• Start
  • Wiadomości
  • Prezydent Gdańska złożyła wyrazy współczucia rodzinom i najbliższym ofiar w Przewodowie

Prezydent Gdańska złożyła wyrazy współczucia rodzinom i najbliższym ofiar w Przewodowie

We wtorek 15 listopada po południu, w czasie kiedy rosyjska armia przeprowadziła zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, doszło również do tragedii na terytorium Polski. W miejscowości Przewodów w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim rakieta produkcji rosyjskiej zabiła dwóch obywateli polskich.
( 16.11.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zniszczenia po uderzeniu rakiety w Przwodowie
Zniszczenia po uderzeniu rakiety w Przewodowie
źródło: onet.pl

Informacje z miejsca zdarzenia, które zabezpiecza polskie wojsko i policja są skąpe. Wiadomo, że pocisk uderzył w miejscową suszarnię w momencie, kiedy przebywało w niej dwóch mężczyzn.

Wieczorem 15 listopada obradowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i rząd RP. Polskie władze apelują o spokój i wstrzemięźliwość w relacjonowaniu tego wydarzenia. Zapowiedziały jednocześnie, że zamierzają skorzystać z art. 4 NATO, czyli konsultacji sojuszniczej.  Podwyższony też został stopień gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych.

W sprawie uderzenia rakiety na terytorium Polski prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Ukrainy Wołydymyrem Zełenskim. Prezydent kontaktował się też z innymi przywódcami - m.in. z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

- Prezydent Joe Biden zapewnił mnie, że Stany Zjednoczone stoją przy Polsce. Wszystkie zobowiązania sojusznicze są obowiązujące - powiedział Andrzej Duda.

Nocą specjalny komunikat wydało polskie ministerstwo spraw wewnętrznych:

W dniu 15 listopada 2022 r. miał miejsce kolejny wielogodzinny zmasowany ostrzał całego terytorium Ukrainy i jej infrastruktury krytycznej prowadzony przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej. O godzinie 15:40 na terenie wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim w województwie lubelskim spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym zdarzeniem minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau wezwał ambasadora Federacji Rosyjskiej do MSZ z żądaniem niezwłocznego przekazania szczegółowych wyjaśnień.

- napisał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Po północy specjalne wystąpienie miał też premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że sprawa jest badana przez polskie służby i na bieżąco konsultowana z sojusznikami z NATO. Zaapelował o nieuleganie fake newsom.

- Bądźmy rozważni, nie dajmy sobą manipulować - powiedział premier RP. - Musimy kierować się powściągliwością i rozwagą.

Głos zabrali również przedstawiciele opozycji:

W sytuacji zagrożenia, niezależnie od wewnętrznych sporów i różnic, wszyscy musimy być zjednoczeni i solidarni. W tej trudnej chwili będziemy razem.

- napisał przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

O swoich działaniach mówią też polscy samorządowcy - Marta Majewska burmistrz Hrubieszowa, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Sopotu - Jacek Karnowski, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Wszyscy są w kontakcie z administracją rządową.

Wszyscy z niepokojem śledzimy doniesienia z Lubelszczyzny i Warszawy. Składam wyrazy współczucia rodzinom i najbliższym ofiar. Jestem w bieżącym kontakcie z administracją rządową, w tym z wojewodą pomorskim. Obserwujmy spokojnie sytuacje, korzystajmy ze sprawdzonych źródeł informacji. I pamiętajmy - historia pokazuje, że każdy zbrodniczy reżim się kiedyś kończy

- napisała Aleksandra Dulkiewicz.Prezydent Andrzej Duda zwołał na środę 16 listopada radę Bezpieczeństwa Narodowego, na którą zaprosił przedstawicieli wszystkich sił politycznych.