• Start
  • Wiadomości
  • Samobójstwa dzieci i młodzieży na Pomorzu. Interpelacja posłanek PO do Ministra Zdrowia

Samobójstwa dzieci i młodzieży na Pomorzu. Interpelacja posłanek PO do Ministra Zdrowia

O dramatycznym wzroście prób samobójczych i samobójstw wśród młodych osób na Pomorzu mówiły posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek 6 lutego 2023 r. Posłanki złożyły interpelację do Ministra Zdrowia oczekując odpowiedzi na pytania o działania rządu w tej dramatycznej sytuacji.
07.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DobrakonfaPO
Konferencja prasowa na temat dramatycznego wzrostu prób samobójczych i samobójstw wśród młodych osób na Pomorzu. Od lewej Jakub Hamanowicz z Rankingu Szkół przyjaznych LGBT, obok Martyna Kozdra z Fundacji GrowSpace i posłanki Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Barbara Nowacka
fot. Mat. prasowe


Na Pomorzu najwięcej w Polsce prób samobójczych i samobójstw wśród dzieci i młodzieży

W spotkaniu oprócz posłanek wzięli udział Martyna Kozdra z Fundacji GrowSpace i Jakub Hamanowicz z Rankingu Szkół przyjaznych LGBT.


Informacja o pomocy psychologicznej w Gdańsku w jednym miejscu. Odwiedź (także wirtualnie) Punkt Informacyjno Konsultacyjny  

 - Niestety województwo pomorskie w raporcie dotyczącym samobójstw wśród dzieci i młodzieży wiedzie prym. 417 prób samobójczych wśród dzieci w tym 16 zgonów - mówiła posłanka Barbara Nowacka. - Ten raport powinien nam wszystkim dać bardzo dużo do myślenia. Niestety mamy porażające wrażenie, że Polska i polski rząd działają w sposób niedostateczny. Wraz z posłanką Agnieszką Pomaską złożyłyśmy interpelację do Ministra Zdrowia oczekując odpowiedzi na pytania: jakie działania są podejmowane? Jakie środki są przeznaczane na pomoc dla dzieci w kryzysie, na szkolenia dla nauczycieli, na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkołach? Dziś z każdej strony, z każdej szkoły słyszymy, że jest to niewystarczające. 

Martyna Kozdra: Zbieramy podpisy pod petycją „Tak dla prewencji suicydalnej”

 -  Dane przedstawione w raporcie Fundacji GrowSpace są przerażające. To nie stało się nagle. To problem, który jest ignorowany od lat. Niestety w szkołach nie ma wsparcia psychologicznego, jest również problem z rozmawianiem o zdrowiu psychicznym - podkreśliła Martyna Kozdra z fundacji GrowSpace. - To dzieje się nie od roku, nie od dwóch lat, a od bardzo długiego czasu. Od 2020 do 2022 roku liczba prób samobójczych i samobójstw wzrosła o 150 proc. Postanowiliśmy wystosować petycję „Tak dla prewencji suicydalnej”, która w tym momencie ma już ponad pięć tysięcy podpisów. To pokazuje jak ważny jest ten temat dla młodych ludzi.

25 lat Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej. Z tej okazji konferencja naukowa na UG

  - „Tak dla prewencji suicydalnej” to porozumienie, które tworzymy już w gronie ponad dziesięciu organizacji. To pokazuje, że potrafimy działać ponad podziałami, że bardzo różne grupy do nas dołączają. Statystyki nas przerażają, młodzi mają problemy, dlatego ta inicjatywa jest tak ważna - dodał Jakub Hamanowicz z Rankingu Szkół przyjaznych LGBT.

Agnieszka Pomaska: Rząd PiS zlikwidował dotację na Telefon Zaufania 116 111 

Posłanka Agnieszka Pomaska podkreśliła, że statystyki są dramatyczne, a wzrost prób samobójczych w ciągu dwóch lat o 150 proc. to jest coś, co nie mieści się w głowie. 

- To nie są tylko statystyki. Za każdą próbą samobójczą stoi człowiek, często sam, ale wokół tego człowieka jest rodzina, są znajomi - stwierdziła Agnieszka Pomaska. - Uruchamia się fala tragedii. Za każdą próbą niestety mogą iść kolejne. W ubiegłym roku rząd PiS zlikwidował dotację na Telefon Zaufania 116 111. Dzięki ofiarności ludzi zebrano na jego funkcjonowanie prawie dwa miliony złotych. Te pieniądze powinny pochodzić z budżetu państwa. Znalazły się pieniądze na wille, na nieruchomości, a nie znalazły się środki na infolinię dla dzieci i młodzieży. 

Reaguj i wspieraj osoby w bezdomności w Gdańsku

Interpelacja do Ministra Zdrowia. O co pytają posłanki?


W interpelacji wystosowanej przez posłanki padają pytania m.in. o to, w jaki sposób Ministerstwo Zdrowia ma zamiar przeciwdziałać rosnącej liczbie prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży? Czy Ministerstwo planuje wprowadzić stosowny program? Jeśli tak, to kiedy i jakie są jego założenia? Jeśli nie, to jakie są planowane przez ministerstwo działania w tym zakresie?

Interpelacja - w sprawie rekordowej liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży (275.4 KB, pdf)

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024