• Start
  • Wiadomości
  • Poznaj foki z gdańskiego zoo. Atrakcje z okazji Światowego Dnia Oceanów

Poznaj foki z gdańskiego zoo. Atrakcje z okazji Światowego Dnia Oceanów

W niedzielę, 8 czerwca, Gdański Ogród Zoologiczny zaprasza miłośników przyrody - małych i dużych - na wyjątkowe wydarzenie z okazji Światowego Dnia Oceanów. To doskonała okazja, by jeszcze przed rozpoczęciem wakacji lepiej poznać nasze lokalne środowisko morskie i jego niezwykłych mieszkańców, w tym szarytki morskie, czyli foki szare, które można spotkać na polskim wybrzeżu.
03.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Foka siedzi na trawie w pobliżu wody, patrząc w stronę aparatu z wyrazistym spojrzeniem. Jej ciemne, nakrapiane futro kontrastuje z zielenią trawy i jasnym brzegiem
Szarytki morskie z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego zapraszają na wspólne świętowanie Światowego Dnia Oceanów, w niedzielę, 8 czerwca
mat. Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku

Dla dobra natury - animatorzy społeczni z Pomorza jadą do Gdańska

Podczas wydarzenia „Morze wiedzy z gdańskimi fokami”, zaplanowanego w niedzielę 8 czerwca, będzie można dowiedzieć się, jak odpowiednio zachowywać się podczas letniego wypoczynku nad morzem, by nie szkodzić dzikim zwierzętom.

- 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów. To wspaniała okazja, by poznać często niedoceniane uroki polskiego morza. Chcemy zwrócić uwagę uczestników na gatunki zwierząt, które można spotkać na plażach i terenach pasa nadmorskiego. Obecni dowiedzą się, jak należy odpowiednio zachowywać się podczas spędzania czasu latem nad morzem, a także jak poprawnie reagować na spotkane tam gatunki dzikich zwierząt - zaprasza Ogród Zoologiczny w Gdańsku.

Foki w gdańskim zoo zajadały się makrelą w galarecie i śledziami

Eksperci ze Stacji Morskiej w Helu podpowiedzą, jak powinniśmy reagować, gdy spotkamy np. fokę odpoczywającą na plaży - co się co jakiś czas zdarza. Czeka też moc atrakcji dla najmłodszych i wszystkich miłośników szarytek morskich, w tym okazja do uczestnictwa w karmieniu pokazowym!

Opiekun w rękawiczkach kuca obok dużej foki, która leży na brzegu przy stawie i zajada się rybami z miski. Scena rozgrywa się w otoczeniu przyrody, co sugeruje, że to może być zoo lub ośrodek rehabilitacyjny.
Przy basenie szarytek morskich będzie można poznać zwyczaje żywieniowe tych uroczych ssaków
mat. Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku

Program wydarzenia „Morze wiedzy z gdańskimi fokami”

  • 11:00-11:15 - pokazowe karmienie i trening medyczny szarytek morskich - zobacz, jak wygląda codzienna opieka nad tymi niezwykłymi ssakami. Basen szarytek morskich;
  • 11:15-14:15 - edukacyjne stoisko WWF - poznaj działania Błękitnego Patrolu i zrób pamiątkowe zdjęcie przy monidle. Plac obok budynku administracyjnego;
  • 11:00-15:00 - stoisko edukacyjne Stacji Morskiej w Helu - eksperci z Helu odpowiedzą na wszystkie pytania o foki i inne zwierzęta morskie. Plac naprzeciwko wybiegu rysi;
  • 14:20-15:00 - edukacyjna pogadanka z zabawami dla najmłodszych - zajęcia z edukatorkami w sali edukacyjnej (liczba miejsc ograniczona). Sala edukacyjna w budynku administracyjnym.

Na uczestników czekają również „Morskie Zeszyty” - specjalne materiały edukacyjne pełne ciekawostek i kreatywnych zadań, które pomogą utrwalić zdobytą wiedzę.

Udział w wydarzeniu jest możliwy z ważnym biletem wstępu do ZOO. Bilety można nabyć w kasach lub online: bilety.zoo.gda.pl. Więcej informacji odnośnie wydarzeń w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym można znaleźć w aktualnościach na stronie zoo.gdansk.pl oraz w mediach społecznościowych ogrodu.

Foka wynurza się z wody, unosząc głowę do góry, a w tle widać kamienny brzeg i ptaka. Zdjęcie uchwyciło moment pełen ruchu i energii, kiedy zwierzę aktywnie korzysta z wodnego środowiska
Ssak ten może spać na lądzie, na powierzchni wody lub pod wodą
mat. Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku

Dlaczego warto poznać foki?

Szarytka morska (dawniej: foka szara) to jeden z największych drapieżników Bałtyku. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorna, to niezwykle sprawny myśliwy i doskonały nurek - potrafi zejść na głębokość ponad 200 metrów i pozostać pod wodą nawet 20 minut. W Polsce najczęściej można ją spotkać w okolicach Zatoki Gdańskiej i Puckiej, gdzie często wypoczywa na plażach.

Niestety, ten gatunek nadal zmaga się z wieloma zagrożeniami, od zaplątywania się w sieci rybackie po zanieczyszczenie środowiska i zakłócanie spokoju w siedliskach. Dlatego tak ważna jest edukacja i ochrona tych niezwykłych ssaków.

Więcej wielbłądów w gdańskim zoo. Kolejne wiosenne narodziny

TV

Akcja Lato 2025 – Gdańsk pełen letnich atrakcji!