• Start
  • Wiadomości
  • Przeróbka. Prezydent wręczyła klucze lokatorom odnowionej kamienicy. FOTO i WIDEO

Przeróbka. Nowi lokatorzy zamieszkają w odnowionej kamienicy. Prezydent wręczyła klucze

Niedawno zakończyły się prace remontowe w XIX-wiecznym, charakterystycznym budynku przy ul. Dickensa. W czwartek, 22 kwietnia, klucze do znajdujących się tutaj mieszkań otrzymali nowi lokatorzy. - Krok po kroku budujemy lepsze życie dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska - powiedziała, podczas wręczania kluczy, prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
22.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przeróbka zyskała nowych mieszkańców. Zamieszkają przy ul. Dickensa
Przeróbka zyskała nowych mieszkańców. Zamieszkają przy ul. Dickensa
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- O polityce mieszkaniowej w Gdańsku myślimy jak o uzupełnieniu polityki społecznej. Robimy to dla ludzi, którzy w różnych sytuacjach życiowych chcą wziąć sprawy w swoje ręce, wziąć odpowiedzialność za siebie i za innych. Do tego między innymi służy Gdański Program Mieszkaniowy. Cieszę się, że z jednej strony wspieramy rozwój społeczny, a z drugiej dbamy o stare budynki, czego dowodem jest ta odtworzona i wyremontowana kamienica - mówiła prezydent Dulkiewicz.

Od 2018 roku pozyskanych zostało w Gdańsku blisko 1000 mieszkań, w tym 447 nowych oraz 528 wyremontowanych. W planach do 2023 r. jest wybudowanie kolejnych 817 i wyremontowanie 700 lokali.

 

- W Gdańsku na mieszkania patrzy się przez pryzmat trwania kadencji. Teraz jesteśmy w jej połowie. W tej chwili pozyskaliśmy już tysiąc mieszkań. Część z nich jest nowa, część wyremontowana. A plany są ambitne, bo niemal 1500 chcemy jeszcze pozyskać – tak o planach w polityce mieszkaniowej mówiła prezydent Gdańska.

 

 

Budynek z czerwonej cegły powstał w XIX wieku, jako jedna z pierwszych ceglanych budowli na Przeróbce. Dostosowanie budynku do współczesnych wymogów, z zachowaniem charakterystyki zabudowy, wymagało zastosowania specjalistycznych technik. Ceglana elewacja została uzupełniona i odrestaurowana, a ściany docieplone od wewnątrz. Renowacji poddane zostały schody wewnętrzne, odtworzono także całą stolarkę okienną i drzwi wejściowe. Wszystkie elementy spełniają wymogi budowlane i funkcjonalne, jednocześnie podkreślając historyczny wygląd budynku. Nieruchomość odzyskała dawny urok, a dzięki zmianie sposobu ogrzewania i izolacji, mieszkańcy otrzymają ekonomiczne i ekologiczne lokale.


- W tej chwili pozyskaliśmy już tysiąc mieszkań. Część z nich jest nowa, część wyremontowana. A plany są ambitne, bo niemal 1500 chcemy jeszcze pozyskać – tak o planach w polityce mieszkaniowej mówiła prezydent Gdańska
- W tej chwili pozyskaliśmy już tysiąc mieszkań. Część z nich jest nowa, część wyremontowana. A plany są ambitne, bo niemal 1500 chcemy jeszcze pozyskać – tak o planach w polityce mieszkaniowej mówiła prezydent Gdańska
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl- Dla mnie są dwie ważne perspektywy. Ta prywatna - osób, rodzin, które czują radość, otrzymując mieszkanie. Z drugiej strony jest perspektywa osób, które właśnie prowadzą tę gospodarkę w mieście. Mamy określony program, cel na który jesteśmy zdeterminowani. I bardzo często mówimy o liczbach. One nie są tak chwytliwe jak emocje, ale pokazują, że ten program mieszkaniowy dobrze funkcjonuje. W sposób systemowy przebudowujemy zasób komunalny, mamy na to pomysł i jesteśmy zdeterminowani – tak o działaniach Miasta na rzecz poprawy warunków lokalowych mieszkańców mówił zastępca prezydent, Piotr Grzelak.

Koszt remontu budynku przy ulicy Dickensa wyniósł dokładnie 1 566 000 zł. Poza renowacją elewacji, dociepleniem i odtworzeniem stolarki, zakres remontu obejmował również: wzmocnienie fundamentów, izolację pionową i poziomą, naprawę pęknięć murów, renowację okapu dachu, wymianę i wzmocnienie stropów, wymianę podłogi na gruncie, remont klatki schodowej, prace remontowe w mieszkaniach, a także zmianę sposobu ogrzewania.

 

TV

Nowy punkt widokowy na Suchaninie już gotowy