Jak zorganizować duży rowerowy kongres? Przedstawiciele Gdańska na Velo-City 2023

W dniach 9 - 12 maja trwa światowy kongres rowerowy Velo-City 2023. W tym roku spotkanie przedstawicieli branży związanej z komunikacją rowerową odbywa się w Lipsku, w Niemczech. W 2025 roku gospodarzem tego wydarzenia będzie Gdańsk. Dlatego delegacja naszego miasta, z Piotrem Kryszewskim, zastępcą prezydenta ds. usług komunalnych na czele, wzięła udział w tegorocznej odsłonie imprezy.
12.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu mężczyzna stoi przy zawieszonym rowerze, obok po lewej stoi dwóch rowerzystów którzy patrzą na niego, każdy trzyma swój rower
Gdańszczanie lubią jazdę na rowerze, zarówno codzienną w drodze do pracy czy szkoły, jak i rekreacyjną
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W poszukiwaniu cennych doświadczeń

Lipsk jest gospodarzem tegorocznego kongresu Velo-City. Prawo do organizacji przyszłorocznej edycji imprezy uzyskała Gandawa. Z kolei w 2025 roku uczestnicy kongresu spotkają się w Gdańsku. Dlatego przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Międzynarodowych Targów Gdańskich oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej wzięli udział w tym wydarzeniu.

Głównym celem wizyty gdańskich urzędników było zebranie doświadczeń, które będą mogli wykorzystać przy organizacji tej imprezy w naszym mieście. W trakcie wizyty odbyło się wiele spotkań, dzięki którym naszej delegacji udało się pozyskać nowych partnerów oraz zaprosić gości na Velo-City, które odbędzie się w Gdańsku za dwa lata. Przedstawiciele naszego miasta wzięli też udział w przejeździe rowerowym, który jest stałym elementem wszystkich edycji kongresu. Nie bez znaczenia był udział w towarzyszących imprezie targach oraz liczne aktywności, dzięki którym możliwe było zapoznanie się z różnego rodzaju rozwiązaniami technicznym i infrastrukturalnymi, dotyczącymi transportu rowerowego.  

Park Południowy. Idea miejskiego ekosystemu

na zdjęciu kilka osób stoi, dwóch mężczyzn w średnim wieku rozmawia ze sobą, wszyscy są elegancko ubrani
Delegacja naszego miasta, na czele z zastępcą prezydent Gdańska Piotrem Kryszewskim, uczestniczyła w tegorocznym kongresie rowerowym Velo-City w Lipsku
fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

W składzie naszej delegacji znalazły się osoby odpowiedzialne za organizację gdańskiej edycji Velo-City: Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych, Łukasz Kłos, dyrektor Velo-city 2025 w Gdańsku, Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. Gdańsk reprezentowała również Magdalena Szymańska, koordynatorka ds. elektromobilności w Gdańsku, która wystąpiła na jednej z sesji plenarnych. Jej prezentacja poświęcona była tematowi certyfikatów, które otrzymują pracodawcy przyjaźni rowerzystom. W tej sesji udział wzięli przedstawiciele miast, w których przyznawane są certyfikaty CFE, czyli m.in. Gdańsk, Essen oraz Varaždin. Uczestnicy dyskutowali o tym, jak tego rodzaju działania mogą przyczynić się do kształtowania polityki i zaangażowania obywatelskiego.

Majówka 2023 w Gdańsku. Gdzie pojeździć na rowerze?

Sesje plenarne, debaty i wspólne deklaracje

Najważniejszym punktem wizyty gdańskiej reprezentacji w Lipsku był udział Piotra Kryszewskiego w debacie dotyczącej nowej definicji przestrzeni publicznej. Gdańsk jest przykładem miasta, które kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój i przystosowanie do zmian klimatycznych.

- Zarówno w naszych działaniach jak i założeniach, konsultowanych właśnie programów rozwojowych, dążymy do przywrócenia dostępności terenów publicznych dla wszystkich mieszkańców, w tym dla pieszych i rowerzystów. Uważamy, że rozwój infrastruktury drogowej powinien zakładać priorytet właśnie dla tych uczestników ruchu - mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Oprócz wiceprezydenta Gdańska w debacie wzięli udział m.in.: Elke Van den Brandt, Minister Mobilności Regionu Stołecznego Brukseli, Line Barfod, burmistrz ds. technicznych i środowiskowych w Kopenhadze, Rodney Ellis, Komisarz Hrabstwa Harris w Teksasie w USA, Adam Tranter, komisarz ds. ruchu rowerowego i pieszego z West Midlands Combined Authority w Wielkiej Brytanii oraz Emmanuel John, prezydent Afrykańskiego Związku Rowerowego w Nigerii.

na zdjęciu kilka osób siedzi w fotelach, na scenie, debatują, jeden z mężczyzn mówi do mikrofonu
Piotr Kryszewski wziął udział w debacie poświęconej nowej definicji przestrzeni publicznej, która odbyła się w ramach Velo-city
fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

Rower pełnoprawnym środkiem transportu

W czwartek prezydent Piotr Kryszewski uczestniczył w "lunchu burmistrzów". Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnej deklaracji w sprawie uczynienia roweru pełnoprawnym środkiem transportu dla wszystkich. Zgodnie z treścią podpisanego dokumentu, osiągnięcie tego celu będzie możliwe tylko wtedy, gdy spełnione będą określone warunki.

Jednym z nich jest konieczność zwiększenia środków publicznych przeznaczanych na promocję jazdy na rowerze oraz na budowę wysokiej jakości infrastruktury zapewniającej wysoki poziom bezpieczeństwa. Sygnatariusze deklaracji są zgodni, że coraz więcej osób powinno być zachęcanych do odbywania podróży na rowerze zarówno w celach transportowych jaki i rekreacyjnych, czy turystycznych. Przyczyni się to do zwiększania udziału ruchu rowerowego w transporcie, czyniąc drogi bezpieczniejszymi dla wszystkich użytkowników. Poza tym władze powinny prowadzić działania  mające na celu sprawiedliwy podział przestrzeni drogowej. Konieczne jest nadanie priorytetu zrównoważonym środkom transportu, takim jak jazda na rowerze, ruch pieszy oraz transport publiczny, jednocześnie zmniejszając natężenie i prędkość pojazdów silnikowych.

Velo-city 2025: Gdańsk gospodarzem

- Dołożymy wszelkich starań, aby wykorzystać zasoby i możliwości, którymi dysponujemy, aby promować i rozwijać komunikację rowerową w naszych miastach. Będziemy angażować się we wspólne inicjatywy, które pomogą uczynić jazdę na rowerze priorytetowym, dostępnym dla wszystkich sposobem podróżowania - zapewniają sygnatariusze deklaracji.

Międzynarodowa marka rowerowa

Velo-City to najważniejsza międzynarodowa konferencja rowerowa. To coroczne spotkanie branży związanej z komunikacją rowerową, służące nawiązywaniu kontaktów i wzajemnemu inspirowaniu się do propagowania zielonej transformacji miast. Od pierwszej edycji w 1980 roku impreza stała się flagowym wydarzeniem Europejskiej Federacji Cyklistów, gromadząc rokrocznie setki uczestników z kilkudziesięciu krajów.

Velo-City ma wielkie znaczenie w promowaniu roweru jako zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu i rekreacji. Dużo uwagi poświęca się roli projektowania uniwersalnego, aby zapobiegać wykluczeniu najsłabszych użytkowników przestrzeni publicznych, czyli osób starszych i dzieci. Z kolei towarzyszące kongresowi targi stanowią okazję do zaprezentowania powiązanych tematycznie innowacji technologicznych.

na zdjęciu kilka osób siedzi na scenie, w fotelach, debatują, za nimi wisi duży ekran na którym wyświetlone są zdjęcia osób występujących właśnie na scenie
Za dwa lata gospodarzem tego kongresu rowerowego będzie Gdańsk
fot. Jan Rusek/Polska Unia Mobilności Aktywnej

Zapraszamy do Gdańska

Gdańsk będzie pierwszym miastem w tej części Europy, które będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia. Zaproponowany przez Gdańsk temat przewodni Velo-City w 2025 zyskał uznanie komisji ECF. To „Energising solidarity”, czyli energetyzująca solidarność. Hasło to uwzględnia dziedzictwo miasta i jego zaangażowanie w promowanie zmian społecznych poprzez popularyzację komunikacji rowerowej.

- Codzienne korzystanie z roweru jest najbardziej ekologicznym i efektywnym sposobem na podróżowanie po mieście. Dlatego od wielu lat stawiamy na rozwój infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Wspierają nas w tym sami mieszkańcy, skutecznie proponując i przegłosowując kolejne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Prowadzone przez nas pomiary potwierdzają, że gdańszczanki i gdańszczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu. Dlatego cieszę się, że najważniejszy światowy kongres rowerowy Velo-city w 2025 roku odbędzie się właśnie w Gdańsku - dodaje Aleksandra Dulkiewicz.

Prestiż i promocja miasta

Organizacja tak prestiżowej konferencji o światowym zasięgu ugruntowuje pozycję Gdańska w zaszczytnym gronie najbardziej rowerowych miast. To wyjątkowa okazja do wymiany doświadczeń i poszukiwania inspiracji, które pomogą efektywnie wykorzystać rowerowy potencjał naszego miasta. Konferencja to również mnóstwo imprez towarzyszących, które będą wielką atrakcją dla mieszkańców. Możemy spodziewać się przyjazdu ponad tysiąca uczestników z całego świata. W tym gronie będą nie tylko eksperci i reprezentanci najważniejszych organizacji rowerowych, ale też przedstawiciele instytucji rządowych, samorządów, zachodnich NGO oraz biznesu. 

 - Wierzę, że zdecydowana większość uczestników zachwyci się Gdańskiem i uwzględni stolicę Pomorza w planach swoich podróży rowerowych. Ten, znany już z poprzednich dużych wydarzeń odbywających się w Gdańsku, „efekt powrotów” oraz promocyjny aspekt tej imprezy są nie do przecenienia - podkreśla Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

Oprac. KG