• Start
  • Wiadomości
  • Pozytywne przedszkole. Cztery placówki z nowatorskim programem

Pozytywne przedszkole. Cztery placówki z nowatorskim programem

„Pozytywne Przedszkola Pomorza” to projekt realizowany wspólnie przez Uniwersytet Gdański, Miasto Gdańsk oraz Fundację Pozytywne Inicjatywy. Od września w róźnych częściach miasta ruszą cztery nowe placówki, do dwóch z nich można się już zapisywać.
09.05.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W czterech placówkach projektu 'Pozytywne Przedszkola Pomorza' od września miejsce znajdzie około 650 dzieci

Kończy się rekrutacja do gdańskich przedszkoli. Termin zapisów mija w środę, 10 maja, o godz. 15.00. Na liście są dwa przedszkola, które powstają na bazie dawnej stajni na terenie browaru przy ul. Kilińskiego oraz dawnej przychodni przy Trakcie św. Wojciecha.

Obie te placówki oraz dwie inne (przy ul. Świętokrzyskiej i ul. Łąkowej) powstają w ramach projektu „Pozytywne Przedszkola Pomorza”, realizowanego przez Uniwersytet Gdański, Miasto Gdańsk oraz Fundację Pozytywne Inicjatywy. Projekt został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Od 1 września 2017 roku w czterech pozytywnych przedszkolach znajdzie się miejsce dla blisko 650 młodych gdańszczan.

Rodzice gotowi? Rekrutacja do przedszkoli - tylko do 10 maja


Placówki projektu „Pozytywne Przedszkola Pomorza” będą publiczne, prowadzony w nich będzie normalny program ministerialny, ale w oparciu o nowatorskie metody.

- Podejście edukacyjne będzie oparte o najnowocześniejsze osiągnięcia we współczesnej pedagogice. Do tego będzie odpowiednio przystosowany wystrój pomieszczeń przedszkolnych, przestrzeń ma być nowoczesna, atrakcyjna i estetyczna - mówi dr Piotr Szeląg, członek Zarządu Fundacji Pozytywne Inicjatywy.

Co to oznacza w praktyce?

- Metoda edukacyjno-wychowawcza opracowana jest przez specjalistów z Uniwersytetu Gdańskiego pod kierownictwem pani prof. Marii Mendel. Realizowany każdego dnia program edukacyjny wzbogacony będzie o dodatkowe, interesujące zajęcia: informatyczne, logopedyczne, psychoruchowe, rytmiczno-muzyczne, nauki języków obcych, rozwijające kompetencje społeczno-obywatelskie, rozwijające kompetencje przyrodniczo-matematyczne, żeglarskie skierowane dla dzieci 5-6 letnich, zabawy konstrukcyjne i badawcze, biblioterapię, czyli wychowanie przez czytanie - wylicza Szeląg.

Opłata w placówkach ma być zbliżona do przedszkoli prowadzonych przez Miasto.

- Pięć pierwszych godzin będzie całkowicie darmowych, a za każdą następną godzinę rodzic ponosić będzie opłatę w wysokości 1 zł oraz koszty wyżywienia w granicach 8-9 zł dziennie. Wszystkie zajęcia dodatkowe w przedszkolach będą bezpłatne - wyjaśnia Szeląg.

Do Publicznego Pozytywnego Przedszkola nr 1 przy ul. Kilińskiego 5a we Wrzeszczu oraz Publiczneego Pozytywnego Przedszkola nr 3 przy ul. Trakt św. Wojciecha 143 w Oruni można zapisywać się już teraz.

Rekrutacja do przedszkoli przy ul. Świętokrzyskiej w Oruni oraz przy ul. Łąkowej w Śródmieściu odbywać się będzie najprawdopodobniej w czerwcu. Na stronie internetowej www.przedszkola.pozytywneinicjatywy.pl można zgłaszać swoje zainteresowanie zapisaniem dziecka do obu placówek.TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy