• Start
  • Wiadomości
  • Stolica Czech uczci pośmiertnie prezydenta Adamowicza. Będzie miał swoją ulicę

Praga uczci pośmiertnie prezydenta Adamowicza. Będzie miał swoją ulicę

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który zmarł w poniedziałek, 14 stycznia, po ataku zamachowca, zostanie uhonorowany w Pradze własną ulicą. Tak zadecydował burmistrz Zdeněk Hřib. "To priorytet" - podkreślił.
17.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Paweł Adamowicz podczas oficjalnego odsłonięcia tablicy alei Vaclava Havla w Gdańsku. Obok Ryszard Świlski. Grudzień 2011.
Prezydent Paweł Adamowicz podczas oficjalnego odsłonięcia tablicy alei Vaclava Havla w Gdańsku. Obok Ryszard Świlski. Grudzień 2011.
Fot. Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl


Informację podał portal Deník.cz. W artykule zatytułowanym "Praga >>unieśmiertelni<< nazwisko zamordowanego polskiego prezydenta. Nazwą po nim ulicę" wypowiada się burmistrz Pragi Zdeněk Hřib, który podkreśla, że osoba prezydenta Pawła Adamowicza jest bliska jego miastu, i że bardzo go szanuje.

- To człowiek, który od ponad dwudziestu lat sprawując w Gdańsku służbę, przywykł do wartości tolerancji i humanizmu utrzymywanych przez Václava Havla - powiedział Hřib i przypomniał, że tuż po śmierci byłego czeskiego prezydenta jednej z ulic w Gdańsku (przyp. red. mowa o "Nowej Łódzkiej") nadano jego imię.

Pomysł, aby tak jak gdańska ulica nosi imię wielkiego czeskiego polityka, tak czeska ulica honorowała gdańskiego prezydenta, jako pierwszy zaproponował na Facebooku Vladimír Hanzel, były sekretarz czeskiego prezydenta.


dziennik czeski


Nazwa ulicy ma być nadana w najbliższych tygodniach.

- Poinformuję lokalną komisję Rady Miejskiej, że priorytetem jest nazwanie ulicy w ciągu najbliższych kilku tygodni nazwiskiem zmarłego prezydenta Gdańska. W ten sposób Praga uhonoruje jego osobę - powiedział w praskiej prasie Hřib.

Jak zdradziła nam Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej, która śledzi media w Czechach, tamtejsi dziennikarze, blogerzy i organizacje pozarządowe bardzo dużo piszą o Pawle Adamowiczu.

- 16 stycznia była rocznica samospalenia Jana Palacha i to bardzo zajmuje tamtejsze media. Oprócz tego bardzo dużo piszą o śmierci prezydenta Adamowicza - mówi Urbańczyk.


Cały artykuł (w języku czeskim) do przeczytania tutaj: Praha „zvěční“ jméno zavražděného polského primátora. Pojmenuje po něm ulici