Ponad tysiąc osób na Paradzie Seniorów. - Dobrze nam się mieszka w Gdańsku

To była największa tego typu parada w historii naszego miasta. Przedstawiciele co najmniej 66 klubów seniora, domów sąsiedzkich i innych stowarzyszeń skupiających starszych mieszkańców Gdańska wzięli udział w siódmej już paradzie dedykowanej seniorom i seniorkom. Odbyła się ona w samo południe, w poniedziałek, 17 czerwca.
17.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu parada, widać idące w niej setki starszych osób, na czele idą osoby w średnim wieku, głównie kobiety, niosą kolorowy wielki baner z napisem parada seniorów
To była największa, jak dotąd, parada gdańskich seniorów. Wzięło w niej udział około tysiąca osób
fot. Piotr Połoczański / www.photolife.pl

Barwna parada na Głównym Mieście

Widok setek starszych osób, manifestujących swoją obecność w Gdańsku, wywoływał pozytywne reakcje wśród przechodniów, w tym wielu zagranicznych turystów. Niektórzy machali paradującym, inni robili im zdjęcia. Seniorów fotografowali też młodzi ludzie. 

Zanim gdańscy seniorzy wyruszyli sprzed Fontanny Neptuna na Długim Targu, obecnych przywitały władze Gdańska: prezydent Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępczyni Monika Chabior. 

- Jesteście wspaniali. Cieszę się, że aktywnie tworzycie wspólnotę naszego miasta, że mamy coraz więcej aktywnych gdańskich seniorek i seniorów, ale myślę też o tych, którzy są samotni, siedzą w domu, a potrzebują tego kontaktu z innymi. Rozejrzyjmy się wokół siebie, pomyślmy, kogo jeszcze możemy zachęcić do aktywności - zaapelowała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.  


ZOBACZ FILM Z PARADY

 

Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, przypomniała obecnym, że w najbliższych dniach wybierani będą reprezentanci do gdańskiej Rady Seniorów, zachęcając do aktywnego udziału w tych wyborach.

Gościliśmy w Gdańsku 84 miasta. Podsumowanie 44. Zjazdu Hanzy

Aleksander Żubrys, związany z gdańską Radą Seniorów, ocenił z kolei, że poniedziałkowa parada jest zwieńczeniem całorocznej pracy seniorów skupionych w kołach i klubach. 

- Za dwa dni wybory do Rady Seniorów, ale w październiku wybory do rad dzielnic. Bądźcie aktywni również w tych organizacjach, nie tylko w waszych klubach. Musimy się przebijać, żeby nasze postulaty były słyszalne - podkreślał Aleksander Żubrys.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PARADY SENIORÓW W GDAŃSKU 2024

Piknik na wyspie Ołowianka

Po oficjalnych przemowach prezydent Gdańska przekazała seniorom symboliczny klucz do bram naszego miasta. 

Następnie wszyscy ruszyli w kierunku wyspy Ołowianka, gdzie zorganizowano piknik i dziesiątki atrakcji w jego ramach. Był drobny poczęstunek, ale też występy muzyczne, zarówno zawodowców, czyli zespołu Detko Band, jak i amatorów - członków oraz członkiń zespołów i chórów działających w niektórych sąsiedzkich klubach. Były też namioty, w których dyżurowali m.in. policjanci, a także pracownicy Gdańskich Nieruchomości i innych miejskich jednostek oraz stowarzyszeń. Tutaj można było skonsultować się np. w kwestiach związanych z zadłużonym mieszkaniem, bezpieczeństwem cyfrowym, ale też sprawdzić, jakie oferty dla seniorów mają niektóre organizacje działające w mieście. 

Trwa Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego

Piknik ten był, przede wszystkim, okazją do integracji środowiska gdańskich seniorów. Członkowie poszczególnych klubów mogli się poznać, porozmawiać ze sobą i powymieniać doświadczeniami - niektórzy bowiem “specjalizują się” w zdobywaniu tańszych biletów do instytucji kultury, inni mają spore doświadczenia w organizacji wycieczek dla seniorów, jeszcze inni organizują ciekawe warsztaty tematyczne, itp. 

na zdjęciu kilka starszych pań pozuje do zdjęcia, trzymają baner z delfinkami
W paradzie uczestniczyli członkowie gdańskich klubów i kół seniora, ale też osoby niezrzeszone
fot. Piotr Połoczański / www.photolife.pl

Życie jak w kurorcie

Wśród paradujących dominowały panie. Niektóre niosły dumnie flagi Gdańska, inne miały kolorowe baloniki lub specjalne wachlarze. 

Pani Maria Trepczyk przyznała, że bardzo mieszka jej się w Gdańsku.

- Cenię widoki w naszym mieście. Doceniam też udogodnienia dla seniorów, w tym zniżki w różnych sklepach, ale też w autobusach i tramwajach. Gdańskiemu seniorowi, w mojej ocenie, dobrze się tu żyje i odpoczywa - stwierdziła pani Maria. - Nie należę do żadnego klubu seniora, a do parady dołączyłam, bo widziałam ogłoszenia na mieście. Po raz pierwszy w niej uczestniczę, jest bardzo fajnie.

Pani Teresa Wawrzyniuk najbardziej ceni sobie w Gdańsku możliwość spacerów nad morzem. 

- Mieszkamy tu jak w kurorcie. To jest najlepsze - podkreślała pani Teresa. - Jest dużo udogodnień dla seniorów, w tym bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Jest też sporo klubów seniorów, sama należę do trzech. Często organizowane są różne pikniki, w  których chętnie uczestniczę. Nie nudzę się. 

Piknik i paradę nieprzypadkowo zorganizowano w ramach trwającego w naszym mieście Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego. 15 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych, a seniorzy nierzadko padają ofiarami różnych oszustów i ludzi stosujących wobec nich przemoc, także ekonomiczną. 

TV

Najstarsze muzeum na Westerplatte świętuje 50-lecie powołania