Pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy mają swoje święto. Oni nie marudzą, tylko robią swoje

27 stycznia przypada Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. W przeddzień tego święta w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo spotkali się pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy (GUP). Było kilka okolicznościowych przemówień oraz wręczenie nagród i wyróżnień. Dyrektor GUP Roland Budnik mówił, że mimo trudnych czasów nie warto narzekać, ale trzeba “robić swoje”.  
26.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mężczyzna przemawiający z trybuny, za jego plecami widać wielki napis o konferencji z okazji Dnia Publicznych Służb Zatrudnienia
W Gdańskim Urzędzie Pracy pracuje 150 osób, przemawia dyrektor tej instytucji Roland Budnik
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Kiedy ustanowiono święto Publicznych Służb Zatrudnienia?

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia został ustanowiony w grudniu 2010 r. Święto to upamiętnia podpisanie 27 stycznia 1919 r. przez marszałka Józefa Piłsudskiego “dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami”.

Gdański Tydzień Demokracji. "Szczęście i praca to w ogóle nie idzie w parze?” - debata pracodawców

Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy Roland Budnik przypomniał, że ostatnie spotkanie pracowników GUP z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia miało miejsce trzy lata temu. - Były to jednocześnie obchody 100-lecia powstania Publicznych Służb Zatrudnienia - nadmienił. 
 
- Ostatnie lata mocno nas wszystkich doświadczyły: śmierć prezydenta Pawła Adamowicza, pandemia, wojna w Ukrainie, utrata największej firmy na Pomorzu - Lotosu, znaczące uszczuplenie dochodów samorządu i jednoczesny wzrost kosztów utrzymania. O aktualnej sytuacji politycznej, “kamieniach milowych”, praworządności, środkach Unii Europejskiej nie będę nawet wspominał, bo nie chciałbym używać słów, których nie wypada używać na takim spotkaniu. I pewnie Państwo, tak jak ja macie już tego naprawdę dosyć - powiedział Roland Budnik. 

Przesłanie Gdańskiego Urzędu Pracy: robimy swoje

Podkreślił jednocześnie, że nie mówi o tym wszystkim, żeby narzekać. 
 
- Wręcz odwrotnie. Chciałbym zachęcić do takiego myślenia, że pomimo tych trudności: “róbmy swoje”. Bierzmy przykład z nieżyjących mistrzów - Wojciecha Młynarskiego i Emiliana Kamińskiego - którzy mówili zawsze: “nie marudzić, nie jęczeć, robić swoje”. I właśnie dziś jest właściwy dzień, aby podziękować wszystkim pracownikom Gdańskiego Urzędu Pracy za to, że przez ten cały czas robili swoje - zaznaczył. 

 
Kobieta odbierająca na scenie statuetkę z rąk mężczyzny, obok nich stoi inny mężczyzna
Statuetkę dla Najlepszego Partnera Gdańskiego Urzędu Pracy odebrała wiceprezeska zarządu Fundacji Gdańskiej Dobrawa Morzyńska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
Dodał, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu pracowników GUP do mieszkańców i przedsiębiorców z Gdańska i powiatu gdańskiego trafiło ponad 560 mln zł z tytułu tarcz antykryzysowych, przeciwdziałających negatywnym skutkom pandemii COVID-19
 
Roland Budnik podziękował też swoim pracownikom za wysiłek w obsłudze obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Gdańska po wybuchu wojny z Rosją 24 lutego 2022 r. - pracę w mieście podjęło 37 tysięcy uchodźców. 
 
Przypomniał też, że pracownicy GUP spontanicznie zorganizowali zbiórkę darów, które wysłano na Ukrainę. 

Podziękowanie od władz miasta

Głos podczas konferencji zabrał też Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
 
- Nie bez kozery można powiedzieć - i tym się chwalimy - że jesteście najlepszym powiatowym Urzędem Pracy w Polsce. I bardzo wiele miast i mniejszych miejscowości takiego zespołu pracowników nam zazdrości. Ta kadencja jest pełna wyzwań, w których również pracownicy Gdańskiego Urzędu Pracy współuczestniczą. Bez was wiele zadań, przed którymi miasto stoi nie mogło i nie może być zrealizowane. I za to dziś nisko chylę głowę i dziękuję za Państwa pracę - mówił. 
Piotr Borawski podkreślił ogromny wkład załogi GUP w przyznanie pieniędzy z tarcz antykryzysowych. 
 
- Przecież za tymi setkami milionów złotych stało dziesiątki tysięcy wniosków, które trafiły do was i musieliście z każdym tym wnioskiem się zapoznać. To była olbrzymia praca i bez niej tysiące miejsc pracy w naszym regionie mogłyby zostać utracone - zaznaczył. 

... i zapowiedź podwyżki płac 

Dodał, że pracownicy GUP stanęli też na wysokości zadania po 24 lutego 2022 r., kiedy to za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna i w Gdańsku pojawiło się wielu uchodźców z Ukrainy
 
- I teraz mamy jeszcze kryzys ekonomiczny, wysoką inflację, drożyznę, z którym się mierzymy od kilku miesięcy, a który doskwiera nie tylko przedsiębiorcom, ale nam wszystkim. My jako samorządowcy mamy dodatkowe wyzwanie związane z kryzysem finansów. Nie ma co ukrywać, że budżet miasta na ten rok jest uboższy o pół miliarda złotych. I to jest, niestety, skutek reform podatkowych - mówił zastępca prezydenta Gdańska. 

 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA PRACOWNIKÓW GUP I ZAPROSZONYCH GOŚCI


 
Poinformował, że dzięki decyzji radnych i prezydent Aleksandry Dulkiewicz już najbliższa, styczniowa pensja pracowników Gdańskiego Urzędu Pracy będzie wyższa o 500 zł brutto. 
 
- Mam świadomość, że ta kwota przy tym wzroście kosztów życia jest pewnie dalece niewystarczająca. Żywię nadzieję, choć pewności takiej nie mam, że szybko projekty europejskie do nas wrócą i dzięki temu, że będą one ponownie w Gdańskim Urzędzie Pracy realizowane, wynagrodzenia będą mogły być wyższe - nadmienił Piotr Borawski. 

100-lecie Publicznych Służb Zatrudnienia. W Gdańsku spotkali się urzędnicy z całej Polski

Wśród uczestników uroczystości w AmberExpo byli m.in. radni miasta Gdańska Piotr Dzik i Bogdan Oleszek, starosta gdański Marian Cichon, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Izabela Jezierska oraz prezydent Pracodawców Pomorza Zbigniew Canowiecki

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA


Statuetkę dla Najlepszego Partnera Gdańskiego Urzędu Pracy za zatrudnienie 40 tłumaczy do pomocy uchodźcom z Ukrainy otrzymała
:

 • Fundacja Gdańska

Wyróżnienie “Srebrna Pszczółka” dla  pracowników GUP legitymujących się co najmniej 10-letnim stażem pracy otrzymali: 

 • Kamila Gładczuk
 • Sylwia Krzemińska
 • Paweł Lisowski
 • Marzena Szczepaniak
 • Anna Szymańska 

Dyplomy “Najlepsi - 2022” w Gdańskim Urzędzie Pracy dostali:

 • Zbigniew Gudyka
 • Aleksandra Kitowska
 • Aneta Piotrowska

Statuetkę “Najlepszego Doradcy Klienta” w 2022 r. otrzymała:

 • Joanna Leńczuk

Nagrodę specjalną za pomysł i wdrożenie serwisu internetowego jobmapa dostał:

 • Łukasz Iwaszkiewicz