była m.in. okazja do rozmowy z zastępcą burmistrza Sztokholmu Larsem Strömgrenem
fot. Facebook/ Aleksandra Dulkiewicz
Operator na początku tego roku zobowiązał się, że cała flota Mevo 2.0 będzie fabrycznie nowa. To zmiana, na którą przystał Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.
 
Według wcześniejszych założeń, CityBike Global miał w pierwszym okresie wykorzystać rowery dostarczone przez firmę Nextbike, która ze względu na problemy finansowe w innych polskich miastach ogłosiła upadłość i została sprzedana zagranicznym właścicielom. Mimo technicznej możliwości uruchomienia starych rowerów, firma z Barcelony zdecydowała się na rozpoczęcie systemu z całkowicie nową flotą.
Czerwony rower stojący na tle wielu innych czerwonych rowerów
Pierwsza partia 95 rowerów Mevo 2.0. dotarła do Gdańska na początku lutego 2023 r.
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
Rozruch systemu Mevo 2.0 zaplanowano na 8 kwietnia 2023 r.

Zostawiłeś hulajnogę na środku chodnika? Musisz liczyć się z mandatem i kosztami jej usunięcia

Po uruchomieniu systemu w całości, do dyspozycji mieszkańców będzie 3099 rowerów elektrycznych i 1 tys. tradycyjnych oraz 717 stacji. W Gdańsku stacji będzie 368, rowerów zaś 222.
 

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska