• Start
  • Wiadomości
  • Autobusy miejskie. Od poniedziałku dłuższa trasa linii 149 i nowa linia 249

Autobusy miejskie. Od poniedziałku dłuższa trasa linii 149 i nowa linia 249

W poniedziałek, 9 kwietnia, linia autobusowa 149 kursować będzie przedłużoną trasą. W jej ramach zaplanowano bowiem dodatkowe połączenie: z Wrzeszcza w kierunku Zaspy. Co ważne: rozpoczynać i kończyć trasę będzie we Wrzeszczu. O takie rozwiązanie prosili mieszkańcy, głównie Dolnego Wrzeszcza. By ułatwić pasażerom wybór odpowiedniego kierunku, jedna z tras linii 149 będzie nosiła numer 249.
06.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Linia 149 będzie miała dłuższą trasę - już od poniedziałku!

- Autobusy linii 149 kursują dziś z Wrzeszcza PKP przez al. Żołnierzy Wyklętych, ul. Polanki (koło szpitala Marynarki Wojennej), ul. Bażyńskiego, ul. Kołobrzeską i kończą swoją trasę na wysokości skrzyżowania ul. Kołobrzeskiej z al. Rzeczypospolitej - wylicza Jerzy Dobaczewski, dyrektor ZTM w Gdańsku. - Od poniedziałku, 9 kwietnia, autobusy linii 149 będą kontynuować jazdę ul. Kołobrzeską, Olsztyńską, al. Jana Pawła II (koło szpitala na Zaspie), następnie ul. Czarny Dwór, al. Płażyńskiego, ul. Kochanowskiego, Kościuszki i Kilińskiego aż do Wrzeszcza PKP.

Linia 149 ma połączyć dzielnice dolnego tarasu Gdańska z ważnymi ośrodkami opieki zdrowotnej w tej części miasta, a więc ze szpitalami na Zaspie i w Oliwie oraz przychodniami. Z połączenia skorzystają również uczniowie ZSO przy ul. Olsztyńskiej. Wydłużona trasa linii 149 uzupełni ofertę linii 139, 199 i 315 w ciągu ul. Kołobrzeskiej, między przystankiem SKM Przymorze-Uniwersytet a okolicami Białego Dworu. Skorzystają na niej również studenci, którzy będą mogli dojechać nią w pobliżu budynków Uniwersytetu Gdańskiego.

Planowane przystanki na nowym odcinku linii 149 to: „Kołobrzeska” w ciągu ul. Kołobrzeskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Chłopską (jak 139, 199, 315),Opolska” w ciągu ul. Kołobrzeskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Opolską (jak 139, 199, 315),Olsztyńska” w ciągu ul. Olsztyńskiej, za skrzyżowaniem z ul. Kołobrzeską, „Meissnera” w ciągu ul. Olsztyńskiej, w okolicy ul. Meissnera, „Leszczyńskich” w obrębie skrzyżowania ul. Meissnera i al. Jana Pawła II, „Zaspa Szpital” (jak linie 124, 127, 158, 188), „Czarny Dwór” (jak linie158, 188),al. Hallera (n/ż)” (jak linia 158), „Uczniowska” (jak linia 158), „Nowa Gdańska” (przystanek projektowany w ciągu ul. Uczniowskiej, w okolicy dawnej wieży ciśnień), „Klonowicza” (przystanek projektowany w ciągu ul. Kościuszki, na wysokości poczty), „Kościuszki” (w ciągu ul. Kościuszki w obrębie skrzyżowania z al. Hallera), „Chrobrego” (w ciągu ul. Kościuszki w obrębie skrzyżowania z ul. Chrobrego), „Legionów” (w ciągu ul. Kościuszki w obrębie skrzyżowania z al. Legionów), „Nad Stawem” (przystanek projektowany w ciągu ul. Kilińskiego).

W ostatnich dniach odbyły się testowe jazdy nową trasą linii 149

W kierunku powrotnym autobusy będą wracać niemal identycznymi ulicami, czyli: Wrzeszcz PKP – Kilińskiego – Kościuszki – Kochanowskiego – Płażyńskiego – Czarny Dwór – Jana Pawła II – Meissnera – Kołobrzeska – Bażyńskiego – tymczasowa trasa objazdowa przez Wita Stwosza – Abrahama – Polanki – Żołnierzy Wyklętych – Wrzeszcz PKP.

- Rozpoczęcie i zakończenie trasy w jednym i drugim kierunku we Wrzeszczu PKP mogłoby wprowadzić dezorientację wśród pasażerów dotyczącą wyboru odpowiedniego kierunku jazdy. Dlatego kierunek powrotny jazdy zostanie oznaczony numerem 249 - wyjaśnia Sebastian Zomkowski, zastępca Dyrektora ZTM ds. Przewozów.

ZOBACZ mapkę z przebiegiem trasy linii 149 i 249:

Przedłużenie trasy linii 149 to efekt współpracy mieszkańców i Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny z pracownikami ZTM.

- W sprawie przebiegu przedłużonej trasy spotykaliśmy się i konsultowaliśmy zarówno z mieszkańcami, jak i radnymi dzielnic - przyznaje Sebastian Zomkowski. -Wierzymy, że korekta linii 149 spotka się z przychylnym przyjęciem mieszkańców. Tym bardziej, że ułatwi ona dojazd do wielu ważnych miejsc.

Z inicjatywą zmian na tej linii wyszli mieszkańcy, w tym Stanisława Ciak – Sobotka, mieszkanka Wrzeszcza Dolnego.

- Współpracowałam w tej sprawie z dyrektorem Zomkowskim, wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem oraz radną Emilią Lodzińską zabiegając o to, by przedłużyć tę trasę. Zajęło to rok, ale udało się! - nie ukrywa gdańszczanka.

W ocenie pani Stanisławy Dolny Wrzeszcz był dotąd "komunikacyjnie odcięty" od Przymorza i Zaspy.

- Czekamy na ewentualne uwagi Rady Dzielnicy Wrzeszcz Dolny oraz mieszkańców. Być może pojawią się ciekawe pomysły, jak udoskonalić nową ofertę – dodaje dyrektor Zomkowski, i już dziś zachęca do skorzystania z przedłużonego połączenia oraz zgłaszania uwag dotyczących jej funkcjonowania.

Po weekendzie linia 149 pojawi się także na Przymorzu i Zaspie

Tego samego dnia (9 kwietnia), ze względu na przebudowę instalacji podziemnej w ciągu ul. Bażyńskiego, zamknięty zostanie dla ruchu autobusowego fragment ul. Bażyńskiego na odcinku między ul. Wita Stwosza a ul. Polanki. Autobusy w obu kierunkach pojadą objazdem przez ul. Wita Stwosza i ul. Abrahama.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku