• Start
  • Wiadomości
  • Prof. Roman Duszek w Gdańsku - wystawa i spotkanie ze sławnym grafikiem w piątek 

Prof. Roman Duszek w Gdańsku - wystawa projektów sławnego grafika do 23 grudnia  

Prof. Roman Duszek to wybitny projektant, grafik i pedagog, autor m.in. legendarnego znaku LOT-u (wspólnie z Andrzejem Zbrożkiem) czy znaku Dziennika Telewizyjnego. Wystawa jego prac, otwarta 18 listopada się w podziemiach Wielkiej Zbrojowni, potrwa do 23 grudnia. Wernisaż odbył się 18 listopada. Spotkanie z grafikiem podczas wernisażu poprowadził Patryk Hardziej, grafik i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kurator wystawy.
17.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika: mężczyzna w średnim wieku i sylwetka samolotu
Roman Duszek od roku 1984 mieszka w USA, gdzie uczył projektowania w Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign (1984–1988) oraz na Uniwersytecie Missouri w Springfield (1988–2008). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury
fot. FB Patryk Hardziej

13. NARRACJE - festiwal sztuki w przestrzeni miasta. Przeróbka 18 i 19 listopada

Urodzony w 1935 roku w Warszawie Roman Duszek to jeden z najwybitniejszych polskich grafików II poł. XX wieku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, po studiach pracował dla różnych instytucji i wydawnictw, m.in. dla studia Lonsdale Design w Paryżu, w latach 1970–1978 związał się z Doświadczalną Oficyną Graficzną w Warszawie. 

Wykładowca na Missouri State University i twórca wielu znanych systemów informacji wizualnej, m.in. dla metra warszawskiego, projektant znaków graficznych i opakowań, systemów informacji wizualnej.

- Niewielu twórców miało taki wpływ na polską rzeczywistość wizualną ostatnich 60 lat jak on - mówi Patryk Hardziej, kurator wystawy prac prof. Romana Duszka. - To autor (wspólnie z Andrzejem Zbrożkiem) przełomowego systemu identyfikacji Polskich Linii Lotniczych LOT (1976), znaku graficznego Bumar (1972), opracowania informacji wizualnej warszawskiego metra (1983, wspólnie z Ryszardem Bojarem), znaku Dziennika Telewizyjnego (1980), znaku Hotelu Victoria (1976) oraz wielu plakatów, opakowań i okładek, będących codziennością wizualną kilku pokoleń Polaków.

Na wystawie zobaczyć można m.in. znaki graficzne oraz plakaty autorstwa Romana Duszka, a także oryginały projektów z lat 60. i 70., w tym księgę identyfikacji wizualnej Polskich Linii Lotniczych LOT i metra w Warszawie.

O godz. 19, również 18 listopada, odbędzie się w audytorium ASP w Gdańsku (Targ Węglowy 6) spotkanie z prof. Romanem Duszkiem, które poprowadzi Patryk Hardziej - projektant grafik, multidyscyplinarny ilustrator, researcher i wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wykładowca ASP w Gdańsku, z tytułem Projektanta Roku 2021 w rankingu Polish Graphic Design.

Organizatorem wystawy jest Fundacja Karola Śliwki, którą założył Patryk Hardziej, współorganizatorem jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wystawa prac Romana Duszka

  • Czynna: od 18 listopada do 23 grudnia 2022 r., od wtorku do niedzieli, w godz.: 12–18
  • Gdzie: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 6, podziemia Wielkiej Zbrojowni (wejście od strony Targu Weglowego)
  • Wernisaż: 18 listopada, godz. 18 
  • Spotkanie z Romanem Duszkiem: 18 listopada, godz. 19, Audytorium ASP.

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu