Osowa. Przebudowa ul. Kielnieńskiej. Postępy na najdłuższym placu budowy w mieście

Minął już rok, od kiedy ruszyły pierwsze prace związane z przebudową jednej z najdłuższych ulic w dzielnicy Osowa. Roboty prowadzone są na różnych odcinkach jezdni, a także na sąsiednich ulicach. Widać już pierwsze ich efekty. Inwestycja powinna zakończyć się na przełomie czerwca i lipca 2025 r.
23.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, po lewej widać asfaltową jezdnię, po prawej budowaną jezdnię, widać na niej sprzęt budowlany, w tym koparki, przy ulicach stoją budynki jednorodzinne
Prace przy przebudowie ul. Kielnieńskiej nie zwalniają tempa. Inwestycja powinna zakończyć się w połowie przyszłego roku
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Co obecnie dzieje się na ul. Kielnieńskiej?

Główna arteria dzielnicy Osowa jest przebudowywana na odcinku od ul. Drawskiej do pętli autobusowej przy obwodnicy Trójmiasta.

  • Na ul. Kielnieńskiej, tzw. Nowej Koziorożca i Galaktycznej trwa układanie krawężników i nawierzchni chodników, a także prowadzone są prace przygotowawcze do układania warstw bitumicznych. 
  • Poza tym na ul. Kielnieńskiej trwa betonowanie muru oporowego i przełączanie sieci energetycznej. 
  • Na skrzyżowaniu ulic Wodnika/Kielnieńska oraz odcinku ul. Kielnieńskiej od ul. Barniewickiej w stronę Chwaszczyna wprowadzono tymczasową organizację ruchu. Wkrótce robotnicy przystąpią do frezowania ulic oraz przebudowy sieci kanalizacji sanitarnej. Rozpocznie się także, bardzo wyczekiwana przez mieszkańców, budowa kanalizacji deszczowej.
zdjęcie z drona, widać powstające rondo na skrzyżowaniu ulic, widać materiały budowlane i jadące obok samochody
W ramach inwestycji powstaną dwa ronda, które mają polepszyć przepustowość dróg
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów przede wszystkim

Ulica Kielnieńska ma stać się wizytówką dzielnicy. Wzdłuż niej zaprojektowano drogi rowerowe i chodniki, a także drogę serwisową, która będzie służyła jako dojazd do znajdujących się tam nieruchomości. Jednym z celów tej inwestycji jest bowiem zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Powstaną też dwa ronda, które mają polepszyć przepustowość dróg.

Przebudowa obejmie łącznie 3 kilometry dróg, z czego 0,5 kilometra to tzw. Nowa Koziorożca.

Osowa. Tunel pod obwodnicą, buspasy i nagrody dla aktywnych mieszkanek

zdjęcie z drona, widać plac budowy na którym powstaje nowa ulica, w tle zabudowa jednorodzinna
Na ul. Kielnieńskiej, tzw. Nowej Koziorożca i Galaktycznej trwa układanie krawężników i nawierzchni chodników, a także prowadzone są prace przygotowawcze do układania warstw bitumicznych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Półkilometrowy zielony bulwar

W ramach inwestycji powstanie około 500-metrowy odcinek ul. Nowej Koziorożca, która będzie miała charakter zielonego bulwaru z ogrodami deszczowymi. Wzdłuż tej ulicy planowane są nasadzenia drzew i rabat kwiatowych, a także utworzenie łąk kwietnych. Wybudowany zostanie chodnik, a także ciąg pieszy z dopuszczonym ruchem rowerowym.

Co bardzo istotne dla tej dzielnicy, i mocno wyczekiwane przez mieszkańców, w ramach robót przebudowywane są sieci podziemne, a także regulowana gospodarka wodna i deszczowa. W zakresie prac znalazła się bowiem budowa kanalizacji deszczowej oraz przebudowa kanalizacji sanitarnej, sieci wodociągowej i gazowej. Zamontowane zostanie też nowe oświetlenie. W związku z tym, że zakres inwestycji jest bardzo szeroki, jej realizacja potrwa do połowy przyszłego roku.

Prace wykonuje zwycięzca przetargu - konsorcjum firm, którego liderem jest Polimex Mostostal S.A. Realizację robót wyceniono na 63,6 mln złotych.

Inwestycja ta jest realizowana przy dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. 

TV

Święto Wolności i Praw Obywatelskich. Dziękujemy że byliście z nami