Ponad 4 mln gości w Gdańsku w 2023 roku. Padł kolejny rekord turystyczny!

Najwięcej zagranicznych turystów przyjechało do naszego miasta ze Skandynawii, niewiele mniej z Wielkiej Brytanii. Pewnym zaskoczeniem może być natomiast fakt, że Niemcy zajęli dopiero trzecie miejsce na podium wśród najczęściej odwiedzających nas nacji. Co jednak istotne, turyści zagraniczni stanowili zaledwie 24 proc. gości. Do Gdańska najczęściej przyjeżdżali bowiem Polacy.
05.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu plaża wypełniona półnagimi plażowiczami, oraz wody zatoki gdańskiej
Ponad 4 mln gości odwiedziło w ubiegłym roku Gdańsk. Najczęściej chcieli odpocząć w naszym mieście
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

400 tys. więcej turystów w Gdańsku

To nowy gdański rekord. W 2023 roku do naszego miasta przyjechało 4,1 mln gości. To o 400 tysięcy osób więcej w porównaniu z rokiem 2022. Najwięcej osób przyjeżdżało… po sąsiedzku - z terenu województwa pomorskiego. Stanowili oni aż 27 proc. krajowych gości. Często przyjeżdżali też do nas mieszkańcy stolicy, i całego woj. mazowieckiego - w sumie 17 proc. Gościli też u nas mieszkańcy województw: kujawsko - pomorskiego, warmińsko - mazurskiego i wielkopolskiego.  

W przypadku gości zagranicznych, najczęściej odwiedzali nasze miasto Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy, a także mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Niemiec. Sporo było też Holendrów, Litwinów i Amerykanów.

Najczęściej nocowali w hotelach (29 proc. gości), nierzadko u znajomych lub rodziny (15 proc.), a także w wynajętych mieszkaniach (13 proc.).

Po co turyści przyjeżdżali do Gdańska?

Wydaje się, że wciąż największym magnesem naszego miasta pozostaje jego położenie geograficzne, czyli kilka kilometrów plaż i Zatoka Gdańska. 36 proc. pytanych osób przyznawało bowiem, że przyjechało, by tu odpocząć. 27 proc. pytanych twierdziło, że chciało poznać nasze miasto, a 19 proc. przyjechało do Gdańska służbowo. 

Ponad połowa osób deklarowała, że przyjechała do naszego miasta samochodem, 21 proc. pytanych - pociągiem, a 7 proc. - samolotem. 

Mat. Gdańska Organizacja Turystyczna

Co przyciąga innych do Gdańska?

Na pewno historia naszego miasta i zachowana architektura. Turyści chętnie zaglądali do Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej, ale też do najważniejszych kościołów: Bazyliki Mariackiej i Katedry Oliwskiej. Popularne było też Muzeum II Wojny Światowej, a także… przejażdżka na kole widokowym, które znajduje się na wyspie Ołowianka, w sąsiedztwie gmachu filharmonii.  

Co istotne, turyści zaglądają do Gdańska nie tylko w tzw. wysokim sezonie, a więc w lipcu i sierpniu. Przyjeżdżają tu praktycznie przez cały rok. Magnesem są bowiem prestiżowe wydarzenia sportowe i ciekawe wydarzenia kulturalne. W ubiegłym roku tysiące osób przyciągała choćby hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena, w której odbyły się m.in. ćwierćfinały i półfinał mistrzostw świata piłkarzy ręcznych oraz festiwal muzyki elektronicznej, na który przyjechało sporo gości z Niemiec i Skandynawii. Zagraniczni fani muzyki metalowej pojawili się z kolei w Gdańsku na Mystic Festivalu.

Silną marką jest wciąż wakacyjny Jarmark Św. Dominika, ale przyciąga też Baltic Sail, oraz urokliwy Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany na przełomie listopada i grudnia.

Ratusz Oruński zachwyca nie tylko gdańszczan

Ocena 8,6 - w skali od 1 do 10

Goście odwiedzający nasze miasto ocenili wizytę w nim na 8,6.

- Ankieta obejmowała wiele składowych. To ogólna ocena satysfakcji z całego pobytu w Gdańsku, czyli zaplecze hotelowe, oferta muzeów, kulinaria, przyroda, dojazd do miasta i komunikacja wewnątrz miasta, a także rozmaite wydarzenia - wyjaśnia Michał Brandt, Starszy Specjalista ds. Promocji i Marketingu Biznesowego w Gdańskiej Organizacji Turystycznej.

Badania ruchu turystycznego w Gdańsku w 2023 roku przeprowadziła Gdańska Organizacja Turystyczna i Pomorski Instytut Naukowy im. prof. Brunona Synaka. 

TV

Kiedyś piekarnia, dziś mieszkania. Kolejna kamienica na Biskupiej Górce wyremontowana