• Start
  • Wiadomości
  • Przyczepa na 20 rowerów ułatwi przejazd pod Martwą Wisłą

Przyczepa na 20 rowerów ułatwi przejazd pod Martwą Wisłą

Pomieści dwadzieścia rowerów, do Gdańska dotrze za około miesiąc. Przyczepa rowerowa, bo o niej mowa, przewozić będzie jednoślady tunelem pod Martwą Wisłą. Ciągnąć ją będzie autobus linii 258 - dedykowanej rowerzystom.
31.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od lipca br. autobusem linii 258 przejedzie nawet grupa złożona z 28 rowerzystów. 20 rowerów na przyczepie, 8 - w autobusie.

To dobra wiadomość przede wszystkim dla tych rowerzystów, którzy martwili się, że likwidacja promu Nowy Port - Wisłoujście uniemożliwi im przeprawę na drugą stronę Martwej Wisły.

O likwidacji promu: Ostatni taki prom. Pożegnalny rejs "Wisłoujścia"

Przez tunel wożą rowerzystów specjalnie do tego przystosowane autobusy linii 258, w każdym z nich jednorazowo mieści się maksymalnie 8 rowerów. Co zrobić, jeśli trafi się większa grupa? Zakup specjalnej przyczepy do przewozu 20 rowerów jest odpowiedzią władz samorządowych Gdańska na ten właśnie dylemat.

Autobusy rowerowej linii nr 258 jeżdżą od miesiąca wahadłowo na trasie Stadion Energa Gdańsk - tunel - Węzeł Ku Ujściu. Obsługiwana jest przez autobusy Solaris Urbino 12, przystosowane do przewozu większej liczby rowerów. Wyposażone są w specjalne haki rowerowe, które umożliwiają bezpieczne przewiezienie jednośladów.

- W autobusach jest sześć wieszaków, dzięki którym bezpiecznie można przewieźć rowery - mówi Maciej Lisicki, wiceprezes Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - Na specjalnych hakach, jednoślady wiszą w pozycji pionowej i zajmują mniej miejsca. To atestowane rozwiązanie, co oznacza, że jest ono bezpieczne. Pojazdem jednocześnie przejechać może 8 rowerów: 6 zamontowanych na specjalnych wieszakach i dodatkowo opcjonalnie 2 rowery stojące, jeżeli jest wystarczająco miejsca.

W związku z dużym zainteresowaniem, jakim wśród rowerzystów cieszy się najnowsza przeprawa przez Martwą Wisłę, od połowy maja we wszystkie soboty, niedziele i święta w okresie wiosenno-letnim, liczba kursów tej linii została podwojona. Autobusy jeżdżą z częstotliwością co około 20 minut.

Pod koniec czerwca dodatkowo autobus linii 258 wyposażony zostanie w przyczepę rowerową, która jednocześnie przewieźć może 20 rowerów. Oznacza to, że w dni powszednie linia 258 dziennie przewieźć będzie mogła ponad 800 rowerów w ciągu doby, a we wszystkie soboty, niedziele i święta w okresie wiosenno-letnim 700.

Przyczepa będzie mieć 3,5 m długości i 1,9 m szerokości. Przeznaczona będzie dla rowerów z kołami zarówno 24", 26" jaki i 28".

Warto przypomnieć, że na linii 258 obowiązuje taryfa zwykła, a więc rowerzyści płacą jedynie za siebie - rower przejeżdża bezpłatnie.


TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?