• Start
 • Wiadomości
 • Przedszkola i szkoły podstawowe. Wybrano nowych dyrektorów

Przedszkola i szkoły podstawowe. Wybrano nowych dyrektorów

Siódmy już konkurs na zarządców gdańskich szkół i przedszkoli odbył się tym razem w gmachu Państwowych Szkół Budownictwa, w auli na pierwszym piętrze. Momentami było gorąco, bo kandydatki - choć nie po raz pierwszy startowały na to stanowisko - mocno się stresowały. SPRAWDŹ, do których placówek wybrano dyrektorów.
21.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Już po ogłoszeniu wyników konkursu gratulacje od wicedyrektora WRS Grzegorza Krygera odbiera Marzena Sztygar

Konkurs na dyrektora szkoły bądź przedszkola w Gdańsku od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. To nie są zwykłe rozmowy kwalifikacyjne na linii pracodawca - pracownik. Przysłuchują się im także członkowie Rady Pedagogicznej danej placówki czy rodzice uczniów, którzy są ciekawi, jakie pomysły na zarządzanie szkołą ma dana osoba. Podobnie było w czwartek i piatek, 20-21 kwietnia.

Przed komisją konkursową, w skład której weszli m.in. przedstawiciele kuratorium i gdańskiego magistratu, stawały tym razem same kobiety. Część z nich przyznawała, że mocno denerwowała się przed wystąpieniem, mimo iż nie był to dla nich debiut w tej roli.

- Przepracowane lata i doświadczenie zawodowe sprawiają, że człowiek wymaga coraz więcej także od siebie. To chyba stąd ten stres - stwierdziła jedna z pań dyrektorek.
 

Grażyna Musielak nadal będzie zarządzać przedszkolem Bursztynowy Domek

Mocną grupę wsparcia w trakcie prezentacji miała Grażyna Musielak, wieloletnia dyrektor Przedszkola nr 84 "Bursztynowy Domek".

- W naszym przedszkolu stosujemy metody aktywizujące dzieci i to o nich głównie opowiadałam członkom komisji. Realizujemy między innymi projekt "Poznaj Gdańsk" czy program dotyczący zdrowego stylu życia - mówiła Grażyna Musielak, która funkcję dyrektora tego przedszkola będzie pełnić już trzecią kadencję. - W "Bursztynowym Domku" dzieciaki i ich rodzice mogą liczyć na życzliwą atmosferę, na piękne miejsce i zaangażowanie wszystkich pracowników. Tak naprawdę jest. Jesteśmy znaną i lubianą placówką.
 

Silna grupa wsparcia. Od lewej: Kinga Marcinkowska i Kamila Odyja (mamy przedszkolaków), Grażyna Musielak (dyrektor przedszkola nr 84) oraz przedszkolanki: Małgorzata Połubok i Monika Aleksandrowicz

Pani Grażynie kibicowały mamy maluszków uczęszczających do tego przedszkola oraz jej pracownice.

- To wspaniała kobieta. Ma serce do dzieci, a one po prostu ją kochają. Tutaj uczą się między innymi o Gdańsku, a wspólnie z rodzicami przygotowują prace plastyczne poświęcone naszemu miastu. Chodzą do gdańskich muzeów i poznają okolice. Przedszkole realizuje fantastyczne projekty. Jeden z nich dotyczy zdrowego żywienia: dzieciaki same przygotowują sobie w przedszkolu kanapki - zachwalała Kamila Odyja, mama przedszkolaka. - Moje dziecko uwielbia każdy czwartek, ponieważ w tym dniu może wybrać sobie składniki do kanapki, zaczynając od podstawy, czyli chleba (wieloziarnistego lub białego), a kończąc na dodatkach. Nakłada do niej rzeżuchę, kiełki i wszystko to, czego w domu by sobie nie nałożyło. Jako rodzic żałuję, że moje siedmoletnie już dziecko odchodzi w tym roku z przedszkola.

Wtórowała jej inna mama, Kinga Marcinkowska. - To człowiek na właściwym miejscu. Zresztą wszystkie panie pracujące w tym przedszkolu są cudowne. Dzieci uwielbiają do niego chodzić. Jak jest dzień wolny, to moja 6-letnia córka... tęskni. Pyta wtedy, kiedy będzie poniedziałek, bo ona chce do przedszkola, do pań i do koleżanek. Tam panuje wspaniała rodzinna atmosfera - podkreślała pani Kinga.


Kandydatki na dyrektorów musiały zaprezentować swoje pomysły przed kilkuosobową komisją konkursową

Grupa wsparcia towarzyszyła też Marzenie Sztygar, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 80.

- Największe wyzwanie, jakie stoi przede mną w nowej kadencji to, żeby szkoła była przyjazna dla dzieci. By kończąc naszą szkołę, wychodziły z niej mega zadowolone i osiągały sukcesy na dalszych etapach kształcenia – stwierdziła Marzena Sztygar. - Jesteśmy też w stanie przygotować się do zmian związanych z reformą edukacji, przy współudziale rodziców i gminy Gdańsk. Myślę, że damy radę.

Jakie cechy powinni posiadać kandydaci na dyrektorów szkół i przedszkoli samorządowych?

- Oczekujemy od nich przede wszystkim otwartości na zmiany, umiejętności dostosowania się, kreatywności, pomysłowości, a także wyjścia poza pewien szablon, który dają nam przepisy prawa oświatowego - zaznacza Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w gdańskim magistracie. - To też skupienie się na tym co w szkole jest najważniejsze, czyli innowacyjne ale też indywidualne podejście do każdego dziecka.

W tym roku w Gdańsku przeprowadzonych zostanie w sumie 70 postępowań konkursowych na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych. To prawie 40 procent ogółu - w naszym mieście działa 165 szkół, przedszkoli, poradni psychologiczno-pedagogicznych i burs.
 

Kto wygrał konkurs na stanowisko dyrektora szkoły bądź przedszkola w Gdańsku?

 • Przedszkole nr 12 – Anna Kubica
 • Przedszkole nr 20 – Anna Kalinka
 • Przedszkole nr 31 – Mariola Wachowiak
 • Przedszkole nr 84 – Grażyna Musielak
 • Przedszkole nr 33 - Halina Zatorska
 • Przedszkole nr 63 - Anna Mudlaff
 • Przedszkole nr 66 - Danuta Śpiewak
 • Szkoła Podstawowa nr 80 – Marzena Sztygar
 • Szkoła Podstawowa nr 12 – Iwona Furmańczuk
 • Szkoła Podstawowa nr 27 - Adam Perzyński
 • Szkoła Podstawowa nr 47 - Barbara Deptała
 • Szkoła Podstawowa nr 55 - Jolanta Bocian


Przeczytaj także:

Jak zostać dyrektorem? Konkurs na 11 szefów gdańskich placówek oświatowych - kto wygrał?TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska