Ponad 400 mieszkańców wysprzątało gdańskie dzielnice. Jakie śmieci najczęściej znajdowano?

W niedzielę, 22 maja, zorganizowano drugą odsłonę akcji Sprzątanie Świata. Specjalne punkty, w których można było zaopatrzyć się w worki oraz rękawice, przygotowano w siedmiu dzielnicach: Matarni, Wzgórzu Mickiewicza i leżących w pasie nadmorskim: Nowym Porcie, Brzeźnie, Żabiance (Jelitkowo), Przymorzu Wielkim i Stogach.
( Publikacja: 23.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Około 400 osób, w tym 120 dzieci, sprzątało w niedzielę gdańskie dzielnice
Około 400 osób, w tym 120 dzieci, sprzątało w niedzielę gdańskie dzielnice
Fot. Sebastian Góra

W niedzielnej akcji wzięło udział wzięło około 400 osób, w tym 120 dzieci.  Jak informuje Cyprian Maciejewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej, zebrano kilka ton odpadów. Były to głównie szklane i plastikowe butelki oraz inne odpady opakowaniowe. Zdarzały się też opony, odzież czy niewielkie elektroodpady.

Lokalny rynek w Kokoszkach? Pierwsze zakupy już w czerwcu

- Budujące jest to, że rośnie zainteresowanie tego rodzaju aktywnością prośrodowiskową. Jeszcze większą satysfakcję zyskaliśmy, gdy okazało się, że sporo przypadkowych spacerowiczów spontanicznie przyłączało się do akcji i wracało do nas z zebrany odpadami. To najlepszy dowód na to, że "Sprzątanie Świata" przeszło ewolucję - od jednorazowej inicjatywy do postaci cyklicznej, integrującej ludzi wrażliwych ekologicznie - zwraca uwagę Olga Goitowska, Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego. - Czerwiec będzie miesiącem, w którym będziemy zapraszać do podobnej aktywności na terenie Gdańska firmy oraz organizacje - podmioty, które w ramach eko-wolontariatu pracowniczego chcą dorzucić swoją cegiełkę do kształtowania "Czystego Miasta". Z kolei po wakacjach ruszymy z tradycyjną już szkolną odsłoną tej akcji - zapowiada.

Stogi. Mieszkańcy wybrali nowych radnych dzielnicy

Akcja Sprzątanie Świata przyjęła w tym roku dość rozwiniętą formułę, ponieważ odbywa się kilkukrotnie, a jej celem jest też integracja oraz wsparcie jak największej liczby oddolnych inicjatyw.

- Budujemy zieloną społeczność oraz efekt skali. Chcemy łączyć siły wszystkich ludzi, którym na sercu leży dobro środowiska i naszego miasta. Stąd szereg inicjatyw dedykowanych przeróżnym grupom i lokalizacjom: od kajakarzy, nurków, poprzez rodziny, szkoły, aż po firmy i organizacje chcące działać w ramach wolontariatu pracowniczego. W tej odsłonie mocno zaangażowały się Rady Dzielnic. Wszystkim pięknie dziękujemy - zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju.

 

Gdzie sprzątano w niedzielę, 22 maja?

  • Stogi, wejście na plażę nr 26

  • Przymorze, wejście na plażę nr 60

  • Jelitkowo, wejście na plażę nr 74

  • Brzeźno,wejście na plażę nr 41

  • Nowy Port, ul. Blizowa

  • Wzgórze Mickiewicza, róg ulic Telimeny i Filaretów

  • Matarnia, ul. Elewów

Efektami niedzielnej akcji pochwaliła się na Facebooku Rada Dzielnicy Wzgórze Mickiewicza.