• Start
  • Wiadomości
  • Przebudowa Podwala Przedmiejskiego. Od 21 kwietnia modernizacja torowiska

Przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie. Od 21 kwietnia - modernizacja torowiska

Prace prowadzone są na wysokości skrzyżowania z ul. Łąkową. W ramach inwestycji powstać ma przede wszystkim naziemne przejście dla pieszych, ale zaplanowano też inne prace, w tym modernizację torowiska, która tymczasowo skutkować będzie wstrzymaniem ruchu tramwajowego. Na plac budowy zajrzał nasz fotoreporter. Zobaczcie zdjęcia.
15.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trwa przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie, na wysokości z ul. Łąkową
Trwa przebudowa ul. Podwale Przedmiejskie, na wysokości z ul. Łąkową
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Od wtorku, 21 kwietnia na około dwa tygodnie wstrzymany zostanie ruch tramwajowy od Węzła Unii Europejskiej do Stogów. Ma to związek z toczącą się od kilku tygodni przebudową skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową w ramach projektu uspokajania ruchu w śródmieściu Gdańska.

- Wchodzimy w newralgiczny, krytyczny moment tej przebudowy - mówi Piotr Borawski, z-ca prezydent Gdańska - Od 21 kwietnia tramwaje linii 8 i 9 od strony Wrzeszcza będą dojeżdżały jedynie do centrum. Między Dworcem Głównym a Stogami pojadą autobusy linii zastępczej T8. W godzinach szczytu średnio co 5, 6 minut. Najbardziej obciążone kursy w godzinach porannych będą obsługiwane przez dwa autobusy jednocześnie - zapowiada Piotr Borawski.

Szczegółowe informacje na temat komunikacji zastępczej w tym rejonie znaleźć będzie można na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

To wkrótce - a jakie prace są obecnie prowadzone na terenie inwestycji?

 

W kierunku Elbląga

Wykonane zostały wszystkie izolacje w tunelu znajdującego się pod ul. Podwale Przedmiejskie. Gotowe są także chodniki i obramowania jezdni oraz zatoka autobusowa wraz z peronem. Odtworzony został również wjazd w ul. Łąkową. Z kolei na pasie jezdni od strony torowiska rozpoczęto wykonywanie podbudowy i obramowania jezdni oraz przejazdu.

 

W kierunku centrum

- Wykonano obramowanie jezdni w kierunku ul. Łąkowej. Obecnie układane są warstwy podbudowy na przystanku autobusowym, prowadzone są również prace związane z układaniem chodników i prawoskrętu. Równolegle układane są warstwy podbudowy na około 40-metrowym odcinku skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z ul. Łąkową - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje tę inwestycję.

Po świętach wielkanocnych zaplanowano układanie zabruku w jezdni i chodnikach. Natomiast od 21 kwietnia przewidywane jest rozpoczęcie prac związanych z przebudową torowiska.

 

  Mimo pandemii remont al. Hallera przebiega sprawnie. Znika stara jezdnia

 

W ramach przebudowy skrzyżowania Podwala Przedmiejskiego z ul. Łąkową powstanie przejście naziemne, zmodernizowany zostanie także 250-metrowy odcinek Podwala. Oprócz wymiany nawierzchni, utworzone zostaną pasy dla rowerzystów i wyremontowane chodniki po obu stronach ulicy.

Torowisko i perony tramwajowe wykonawca przebuduje w taki sposób, by umożliwić dojście do przystanku "Akademia Muzyczna". Projekt przewiduje także wykonanie kanalizacji deszczowej, instalacji sanitarnej i wodociągowej.

Wykonawcą jest firma MTM S.A z Gdyni. Koszt inwestycji to ponad 10,5 mln złotych.

Prace powinny zakończyć się w czerwcu br.

 

OBEJRZYJCIE FOTOGALERIĘ PRZYGOTOWANĄ PRZEZ DOMINIKA PASZLIŃSKIEGO, FOTOREPORTERA PORTALU GDANSK.PL

 

Śródmieście. Ulica Chmielna w nowej, ładniejszej odsłonie

 

Przebudowa skrzyżowania ul. Podwale Przedmiejskie z Łąkową, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej z projektu pod nazwą: „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”.

W 2018 roku przebudowano pierwsze skrzyżowanie na Podwalu Przedmiejskim, na wysokości z ul. Chmielną.

 

  Przymorze. Umowa podpisana, wkrótce rozpocznie się remont kolejnego odcinka ul. Chłopskiej

 

W ramach tamtej inwestycji powstało pierwsze przejście naziemne na ul. Podwale Przedmiejskie. Przebudowano również ul. Chmielną na odcinku od ul. Pszennej do ul. Spichrzowej z utworzeniem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w ul. Chmielnej.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ ZDJĘCIA WYKONANE Z DRONA AUTORSTWA KRZYSZTOFA WOJCIECHOWSKIEGO Z DYREKCJI ROZBUDOWY MIASTA GDAŃSKA