• Start
  • Wiadomości
  • Pocztówki z XIX-XX wieku ilustrujące miasto wzbogaciły zbiory Muzeum Gdańska

Pocztówki z XIX-XX wieku ilustrujące miasto wzbogaciły zbiory Muzeum Gdańska

580 pocztówek z kolekcji zmarłego w maju 2021 roku prof. Manfreda Lotscha, z Heinrich-Heine Universität w Düsseldorfie, trafiło do zbiorów Muzeum Gdańska. Wśród podarowanych pamiątek znajdują się przedstawienia znanych zabytków oraz domów, ulic i mieszkańców. Wkrótce zostaną udostępnione na portalu www.dziedzictwo.gdansk.pl, na którym placówka udostępnia swoje zbiory. 
14.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbiór pocztówek z dawnym Gdańskiem. Dary przekazane Muzeum Gdańska
Zbiór pocztówek z dawnym Gdańskiem. Dary przekazane Muzeum Gdańska
fot. A. Grabowska/MG

 



Spuściznę przekazał Gerd-Dietrich Ewert, archiwista Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece wraz z rodziną.   

- To wspaniały dar dla Gdańska i jego mieszkańców, z którego w przyszłości, po opracowaniu, będzie mógł korzystać każdy za pośrednictwem portalu internetowego dziedzictwo-gdansk.pl. Wśród przekazanych pamiątek znajdują się również takie, które zostały wykonane w ilości kilku sztuk. Te pocztówki to okna przeszłości. Dzięki nim możemy nie tylko zobaczyć życie codzienne dawnych gdańszczan, ale także dowiedzieć się o tym ostatnim dzięki informacjom napisanym przez nadawców. Dawne ręczne pismo w języku niemieckim i polskim zostało odczytane i spisane maszynowo przez rodzinę Ewertów - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.


Znajdziemy na nich m.in. przedstawienia Wielkiego Młyna, gdańskich kościołów oraz Długiego Pobrzeża
Znajdziemy na nich m.in. przedstawienia Wielkiego Młyna, gdańskich kościołów oraz Długiego Pobrzeża
fot. A. Grabowska/MG

 

Prof. Manfred Lotsch zmarł 9 maja 2021 roku w wieku 89 lat. Z urodzenia był gdańszczaninem, jako siedmiolatek był świadkiem rozpoczęcia II wojny światowej. Był wieloletnim dyrektorem Droste-Verlages oraz pracownikiem Heinrich-Heine Universität w Düsseldorfie.

Pamiątki przepadłyby, gdyby nie pasja prof. Manfreda Lotscha z Düsseldorfu oraz zaangażowanie Gerda-Dietricha Ewerta i jego rodziny, dzięki której kolekcja wróciła do Gdańska. 

 

Niektóre z nich były zamawiane u lokalnych fotografów
Niektóre z nich były zamawiane u lokalnych fotografów
fot. A. Grabowska/MG



Pocztówki z okresu XIX-XX wieku zawierają m.in. przedstawienia Wielkiego Młyna, gdańskich kościołów oraz Długiego Pobrzeża. Część z nich jest już znana i została opublikowana online. Z kolei nieznane wcześniej, okazjonalne pocztówki były zamawiane u lokalnych fotografów przez turystów albo mieszkańców chcących wysłać rodzinie lub przyjaciołom spersonalizowaną pocztówkę z Gdańska.




TV

Światowa stolica bursztynu