• Start
 • Wiadomości
 • Centrum Praw Kobiet. Powstaje grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy

Powstaje grupa wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy. Spotkania rozpoczynają się 20 czerwca

Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku prowadzi nabór do grupy wsparcia dla mieszkanek Gdańska doświadczających przemocy. Grupa skierowana jest do kobiet, które potrzebują pomocy psychoedukacyjnej i psychologicznej, oraz chcą otrzymać i dawać wsparcie kobietom w podobnych sytuacjach życiowych. Spotkania rozpoczynają się 20 czerwca. Udział jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy.
( Publikacja: 22.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Osoby doświadczające przemocy nie są same. Fundacja Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk jest jednym z miejsc, gdzie można uzyskać pomoc
Osoby doświadczające przemocy nie są same. Fundacja Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk jest jednym z miejsc, gdzie można uzyskać pomoc
fot. Pixabay

- Uczestniczenie w grupie wsparcia jest ważnym elementem w procesie wychodzenia z przemocowej relacji. Poznanie osób będących w podobnej sytuacji, budowanie sieci wsparcia, przerwanie milczenia i izolacji pomagają kobietom przekierować swój potencjał na zadbanie o siebie, swoje bezpieczeństwo, zdrowie i potrzeby - mówi Kalina Halemba, psycholożka Centrum Praw Kobiet w Gdańsku.

Podczas spotkań Grupy wsparcia dla gdańszczanek, organizowanej przez Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku, uczestniczki zdobędą wiedzę o mechanizmach przemocy. Dowiedzą się, czym różni się przemoc od konfliktu, jakie są rodzaje przemocy i czym jest cykl przemocy, nauczą się rozpoznawać mity i stereotypy dotyczące przemocy. Uzyskają informacje, jak mogą zapewnić bezpieczeństwo sobie i bliskim oraz jakie są możliwe ścieżki działania w sytuacji doświadczania przemocy. Grupa wsparcia będzie również okazją do spotkania się z prawniczką i uzyskania informacji o prawnych sposobach przeciwdziałania przemocy.

Grupę poprowadzi psycholożka Maja Trzeciak. Podczas trwających 20 tygodni zajęć wykorzystywane będą różne metody pracy, takie jak: wykłady, praca indywidualna i w grupach, dyskusja, odgrywanie scenek, omawianie fragmentów książek, projekcje fragmentów filmów, techniki relaksacyjne.

Grupa wsparcia rozpoczyna się 20 czerwca 2022 roku. Spotkania będą odbywały się w każdy poniedziałek, w godz. 16:00-18:30. Grupa ma charakter zamknięty, co oznacza, że po jej utworzeniu nie dołączają do niej nowe osoby, i kameralny - może liczyć maksymalnie 15 osób.

Uczestnictwo w grupie jest dobrowolne i bezpłatne.

Jak się zapisać?

Udział w grupie wsparcia jest możliwy po odbyciu indywidualnej konsultacji z psycholożką prowadzącą. Na konsultację zapisać można się telefonicznie pod nr. 58 341 79 15 oraz 604 590 117, lub osobiście w sekretariacie Centrum Praw Kobiet w Gdańsku przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.

Program spotkań:

 • Czym jest przemoc: definicje przemocy, wyznaczniki przemocy;
 • Czym różni się przemoc od konfliktu;
 • Rodzaje przemocy;
 • Stereotypy i mity dotyczące przemocy;
 • Cykl przemocy;
 • Mechanizmy przemocy;
 • Konsekwencje doświadczania przemocy i radzenie sobie z nimi;
 • Osoby stosujące przemoc – charakterystyka;
 • Przemoc wobec dzieci;
 • Sygnały ostrzegawcze mogące świadczyć o przemocy;
 • Asertywność, stawianie granic;
 • Spotkanie z prawniczką: prawne aspekty przeciwdziałania przemocy;
 • Ewaluacja spotkań.

grupa wsparcia
mat. Centrum Praw Kobiet - Oddział w Gdańsku

Kim jest prowadząca Maja Trzeciak?

Maja Trzeciak to magister psychologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Szkoliła się z zakresu interwencji kryzysowej, socjoterapii z dziećmi z rodzin przemocowych i alkoholowych, przygotowania pedagogicznego, otwartego dialogu, terapii Gestalt. Obecnie uczestniczy w Szkole Terapii Poznawczo-Behawioralnej na Uniwersytecie Humanistyczno-Społecznym w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

Pracuje jako psycholożka w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Gdyni. Z Centrum Praw Kobiet związana jest od roku 2021 - świadczy pomoc psychologiczną. W przeszłości była związana z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Legnicy, gdzie pracowała z dziećmi z rodzin, w których występowała przemoc i problem alkoholowy, prowadziła także konsultacje z osobami w kryzysie, oraz uczestniczyła w spotkaniach grup roboczych procedury Niebieskiej Karty. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała również pracując w Szkole Podstawowej nr 6 w Legnicy, Środkowopolskim Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie, Fundacji na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nowe Życie” w Koszalinie oraz Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Gdyni.

Organizatorki: Fundacja Centrum Praw Kobiet - Oddział Gdańsk. Grupa wsparcia jest realizowana w ramach Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Zadanie dofinansowano ze środków Miasta Gdańska.