Poszukiwana - najstarsza gdańska pocztówka. Na znalazcę czeka nagroda

Muzeum Gdańska nie tylko zbiera eksponaty i tworzy kolekcje, ale również… poszukuje. Tym razem niesztampowo, poprzez wystawę czasową. Dołącz do poszukiwania najstarszej pocztówki, która została wysłana w Gdańsku i odwiedź najnowszą wystawę w Ratuszu Głównego Miasta - już od czwartku, 19 maja. Dla znalazcy najstarszej gdańskiej pocztówki wyznaczono nawet nagrodę.
( Publikacja: 20.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Autorem grafiki wystawy czasowej Poszukiwana  jest Piotr Białas
Autorem grafiki wystawy czasowej "Poszukiwana. Najstarsza gdańska pocztówka" jest Piotr Białas
fot. mat. Muzeum Gdańska

Pocztówki z XIX-XX wieku ilustrujące miasto wzbogaciły zbiory Muzeum Gdańska

Od wprowadzenia do obiegu urzędowej karty pocztowej minęły 153 lata. Na wystawie będzie można zobaczyć ponad 150 gdańskich widokówek z końca XIX wieku ze zbiorów muzealnych i prywatnych, poznać techniki ich druku oraz dowiedzieć się, jak wyglądał ich obieg. Przyjmuje się, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku, ale zadaliśmy sobie pytanie…

Czy istnieje jeszcze starsza pocztówka?

Celem „Poszukiwanej”, poza prezentacją pocztówek, jest także odnalezienie gdańskiej widokówki wysłanej wcześniej niż znana obecnie. Tej pierwszej. Tej mistycznej i tym samym tej najbardziej pożądanej przez kolekcjonerów. Najstarszej gdańskiej pocztówki, jej nadawcy oraz adresata. Poszukiwania trwają. Za odnalezienie najstarszej gdańskiej pocztówki wyznaczyliśmy już nagrodę!

Dla odkrywcy i posiadacza najstarszej gdańskiej pocztówki czeka nagroda w wysokości 1000 zł. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: poszukiwana@muzeumgdansk.pl 

Oprowadzania kuratorskie

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 roku w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. W maju i czerwcu odbędą się sobotnie oprowadzania kuratorskie po wystawie z twórcami ekspozycji i kolekcjonerami historycznych pocztówek – Jerzym Wojciechem Wołodźko, Piotrem Popińskim oraz innymi.

 

Z okładek katalogów najstarszej gdańskiej pocztówki czytelników wita XIX pocztylion,
Z okładek katalogów najstarszej gdańskiej pocztówki czytelników wita XIX pocztylion,
fot. A. Grabowska / mat. Muzeum Gdańska

 

Wystawa czynna:

  • 19 maja – 31 lipca 2022 r. w godz. 10.00-18.00
  • Ostatnie wejście / zakup biletu o 17.15.
  • Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
  • Bilet: 6 zł normalny / 4 zł ulgowy 

 

oprac. AU