• Start
  • Wiadomości
  • Prawie 6,5 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy dostanie w Gdańsku “500 plus”

Prawie 6,5 tys. dzieci uchodźców z Ukrainy dostanie w Gdańsku “500 plus”

W maju w województwie pomorskim ruszą pierwsze wypłaty „500 plus” dla uchodźców z Ukrainy. W Gdańsku złożono najwięcej wniosków - 4404, świadczenie to obejmie 6473 dzieci - poinformował w środę, 20 kwietnia, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) województwa pomorskiego Krzysztof Cieszyński.
( Publikacja: 20.04.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ZUS przyjmuje od uchodźców z Ukrainy wnioski o 500 plus , pierwsze wypłaty ruszą w maju
ZUS przyjmuje od uchodźców z Ukrainy wnioski o "500 plus", pierwsze wypłaty ruszą w maju
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Drugie miejsce w Pomorskiem pod względem liczby złożonych wniosków przez uciekinierów z Ukrainy o “500 plus” zajmuje Gdynia. W mieście tym ZUS przyjął 2946 wnioski na 4414 dzieci. Trzecie miejsce “na podium” przypadło Słupskowi. W mieście nad Słupią ukraińscy uchodźcy złożyli 1258 wniosków na “500 plus” obejmujące 1829 dzieci.

W środę, 20 kwietnia, w południe główna siedziba ZUS w Gdańsku przy ul. Chmielnej przeżywała prawdziwe oblężenie przez obywateli Ukrainy chcących przystąpić do programu “500 Plus”. Kolejka o złożenie wniosku wynosiła ponad 60 osób, co oznaczało, że czas oczekiwania na spotkanie z urzędnikiem trwał kilka godzin. O godzinie 15.00 placówka się zamyka (z wyjątkiem poniedziałku, kiedy urząd pracuje do godz. 18.00), niezależnie od tego, czy są jeszcze oczekujący klienci. W tej sytuacji pracownicy ochrony centrali ZUS w Gdańsku od razu proponowali Ukraińcom, aby udali się do filii urzędu przy ul. Chlebnickiej, gdzie mogą być mniejsze kolejki.

Do tej pory pomorskie placówki ZUS przyjęły blisko 22 tys. wniosków o wsparcie z programu “500 plus”. Pomoc pieniężna obejmie ponad 33 tysiące dzieci. Wnioski dotyczą bieżącego okresu świadczeniowego, który skończy się 31 maja tego roku, jak i kolejnego, który rozpocznie się 1 czerwca.

Gdański Urząd Pracy: - 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie

26 marca ZUS wprowadził możliwość składania wniosków o „500 plus” po ukraińsku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Po świadczenie “500 plus” mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutego z powodu wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu.

Do złożenia elektronicznych wniosków, np. o “500 plus” niezbędne jest natomiast zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.