Kultowe polskie bajki. "Poranki Filmowe” w Domu Harcerza

ZHP Chorągiew Gdańska zaprasza na darmowe „Poranki Filmowe” dla dzieci w wieku 3–8 lat oraz ich rodzin. Do końca tego roku w wybrane niedzielne poranki spotkamy się w sali kinowej Domu Harcerza w Gdańsku – przed nami seanse starych bajek oraz aktywny czas spędzony na warsztatach.
20.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plansza zapowiadająca poranki filmowe. Z lewej strony zdjęcie dzieci siedzących w kinie. Z prawej napis: Poranki filmowe w Domu Harcerza. Seanse bajek. Warsztaty dla dzieci .
W Domu Harcerza będzie można obejrzeć kultowe polskie bajki, jak "Reksio" czy "Bolek i Lolek".
Źródło: Chorągiew Gdańska ZHP

Dla każdego coś dobrego

„Poranki Filmowe” to 16 spotkań, podczas których dzieci i ich rodzice będą mieli okazję bezpłatnie obejrzeć bajki takie jak „Reksio”, „Bolek i Lolek”, „Przygody Błękitnego Rycerzyka” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”.

W czasach, gdy najmłodsi widzowie najchętniej wybierają kolorowe bajki Disneya, które są przeważnie łatwe do zrozumienia i nie wymagają głębokiego zaangażowania wyobraźni, darmowe pokazy klasyki polskiej animacji pozwolą wprowadzić dzieci w świat polskiej tradycji i historii filmowej. Postawią też przed nimi nowe wyzwania: filmy takie jak „Zaczarowany Ołówek” czy „Reksio” często wprowadzają dzieci w nietypowe sytuacje wymagające zastosowania wyobraźni i kreatywności, a bezdźwięczny „Bolek i Lolek” uczy łączenia faktów i interpretowania wydarzeń na ekranie.

Podczas gdy dzieci będą poznawać nieznane dotąd produkcje i poszerzać horyzonty, ich rodzice będą mieli szansę cofnąć się w czasie i jeszcze raz obejrzeć przygody ulubieńców ze swojego dzieciństwa.

Na pierwszy seans zapraszamy już 26 maja 2024 r. W planach spotkanie z „Reksiem”, a w następnie wyruszymy w świat z „Bolkiem i Lolkiem (2 czerwca 2024 r.) oraz spędzimy czas z „Reksiem” w terenie (9 czerwca 2024 r.).

Kadr z rysunkowego filmu dla dzieci Bolek i Lolek . Dwóch chłopców w kapeluszach kowbojskich i apaszkach podnosi ręce i śmieje się w sklepie.
Spotkanie z Bolkiem i Lolkiem 2 czerwca 2024 roku.
Źródło: zrzut ekranu / YouTube / Studio Filmów Rysunkowych

Seanse i warsztaty

Seanse będą trwały około godziny (na każdym spotkaniu wyświetlonych zostanie 6–8 odcinków danej bajki). Krótkometrażowe filmy są idealnym rozwiązaniem dla dzieci, które mają trudności z utrzymaniem uwagi przez długi czas. Dzięki krótkim seansom można dostosować się do naturalnego tempa zainteresowania dziecka i zapewnić mu satysfakcję z oglądania filmu bez uczucia znużenia.

Po zakończeniu seansu dzieci będą mogły wziąć udział w kreatywnych warsztatach związanych z tematyką obejrzanej przez nie produkcji.

Warsztaty mają na celu ułatwienie dzieciom przyswojenia i zrozumienia treść bajek oraz sensu opowieści. Uczestnicy będą brali udział między innymi w tworzeniu prac plastycznych, rozwiązywaniu zagadek, teatrze samorodnym czy w zadaniach ruchowych. Starsze dzieci będą proszone o tworzenie dalszych losów bohaterów bajek.

Sala kinowa Domu Harcerza czeka na najmłodszych widzów

Łącznie seansów będzie 16 i będą odbywać się w następujących miesiącach tego roku: maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad, grudzień.

Wstęp na każdy „Poranek Filmowy” jest bezpłatny. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami – nie ma ograniczeń wiekowych, ale bajki będą skierowane do dzieci 3–8 lat.

Liczba miejsc na każde spotkanie jest ograniczona, a na seanse będą prowadzone oddzielne zapisy poprzez ankietę zgłoszeniową. Wszystkie szczegóły dotyczące zapisów, dat oraz tytułów, które będą wyświetlane podczas „Poranków Filmowych” znajdują się na stronie ZHP Chorągwi Gdańskiej (www.gdanska.zhp.pl) oraz na wydarzeniu na Facebooku „Poranki Filmowe w Domu Harcerza”.

 

Autor: hm. Aleksandra Guzik-Kobiela

 

 

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku