Port Gdańsk. Sezon wycieczkowców będzie rekordowy. Pierwsze zawinięcie już w niedzielę

Ponad 100 statków pasażerskich spodziewa się w tegorocznym sezonie Port Gdańsk, to absolutny rekord. Większy ruch wycieczkowców w portach bałtyckich to rezultat decyzji armatorów, że jednostki takie nie będą w tym sezonie wpływały do Sankt Petersburga.
06.04.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Statek Hamburg  otworzy sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. Nie będzie to jego pierwsza wizyta w naszym mieście
Statek "Hamburg" otworzy sezon wycieczkowców w Porcie Gdańsk. Nie będzie to jego pierwsza wizyta w naszym mieście
Fot. mat. Port Gdańsk

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10.04) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Operatorem statku jest Plantours & Partner GmbH. Nie będzie to pierwsza wizyta “Hamburga” w gdańskim porcie.

- Zbliżający się sezon wygląda bardzo obiecująco. Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków. To rekordowa liczba. Jednak sytuacja jest obecnie bardzo dynamiczna. Musimy mieć na uwadze, że zarówno wojna w Ukrainie, jak również światowa pandemia, będą miały decydujący wpływ na to, ile jednostek do nas przypłynie – wyjaśnia Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk. - Większy ruch statków wycieczkowych w portach bałtyckich to rezultat decyzji armatorów, że wycieczkowce nie będą w tym sezonie wpływały do Sankt Petersburga. 

Na 295 pasażerów „Hamburga” czekają liczne aktywności w Gdańsku i regionie pomorskim. Wśród nich m.in.: wycieczka do Głównego Miasta i atrakcje muzealne, historyczne i kulturalne, a następnie przejazd do Zamku w Malborku.

Jednostka wychodzi w rejs z Hamburga do Gdańska w dniu 8 kwietnia, aby po 12 dniach zakończyć podróż w Kopenhadze. W tym czasie odwiedzi oprócz wspomnianych dwóch portów jeszcze: Kłajpedę, Rygę, Helsinki, Sztokholm i Visby, Tallin, Alesund, Wyspy Alandzkie, Bornholm.

- Przychody z tytułu zawinięć statków wycieczkowych to zaledwie 2 proc. całkowitych przychodów z opłat portowych, jednak wycieczkowce to przede wszystkim promocja dla portu, miasta i całego regionu - podkreśla Anna Drozd rzecznik prasowa Portu Gdańsk.

Szacuje się, że jeden turysta wydaje podczas swojego pobytu w Gdańsku i regionie pomorskim ok. 120 dolarów. Przez ostatnie jedenaście lat do Portu Gdańsk wpłynęło w sumie 407 wycieczkowców z blisko 160 tysiącami pasażerów.

Kolejnym wycieczkowcem, który zawinie do Portu Gdańsk, będzie, awizowany na 7 maja i pływający pod brytyjską banderą, statek Spirit of Discovery, którego armatorem jest Saga Cruises. 

Szczególnie ciekawa może być wizyta jednostki “Marina” pod banderą Wysp Marshalla, która zawita do Gdańska 15 czerwca, ponieważ będzie to najdłuższa jednostka tegorocznego sezonu - ma ponad 239 metrów długości.

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów