• Start
  • Wiadomości
  • Ponad milion osób zaszczepionych na Pomorzu. Mamy trzecie miejsce w Polsce 

Ponad milion osób zaszczepionych na Pomorzu. Mamy trzecie miejsce w Polsce 

 Ministerstwo Zdrowia 21 lipca 2021 roku poinformowało, że w Polsce wykonano 33 083 693 szczepień, w tym w pełni zaszczepionych jest 16 443 569 osób. W województwie pomorskim w pełni zaszczepionych zostało ponad milion osób.
21.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Plastikowe strzykawki
Najwięcej osób w pełni zaszczepionych jest w Gdańsku (56,4 proc.), co daje stolicy województwa ósme miejsce w Polsce, drugie miejsce w regionie zajmuje Sopot (55 proc.), trzecie Gdynia z 53,5 proc. zaszczepionych
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Według danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku w województwie pomorskim mieszka ponad 2,3 mln ludności. Na Pomorzu podano 2 168 633 zastrzyków przeciwko COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 1 003 646 mieszkańców naszego województwa (dane na 21 lipca). W tzw. szpitalach marszałkowskich wykonano 511 942 szczepienia, w tym pierwszą dawkę otrzymało 279 339 pacjentów (dane na 20 lipca).

Najwięcej w pełni zaszczepionych jest w Gdańsku. To 56,4 proc. osób, co daje stolicy województwa ósme miejsce w Polsce. Drugie miejsce w regionie zajmuje Sopot (55 proc.). Trzecia pozycja na Pomorzu przypadła Gdyni z 53,5 proc. zaszczepionych. Na drugim końcu tabeli znajdują się Sierakowice, w których zastrzyk przeciwko Covid-19 przyjęło zaledwie 22 proc. Niewiele lepiej jest w Borzytuchomiu w powiecie bytowskim (26,2 proc.) i Linii w powiecie wejherowskim (26,2 proc.).

Biorąc pod uwagę narastający wskaźnik szczepień, województwo pomorskie według danych z 21 lipca znajduje się na 3. miejscu w Polsce z wynikiem 42,8 proc. w pełni uodpornionych osób. Pierwszą lokatę zajmuje Mazowsze (44,1 proc.), a drugą, minimalnie przed Pomorzem, Dolny Śląsk (niewiele ponad 42,8 proc.).

 

 

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska 19 lipca 2021 roku poinformował, że wariant delta odpowiada za 47 proc. wszystkich zakażeń w Polsce, co oznacza, że mutacja ta zaczyna wypierać alfę (brytyjska mutacja) i za kilka tygodni stanie się dominująca. Ma przyczynić się to do wzrostu zakażeń i zachorowań na Covid-19, zwłaszcza u osób niezaszczepionych. 

Objawy delty przypominają przeziębienie (m.in. ból głowy, gardła, katar) oraz dolegliwości żołądkowe (m.in. nudności, biegunka), ale zakażenie rozprzestrzenia się szybciej niż brytyjski wariant. Zdaniem ekspertów jedna osoba może zarazić nawet osiem kolejnych. Deltę od poprzednich mutacji odróżnia droga zakażenia - aby zarazić się tym wirusem wystarczy krótkie przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu, w którym była osoba zarażona. Jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem są szczepienia ochronne. Niestety niepokojące jest to, że od kilku tygodniu szczepienia w Polsce wyhamowały. Większość osób przyjmuje drugie dawki, a tylko nieliczni decydują się na pierwszą.

 

Więcej informacji na temat szczepień na pomorskie.eu

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska