• Start
  • Wiadomości
  • Przebudowa Podwala Przedmiejskiego. Od 21 kwietnia modernizacja torowiska

Przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie. Od 21 kwietnia - modernizacja torowiska

Prace prowadzone są na wysokości skrzyżowania z ul. Łąkową. W ramach inwestycji powstać ma przede wszystkim naziemne przejście dla pieszych, ale zaplanowano też inne prace, w tym modernizację torowiska, która tymczasowo skutkować będzie wstrzymaniem ruchu tramwajowego. Na plac budowy zajrzał nasz fotoreporter. Zobaczcie zdjęcia.
( 15.04.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie, na wysokości z ul. Łąkową
Trwa przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie, na wysokości z ul. Łąkową
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Od wtorku, 21 kwietnia na około dwa tygodnie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy od Węzła Unii Europejskiej do Stogów. Ma to związek z toczącą się od kilku tygodni przebudową skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową w ramach projektu uspokajania ruchu w śródmieściu Gdańska.

- Wchodzimy w newralgiczny, krytyczny moment tej przebudowy - mówi Piotr Borawski, z-ca prezydent Gdańska - Od 21 kwietnia tramwaje linii 8 i 9 od strony Wrzeszcza będą dojeżdżały jedynie do centrum. Między Dworcem Głównym a Stogami pojadą autobusy linii zastępczej T8. W godzinach szczytu średnio co 5, 6 minut. Najbardziej obciążone kursy w godzinach porannych będą obsługiwane przez dwa autobusy jednocześnie - zapowiada Piotr Borawski.

Szczegółowe informacje na temat komunikacji zastępczej w tym rejonie znaleźć będzie można na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

To wkrótce - a jakie prace są obecnie prowadzone na terenie inwestycji?

 

W kierunku Elbląga

Wykonane zostały wszystkie izolacje w tunelu znajdującego się pod ul. Podwale Przedmiejskie. Gotowe są także chodniki i obramowania jezdni oraz zatoka autobusowa wraz z peronem. Odtworzony został również wjazd w ul. Łąkową. Z kolei na pasie jezdni od strony torowiska rozpoczęto wykonywanie podbudowy i obramowania jezdni oraz przejazdu.

 

W kierunku centrum

- Wykonano obramowanie jezdni w kierunku ul. Łąkowej. Obecnie układane są warstwy podbudowy na przystanku autobusowym, prowadzone są również prace związane z układaniem chodników i prawoskrętu. Równolegle układane są warstwy podbudowy na około 40-metrowym odcinku skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Łąkową - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję.

Po świętach wielkanocnych zaplanowano układanie zabruku w jezdni i chodnikach. Natomiast od 21 kwietnia przewidywane jest rozpoczęcie prac związanych z przebudową torowiska.

 

  Mimo pandemii remont al. Hallera przebiega sprawnie. Znika stara jezdnia

 

W ramach przebudowy skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową powstanie przejście naziemne, zmodernizowany zostanie także 250-metrowy odcinek Podwala. Oprócz wymiany nawierzchni, utworzone zostaną pasy dla rowerzystów i wyremontowane chodniki po obu stronach ulicy.

Torowisko i perony tramwajowe wykonawca przebuduje w taki sposób, by umożliwić dojście do przystanku "Akademia Muzyczna". Projekt przewiduje także wykonanie kanalizacji deszczowej, instalacji sanitarnej i wodociągowej.

Wykonawcą jest firma MTM S.A z Gdyni. Koszt inwestycji to ponad 10,5 mln złotych.

Prace powinny zakończyć się w czerwcu br.

 

OBEJRZYJCIE FOTOGALERIĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ DOMINIKA PASZLIŃSKIEGO, FOTOREPORTERA PORTALU GDANSK.PL

 

Śródmieście. Ulica Chmielna w nowej, ładniejszej odsłonie

 

Przebudowa skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z Łąkową, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z projektu pod nazwą: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”.

W 2018 roku przebudowano pierwsze skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim, na wysokości z ul. Chmielną.

 

  Przymorze. Umowa podpisana, wkrótce rozpocznie się remont kolejnego odcinka ul. Chłopskiej

 

W ramach tamtej inwestycji powstało pierwsze przejście naziemne na ul. Podwale Przedmiejskie. Przebudowano również ul. Chmielną na odcinku od ul. Pszennej do ul. Spichrzowej z utworzeniem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w ul. Chmielnej.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ ZDJĘCIA WYKONANE Z DRONA AUTORSTWA KRZYSZTOFA WOJCIECHOWSKIEGO Z DYREKCJI ROZBUDOWY MIASTA GDAŃSKA