Prezydent Aleksandra Dulkiewicz ponownie we władzach Unii Metropolii Polskich

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, została po raz kolejny wybrana na stanowisko członka zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza na nową, 5-letnią kadencję. Organizacja zrzesza 12 największych ośrodków miejskich w Polsce. Na stanowisko prezesa zarządu UMP został ponownie powołany Tadeusz Truskolaski, dr hab. nauk ekonomicznych, prezydent Białegostoku.
18.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę ludzi stojących w formalnym ustawieniu, prawdopodobnie podczas konferencji prasowej lub oficjalnego wydarzenia. Kobieta w środku, która stoi przed mikrofonem, przemawia do publiczności. Jest ubrana w ciemną sukienkę, a na jej piersi znajduje się ozdobna broszka. Za nią stoją inne osoby, zarówno mężczyźni jak i kobiety, ubrani w formalne stroje – garnitury i eleganckie sukienki. W tle widoczne są flagi i baner z napisem, który może sugerować, że wydarzenie ma miejsce w Polsce, ze względu na polskie flagi w tle oraz polsko brzmiące napisy na banerze.
- Współpracujemy i rozmawiamy z rządem na temat finansów samorządów i Krajowego Planu Odbudowy. Czekamy też na nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej - powiedziała podczas obrad UMP Aleksandra Dulkiewicz
mat. Facebook/ Aleksandra Dulkiewicz

Kto tworzy władze UMP na nową kadencję?

Wyboru władz UMP dokonano na posiedzeniu we wtorek, 18 czerwca
 
- Nowa kadencja Unia Metropolii Polskich przed nami. Mam zaszczyt po raz kolejny pełnić funkcję członka zarządu, dzięki głosom i zaufaniu moich samorządowych przyjaciół. Dziękuję! - napisała w mediach społecznościowych prezydent Gdańska.

"Ku zielonej transformacji" - raport Unii Metropolii Polskich. Gdańsk liderem w czterech kategoriach

Do grona członków zarządu, oprócz Aleksandry Dulkiewicz, dołączyli także:
 
  • Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania
  • Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
  • Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, który będzie pełnił funkcję sekretarza zarządu
  • Marzanna Krajewska, skarbnik miasta stołecznego Warszawy, która obejmie funkcję skarbnika zarządu

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Ponadto, ponownie wybrano Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, na funkcję przewodniczącego Rady Fundacji UMP.

Jakie są zadania UMP na następne 5 lat?

- Nasze stowarzyszenie nie zwalnia tempa! Współpracujemy i rozmawiamy z rządem na temat finansów samorządów i Krajowego Planu Odbudowy. Chcemy zrobić wszystko, aby środki z KPO nie przepadły, tylko zostały dobrze wykorzystane i służyły mieszkankom oraz mieszkańcom naszych miast - podkreśliła Aleksandra Dulkiewicz
 
 

 
Dodała, że dla Unii Metropolii Polskich bardzo ważne są też sprawy bezpieczeństwa. 
 
- Dlatego czekamy na nową ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Podział obowiązków finansowych jest istotny, a my jesteśmy gotowi wspierać rząd w skutecznym realizowaniu założeń mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa - dodała prezydent Gdańska.

Jakie miasta tworzą UMP?

Unia Metropolii Polskich powstała w 1990 r. Od 1993 r. UMP ma formę fundacji. Jej Radę stanowią prezydenci 12 centralnych miast metropolii polskich: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Rada wybiera sześcioosobowy zarząd z prezesem, skarbnikiem i sekretarzem. W UMP współdziałają prezydenci, wiceprezydenci, sekretarze, skarbnicy, dyrektorzy wydziałów i eksperci z miast.
Unia Metropolii Polskich przybrała imię prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza po jego tragicznej śmierci w 2019 r.
 
Celem UMP jest wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej w Polsce. Dialog z rządem Unia Metropolii Polskich prowadzi w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ponadto opiniuje projekty ustaw dla Sejmu i Senatu, a jej przedstawiciele uczestniczą w pracach komisji parlamentarnych.
 

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów