Pomorskie przejęło kierownictwo w Euroregionie Bałtyk

Zgodnie z kolejnością rotacji po regionie Kronoberg (Szwecja) prezydencję w Euroregionie Bałtyk (ERB) w roku 2025 r. objęło województwo pomorskie. Prezydentem ERB został wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna. W spotkaniu, podczas którego podjęto tę decyzję uczestniczył zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa Piotr Borawski. Euroregion Bałtyk powstał 27 lat temu.
17.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch mężczyzn stoi obok siebie przed stołem. Mężczyzna po lewej ma na sobie szary garnitur z białą koszulą i czarnymi spodniami. Ma czarną brodę i okulary na twarzy. Jego włosy są krótkie i ciemnobrązowe i trzyma w rękach brązowy mikrofon. Za mężczyznami jest duża biała ściana. Część dwóch czarnych krzeseł może być widziana siedzącą przy ścianie.
Wicemarszałkowi pomorskiemu Leszkowi Bonnie prezydencję w Euroregionie Bałtyk przekazał René Jaramillo, przedstawiciel regionu Kronoberg
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Obrady ERB w Gdańsku

Do pełnienia funkcji wiceprezydenta ERB został nominowany szwedzki region Kalmar. 
 
Te decyzje podjęto podczas posiedzenia władz Euroregionu Bałtyk, które odbyło się w poniedziałek, 17 lutego, w Gdańsku. 
 
Podczas obrad przedstawiono też raport roczny ERB za ubiegły rok. 

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

Swoje posiedzenie miał również Euroregion Baltic Youth Board. Młodzi podczas spotkania również podsumowali swoje dotychczasowe działania oraz rozmawiali o najbliższych planach. Wybrany został nowy przewodniczący, którym został Jakub Hamanowicz.

Więcej o Euroregionie Bałtyk

Idea jego utworzenia powstała wśród polityków i działaczy gospodarczych południowo-wschodniej Szwecji oraz północno-wschodniej Polski.
Grupa ludzi siedzi przy długim drewnianym stole w sali konferencyjnej. Sala jest wypełniona czarnymi skórzanymi krzesłami z czarnymi metalowymi nogami. Na ścianie przed ludźmi jest duży biały ekran. Część białego sufitu widać wiszącą z sufitu. Dwie flagi wiszą na ścianie za ekranem.
Spotkanie Euroregionu Bałtyk odbyło się w siedzibie Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Prace organizacyjne trwały bardzo krótko. Pierwsza konferencja poświęcona możliwościom utworzenia Euroregionu (pod roboczą nazwą „Jantar”) odbyła się na przełomie lutego i marca 1997 roku w Malborku, a już 22 lutego 1998 r. podpisano Porozumienie o utworzeniu Euroregionu Bałtyk.
 
Euroregion Bałtyk to jedna z największych tego typu organizacji w Europie zarówno pod względem liczby uczestników, obszaru oraz ludzi zamieszkujących te regiony.
 
Terytorium Euroregionu to na terenie Polski: województwa pomorskie i warmińsko-mazurskie, na terenie Litwy: Kłajpeda i Okręg Kłajpedzki, na terenie Szwecji: województwa Blekinge, Kalmar, Kronoberg, na terenie Danii: wyspa Bornholm.
Trzy osoby siedzą przy brązowym drewnianym stole w biurze. Mężczyzna po lewej ma na sobie ciemno niebieski garnitur z białą koszulą i niebieskim krawatem. Ma krótkie brązowe włosy i uśmiecha się do kamery. Na stole są trzy białe znaki z czarnym tekstem. Szklanka wody, czarny telefon i inne przedmioty znajdują się na stole. Za ludźmi widać dwie kobiety siedzące na czarnych skórzanych krzesłach.
Pierwszy z lewej Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Euroregion Bałtyk ma charakter samorządowo-rządowy. Posiedzenia odbywają co najmniej trzy razy w roku i zwoływane są przez prezydenta ERB. 
 
W ramach Euroregionu Bałtyk działają narodowe sekretariaty zlokalizowane w: Elblągu (Polska), Kłajpedzie (Litwa), Ronne (Dania) lub rotacyjnie w Karlskronie, Kalmarze, Växjo (Szwecja). 
W swoim statucie organizacja wymienia m.in. wspieranie działań mających na celu poprawę warunków życia ludzi zamieszkujących obszar przygranicza oraz zbliżanie lokalnych społeczności.
 
NASZA FOTOGALERIA:

 

TV

Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!