
Debata o przyszłości Mołdawii w UE
Przypomnijmy, że w 2 kwietnia prezydent Gdańska przedstawiła w Brukseli, w czasie sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, opinię zatytułowaną “Pakiet Rozszerzeniowy 2024 - Ukraina, Mołdawia i Gruzja”. Ten dokument został wtedy przyjęty jednogłośnie przez deuptowanych. Prezydent Gdańska argumentowała, że przyjęcie tych trzech krajów do UE oznacza w dłuższej perspektywie bezpieczeństwo, pokój, stabilizację i rozwój nie tylko dla trzech kandydatów, ale także dla krajów, które już UE tworzą.
Gdańsk pomaga Ukrainie, Mołdawii i Gruzji w drodze do UE
Teraz, w czasie kolejnej, majowej sesji plenarnej Komitetu Regionów, w czasie debaty nad przyszłością Mołdawii w UE, prezydent Gdańska, po raz kolejny wsparła Mołdawię na jej drodze do UE. Gościem Europejskiego Komitetu Regionów była Cristina Gherasimov, wicepremier Mołdawii ds. integracji europejskiej.

Zapewnić Mołdawii cyberbezpieczeństwo przed Rosją
W czasie debaty nad proeuropejskimi dążeniami Mołdawii prezydent Dulkiewicz powiedziała:
Dwa miesiące temu na tej sali przyjęliśmy opinię, której byłam autorką, dotyczącą rozszerzenia Unii Europejskiej o Ukrainę, Mołdowę i Gruzję. Myślę, że to jest ważne, żebyśmy właśnie na tej sali podkreślali kwestie partnerstw lokalnych i regionalnych - to jest to, czego Mołdawia na drodze do Unii Europejskiej potrzebuje. My także, jako członkowie Unii Europejskiej, potrzebujemy lepiej poznać Mołdawię.
Myślę, że na tej sali powinniśmy też pamiętać o wyborach, które mają mieć miejsce jesienią tego roku w Mołdawii. Widzimy, co się dzieje w Rumunii w związku z wyborami. Widzimy, co się dzieje w Polsce [chodzi o wpływy agentury rosyjskiej - red.] Bardzo ważne jest więc wsparcie bezpieczeństwa procesu wyborczego Mołdawii, żeby Mołdawia mogła pozostać na drodze do Unii Europejskiej.
Podczas debaty członkowie Komitetu Regionów wyrazili silne poparcie dla przystąpienia Mołdawii do UE - prawdopodobnie do 2030 roku.