• Start
  • Wiadomości
  • "Powróćmy jak za dawnych lat... melodie lat 20. i 30." - udany Koncert Weterana w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności

"Powróćmy jak za dawnych lat... melodie lat 20. i 30." - udany Koncert Weterana w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności

W czwartek, 14 października 2021 r., w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbył się Koncert Weterana: - Czuję wielką wdzięczność do waszego pokolenia, że wtedy, kiedy ryzykowało się zdrowie, życie, karierę zawodową potrafiliście stanąć po stronie wartości, po stronie RP, po stronie drugiego człowieka. I także dzisiaj, w Polsce 2021 roku, możemy na was liczyć - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
( 14.10.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koncert Weterana odbył się 14 października w Europejskim Centrum Solidarności. Był jednym z punktów programu Gdańskiego Tygodnia Demokracji
Koncert Weterana odbył się 14 października w Europejskim Centrum Solidarności. Był jednym z punktów programu Gdańskiego Tygodnia Demokracji
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Spotkanie i koncert dla weteranów II wojny światowej to już w Gdańsku tradycja. Po raz pierwszy zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu wystosował prezydent Paweł Adamowicz w 2004 roku, przy okazji 65. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W tym roku, obchody Dnia Weterana włączone zostały do programu Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Spotkanie odbyło się w czwartek, 14 października 2021 r. w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej wojennych bohaterów, ich rodziny i bliskich powitała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Cieszę się, że wreszcie możemy się w takiej formule, na koncercie z okazji Dnia Weterana, spotkać - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Cieszę się, że są z nami wszyscy, którym bliskie są idee patriotyczne. Wszyscy, z którymi mamy okazję współpracować w ciągu całego roku przy różnych uroczystościach historycznych, patriotycznych. Dziękuję za państwa niezawodną obecność i duże zaangażowanie w te ważne wydarzenia, które tworzą kręgosłup, łączą nas z przeszłością, łączą nas z historią - można śmiało powiedzieć - są naszym kulturowym dziedzictwem.
Prezydent zapewniła, że bez aktywnego udziału weteranów w organizowanych przez Miasto uroczystościach upamiętniających: dzień 1 września na Westerplatte, 1 września przy Poczcie Polski, 1 sierpnia, czy upamiętniające czyn zbrojny Polaków na Wschodzie - te wydarzenia nie miałyby sensu. 

- Jesteście tu z potrzeby serca, ja się bardzo cieszę, że w tym roku koncert wpisuje się w Gdański Tydzień Demokracji - dodała prezydent Gdańska. - Kiedy zastanawiałam się, co chcę dzisiaj powiedzieć, życie samo podsuwa różne tropy. Chociażby z ostatniej niedzieli, kiedy w wielu miejscach w Polsce, także w Gdańsku, wielu obywateli naszego miasta wyszło na ulice, żeby manifestować przywiązanie do silnej Rzeczypospolitej Polskiej w Zjednoczonej Europie, także było wielu z was. Ale kiedy wróciłam do domu i obejrzałam w telewizji to, co wydarzyło się w Warszawie, myślę, że można śmiało powiedzieć: przedstawicielki waszego pokolenia, uczestniczki Powstania Warszawskiego zostały znieważone przez ludzi pod barwami biało-czerwonymi - czuję wielką wdzięczność do waszego pokolenia, że wtedy kiedy ryzykowało się zdrowie, życie, karierę zawodową potrafiliście stanąć po stronie wartości, po stronie RP, po stronie drugiego człowieka. I także dzisiaj, w Polsce 2021 roku, wiem że możemy na was liczyć. My, przedstawiciele pokolenia, które nie doświadczyło wojny, nie doświadczyło ekstremalnych sytuacji - nie doświadczyło ich dzięki wam, dzięki waszemu poświęceniu. A to, że dzisiaj wy, ludzie waszego pokolenia, dajecie świadectwo, jest dla mnie powodem do dumy, ale też napędem do dalszej pracy. Traktujcie, proszę, ten koncert jako nasz dar wdzięczności i zaproszenie do współpracy zawsze z miastem Gdańsk.

Głos zabrał również Karol Wardański z Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Oddziału Okręgowego w Gdańsku, przedstawiciel Kolegium do spraw dziedzictwa kulturowo-historycznego działającego przy Marszałku Województwa Pomorskiego. 

 

- Mówiąc weteran mam na myśli nie tylko tych, którzy polegli w wojnach XX wieku, ale także tych, którzy przelewali krew w walce o “wolną niepodległą” oraz tych, którzy w czasach pozornego pokoju ryzykowali życiem i zdrowiem walcząc o suwerenność naszej ojczyzny - mówił Karol Wardański. - Dzień Weterana to dzień szczególny. Świętujemy w tym dniu nie tylko osoby doświadczone wiekowo, już starsze, których młodość upłynęła w czasie II wojny światowej zabierając beztroskę wieku młodzieńczego, ale także uczestników misji pokojowych reprezentujący Polskę na różnych kontynentach. Im także należy się hołd.

Karol Wardański przypomniał strukturę Kolegium do spraw dziedzictwa kulturowo-historycznego - w skład Kolegium wchodzi 14 organizacji o charakterze kombatanckim - i dziękował za wsparcie, gdy w czasie pandemii Kolegium organizowało pomoc w formie paczek dla najbardziej potrzebujących Kombatantów.  -Pragnę z tego miejsca gorąco podziękować za okazaną życzliwość i wsparcie finansowe naszej działalności - powiedział.

Prelegent podziękował też prezydent Gdańska oraz marszałkowi województwa pomorskiego “za dbałość o potrzeby naszego środowiska i oraz życzliwą opiekę nad nami”. 

Podczas pt. "Powróćmy jak za dawnych lat... melodie lat 20. i 30." wystąpili: Big Band pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej oraz soliści: Magdalena Chmielecka, Barbara Lewicka, Szymon Kobyliński i Grzegorz Piotr Kołodziej.

Koncert poprowadzili Maciej Kukla, kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego w Biurze Prezydenta oraz  Anna Fedyniak - Kołodziej, prezeska fundacji “Kultura. Teraz!”.

Koncert Weterana adresowany jest do kombatantów różnych formacji walczących o wolną Polskę, ich rodzinom i bliskim.

Wydarzenie utrwala pamięć o tych, którzy oddali swoje życie podczas wojny i honoruje obywateli budujących w konspiracji polską państwowość. Adresowany jest do bohaterów, ich rodzin i bliskich.