• Start
  • Wiadomości
  • Na szkoły i kluby - Miasto zwiększa skalę finansowania gdańskiego sportu w 2021 roku

Na szkoły i kluby - Miasto zwiększa skalę finansowania gdańskiego sportu w 2021 roku

Miasto Gdańsk przygotowało zwiększony budżet na sport zawodowy dla gdańskich zespołów i zawodników. Blisko 60 milionów zł przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w ramach zajęć lekcyjnych i pozaszkolnych, 27 mln zł wesprze gdańskie kluby i zawodników. 
07.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Gdańska przy okazji konferencji prasowej zwiedziła hangar, w którym magazynowany jest sprzęt pływający
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przy okazji konferencji prasowej zwiedziła hangar, w którym magazynowany jest sprzęt pływający
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz o planach wsparcia gdańskiego sportu roku 2021 poinformowała w czwartek, 7 stycznia. Miejsce konferencji prasowej wybrano nieprzypadkowo - na przystani wioślarskiej przy ul. Siennickiej na Dolnym Mieście, bowiem sporty wodne są jednym z priorytetów w polityce Miasta.

 

60 mln zł na sport dzieci i młodzieży

Budżet przeznaczony na zajęcia sportowe w szkołach i poza nimi wynosi w 2021 roku 60 mln zł. Z tych środków finansowane jest m.in. 130 etatów dla nauczycieli - trenerów, ale także funkcjonowanie uczniowskich klubów sportowych oraz wyjazdy na zawody, czy utrzymanie obiektów sportowych, hal, pływalni.

- Konsekwentna, codzienna praca jest kluczem do sukcesu. Kiedy opłacamy pracę trenerów, wychowawców, inwestujemy w sprzęt do uprawiania sportu, to inwestujemy w zdrowie i przyszłość młodych gdańszczanek i gdańszczan - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Będziemy dalej inwestować w infrastrukturę, 8 kolejnych boisk przyszkolnych jest na etapie projektowania lub budowania – dodała prezydent Gdańska.

 

sport1ok
UMG

 

W Gdańsku funkcjonują specjalne, dodatkowe zajęcia sportowe, jak m.in program szkoły mistrzostwa sportowego sportów wodnych, czy program edukacji morskiej.  

- Po 10-12 latach funkcjonowania klas sportowych dopiero mamy efekty w sportach wodnych. Z kolei w ramach programu edukacji morskiej z naszych zasobów korzysta ok 1200 młodych ludzi, a na co dzień trenuje w przystani przy szkole 200 młodych zawodników – mówił Mariusz Pluta, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6.

Z pieniędzy na sport dla dzieci i młodzieży finansowane są także zajęcia pozalekcyjne i funkcjonowanie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

 

sport2ok
UMG

 

27 mln zł na sport zawodowy dla gdańskich klubów

O wsparciu dla drużyn zawodowych poinformował z kolei dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu, Adam Korol. Budżet biura jest ponad 15 procent wyższy niż w roku ubiegłym. Ponad 27 mln zł trafi do gdańskich klubów i zawodników.

- To są środki na codzienne funkcjonowanie, wyjazdy, szkolenia, obozy. Nie zapominamy także o flagowych gdańskich drużynach, które mimo kryzysu budżetowego będą finansowane na dotychczasowym poziomie. Miasto kontynuuje programy top talent chłopców i dziewcząt. Zależy nam na wspieraniu wszystkich klubów, także tych mniejszych, żebyśmy w przyszłości mieli reprezentantów podczas ważnych wydarzeń sportowych - mówił Adam Korol.

W tym roku powstanie program rozwoju sportów wodnych. Efektem ma być rozwój wioślarstwa, kajakarstwa, czy smoczych łodzi.

 

Wydarzenia sportowe rangi międzynarodowej

W 2021 roku, poza meczami gdańskich klubów, miasto będzie także gospodarzem wielu wydarzeń rangi międzynarodowej. Początek roku to Mistrzostwa Europy w Short Tracku, gdzie będziemy trzymali kciuki za szybką łyżwiarkę Kamilę Stormowską. Maj to z kolei wielkie emocje na siatkarskim parkiecie i na boisku gdańskiego stadionu. 26 maja ma zostać rozegrany finał Ligi Europy UEFA, a w dniach 26-30 maja na parkiecie hali Ergo Arena zobaczymy najlepsze światowe drużyny w siatkówce z Polski, Chin, Brazylii i Bułgarii. Po wakacjach również czekają nas siatkarskie emocje podczas Mistrzostw Europy. Wakacje to z kolei czas na zlot Baltic Sail.

 

sport3ok
UMG

 

KALENDARZ WYDARZEŃ:

  • 22-24 stycznia Mistrzostwa Europy 2021 Short Track
  • 26 maja Finał Ligi Europy UEFA 2021
  • 26-30 maja siatkarska Liga Narodów Mężczyzn (z udziałem Polski, Brazylii, Chin i Bułgarii)
  • 19-20 czerwca Triathlon Challenge Family
  • 2-5 lipca Baltic Sail
  • wrzesień Mistrzostwa Europy w piłce siatkowej mężczyzn (4 mecze 1/8 i 2 mecze 1/4 finałów)
  • ważne imprezy cykliczne: Maraton Gdański, Bieg Wersterplatte