• Start
  • Wiadomości
  • Promenada im. Pawła Adamowicza w praskim parku. Czesi uczczą zmarłego prezydenta Gdańska

Promenada im. Pawła Adamowicza w parku na terenie Pragi. Czesi uczczą zmarłego prezydenta Gdańska

Stolica Czech zamierza uczcić zamordowanego w styczniu br. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego imieniem nazwana zostanie promenada w jednym z popularnych praskich parków - Riegrovych Sadach. W ten sposób Czesi chcą też podziękować gdańszczanom za uczczenie, w 2011 r., byłego prezydenta Republiki Czeskiej Václava Havla. Jego imieniem nazwano wówczas jedną z głównych ulic na Ujeścisku.
15.03.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Praga chce uczcić prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego imię będzie nosiła promenada w jednym z praskich parków
Praga chce uczcić prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jego imię będzie nosiła promenada w jednym z praskich parków
Pixabay.com

 

Obecnie trwa przygotowanie dokumentacji przed dyskusją w Radzie Miasta Pragi nad przyjęciem nowej nazwy. Imieniem prezydenta Adamowicza nazwana ma zostać trasa spacerowa pomiędzy tamtejszą ul. Polską i Chopina, w parku w dzielnicy Vinohrady, znajdującym się niedaleko głównego dworca kolejowego.

- Z promenady w Riegrovy Sady rozciąga się malowniczy widok na historyczną panoramę Pragi, wieżę widokową Petřín, dzielnicę Mala Strana i Hradczany. Uważam, że wybrano dostatecznie godne miejsce, godne spuścizny tak wielkiego liberalnego polityka i burmistrza miasta, który pozostawił po sobie głębokie dziedzictwo zarówno społeczne, jak i w dziedzinie praw człowieka - powiedział burmistrz Pragi Zdeněk Hřib.

Miejsce, które ma zostać nazwane imieniem Pawła Adamowicza, wyznaczono po konsultacji z polskim ambasadorem oraz polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Uroczyste nadanie nazwy promenadzie zaplanowano 4 czerwca, w rocznicę 30-lecia "fundamentalnego sukcesu wyborczego polskiego ruchu Solidarność" w Sejmie - jak podkreślono na oficjalnej stronie miasta Pragi.
- Cieszę się, że nasi sąsiedzi chcą upamiętnić śp. Prezydenta Adamowicza. Szczególnie, że oficjalnie promenada zyska nazwę właśnie od 4 czerwca. Data ta jest dla nas, Polaków, ale i dla mieszkańców pozostałych krajów byłego bloku komunistycznego, szczególnie ważna. To wtedy odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory parlamentarne i rozpoczął się nowy, demokratyczny rozdział historii naszego kraju - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dziękuję prezydentowi Pragi, Zdenikowi Hrzibowi, za ten gest solidarności z Gdańskiem. Tym bardziej, że to właśnie z inicjatywy Pawła Adamowicza jedna z ulic naszego miasta zyskała w 2011 roku nazwę Vaclawa Havla.  

Pomysł, aby tak jak gdańska ulica nosi imię wielkiego czeskiego polityka, tak czeska ulica honorowała gdańskiego prezydenta, jako pierwszy, już w styczniu br., zaproponował na Facebooku Vladimír Hanzel, były sekretarz czeskiego prezydenta.

Morderstwo Pawła Adamowicza, do którego doszło 13 stycznia 2019 r., podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, odbiło się szerokim echem na całym świecie. W wielu miastach Polski i Europy zapowiadano chęć uczczenia pamięci prezydenta Gdańska. Jednym z pierwszych miast, które wyszły z taką inicjatywą, była właśnie czeska Praga. Taki pomysł pojawił się też m.in. w Kaliningradzie. 

W zaledwie kilka dni po śmierci Pawła Adamowicza, warszawscy radni postanowili mu przyznać pośmiertnie honorowe obywatelstwo stolicy.

 

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów