Pomorze śpiewa hymn Polski, Europy i Ukrainy! Bądź koniecznie na Długiej w niedzielę o g. 12.30

W niedzielę 8 maja w Gdańsku z okazji Dnia Europy odbędzie się ważne wydarzenie związane z naszą obecnością w Unii Europejskiej zatytułowane „Pomorze śpiewa dla Europy”. Zachęcamy do przyjścia na Długą i Długi Targ. Całość będziemy również transmitować na portalu gdansk.pl o godz. 12.30.
( Publikacja: 06.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczcijmy naszą obecność we wspólnocie Pomorze śpiewa dla Europy  8 maja o godz. 12.30
Uczcijmy wspólną pieśnią Dzień Europy! Zachęcamy do przyjścia na ul. Długą pod Ratusz Głównego Miasta i wzięcia udziału w wydarzeniu "Pomorze śpiewa dla Europy" 8 maja o godz. 12.30
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Dzień Europy przypada 9 maja, ale już dzień wcześniej czyli w niedzielę 8 maja o godz. 12.30 odbędzie w Gdańsku wydarzenie „Pomorze śpiewa dla Europy”. Do wspólnego śpiewania zapraszają Aleksandra Dulkiewicz prezydent Gdańska, Magdalena Adamowicz, poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Dzień Europy, czyli święto państw europejskich, obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach należących do Rady Europy, ale nie będących członkami Unii Europejskiej, świętuje się raczej 5 maja - to data upamiętniająca ustanowienie Rady Europy, które miało miejsce w 1949 roku.

Natomiast w Polsce, tak jak w innych krajach należących do Unii, Dzień Europy, nazywany też Dniem Unii Europejskiej, obchodzi się 9 maja. To rocznica ustanowienia deklaracji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950), znanego też jako Plan Schumana. Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku.

Wspólnie zaśpiewana zostanie Oda do radości”, czyli hymn Europy i Unii Europejskiej, a także hymn Polski oraz hymn Ukrainy. Organizatorzy chcą w ten sposób wyrazić swoje wsparcie dla naszych sąsiadów w ich w dążeniu do członkostwa w Unii Europejskiej.

Flaga UE nad Gdańskiem. Aleksandra Dulkiewicz i Donald Tusk o wartościach Zjednoczonej Europy 

Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni prof. Agnieszka Franków-Żelazny wraz z Cappellą Gedanensis
Oprawę artystyczną wydarzenia zapewni prof. Agnieszka Franków-Żelazny wraz z Cappellą Gedanensis
źródło: Facebook/Cappella Gedanensis

„Pomorze śpiewa dla Europy” odbędzie się przy Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku (ul. Długa 46). O godz. 12.30 Cappella Gedanensis wraz z pomorskimi chórami zainicjuje „Odę do Radości”. Następnie do wspólnego śpiewania dołączą wszyscy zebrani na miejscu. W tej samej konwencji zostaną zaśpiewane hymny Polski i Ukrainy. Przed wspólnym śpiewaniem organizatorzy wydarzenia będą rozdawali specjalnie przygotowaną publikację z tekstami hymnów.

Zachęcamy do przyjścia pod Ratusz Głównego Miasta i do wspólnego śpiewu!

Transmisję z tego wydarzenia zobaczyć będzie można rownież 8 maja o godz. 12.30 na portalu gdansk.pl.

W pobliżu Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku stanie tego dnia również stoisko, gdzie będzie można sprawdzić swoją wiedzę o Europie. Po wspólnym śpiewaniu, w tym samym miejscu o godz. 13:00 odbędzie się Marsz Pokoju dla Ukrainy organizowany przez KOD Pomorskie.