• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie Sztormy 2016: wybierz najlepszą inwestycję, wydarzenie, sportowca i „EUROinspirację”

Pomorskie Sztormy 2016: wybierz najlepszą inwestycję, wydarzenie, sportowca i „EUROinspirację”

Pomorskie Sztormy to doroczny plebiscyt organizowany przez Gazetę Wyborczą. O wygranych w czterech kategoriach: Inwestycja Roku, Sportowiec Roku, Wydarzenie Roku i Pomorskie EUROinspiracje zadecydują internauci, zwycięzców w pozostałych kategoriach wybierze kapituła. Głosowanie trwa tylko do piątku, 17 lutego 2017 r.
( 16.02.2017 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Podczas gali Pomorskie Sztormy 2014 wręczono Medal Karty Trójmiasta prezydentom: Gdańska - Pawłowi Adamowiczowi, Gdyni - Wojciechowi Szczurkowi, i Sopotu - Jackowi Karnowskiemu. Po prawej redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto Mikołaj Chrzan

Pomorskie Sztormy 2016 to plebiscyt organizowany corocznie przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. W czterech kategoriach głosują internauci i czytelnicy Gazety Wyborczej, którzy spośród nominowanych typują najlepszego sportowca z Pomorza, wydarzenia kulturalne, inwestycję oraz „pomorską EUROinspirację” w minionym roku.

Nominacje w kategorii Inwestycja Roku - inwestycja realizowana lub oddana w 2016 roku, która w największym stopniu zmieniła życie mieszkańców i gości spoza regionu:

- Muzeum II Wojny Światowej;
- Tunel pod Martwą Wisłą;
- Terminal kontenerowy DCT 2;
- Nowe pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej;
- Modernizacja linii kolejowej do portu w Gdańsku i nowy most nad Wisłą;
- Galeria Metropolia;
- Obwodnica Kartuz;
- Baltiq Plaza;
- Tryton;
- AquaPark Reda.

Nominacje w kategorii Sportowiec Roku - najlepszy sportowiec 2016 r., który w tym okresie osiągnął najlepsze wyniki sportowe:

- Małgorzata Białecka (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia Sopot);
- Mateusz Biskup (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk);
- Angelika Cichocka (lekka atletyka, SKLA Sopot);
- Miłosz Jankowski (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk);
- Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk);
- Marcus da Silva (piłka nożna, Arka Gdynia);
- Mateusz Mika (siatkówka, Lotos Trefl Gdańsk);
- Irmina Mrózek-Gliszczyńska (żeglarstwo, Chojnicki Klub Żeglarski);
- Piotr Myszka (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk);
- Sławomir Peszko (piłka nożna, Lechia Gdańsk).

Nominacje w kategorii Wydarzenie Roku - najbardziej spektakularne wydarzenie kulturalne Pomorza 2016 r., które stało się znakiem rozpoznawczym naszego regionu:

- „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni;
- Jubileuszowa edycja festiwalu Literacki Sopot;
- Odcinki;
- Wystawa „Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”;
- Siedziba teatru Boto w Sopocie;
- Doki;
- Projekt „Według Wajdy”;
- „Cyganeria” w Operze Bałtyckiej w Gdańsku;
- Znajomi znad morza;
- „Lot nad kukułczym gniazdem” w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Nominacje w kategorii Pomorskie EUROinspiracje (unikatowe przedsięwzięcia finansowane z funduszy unijnych, które są korzyścią nie tylko dla lokalnej społeczności, ale i całego regionu) - nagroda specjalna marszałka województwa pomorskiego:

- „Kompetencje kluczowe XXI wieku w oparciu o pedagogikę Montessori” - Katolicka Fundacja Oświatowa;
- „Zobacz, co mówię. Komunikacja alternatywna w rozwoju kluczowych kompetencji o charakterze społecznym uczniów z niepełnosprawnością sprzężoną” - Fundacja „Wróć”;
- Centrum Integracji Społecznej w Gdańsku - Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta;
- „Ster na zmiany” - Kaszubski Uniwersytet Ludowy;
- „Praca w grupie” - Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA;
- Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław - Gmina Cedry Wielkie;
- Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej - Powiat Lęborski;
- Budowa i skomunikowanie węzła integracyjnego - Gmina Miejska Starogard Gdański;
- Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku;
- Rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdyni - Gmina Miasta Gdyni.
 

Głosować można na dwa sposoby:

  • na łamach Gazety Wyborczej Trójmiasto (wypełniając i wysyłając kupon, lub dostarczając go osobiście do siedziby redakcji przy ulicy Tkackiej 7/8 - z dopiskiem Pomorskie Sztormy 2016)
  • internetowo, poprzez stronę pomorskiesztormy.pl

Plebiscyt trwa do piątku 17 lutego 2017 r. W głosowaniu mogą wziął udział tylko osoby pełnoletnie. Każdy może oddać maksymalnie po trzy głosy w każdej kategorii. Zwyciężą nominacje, które zgromadzą największą liczbę głosów.


To nie jedyne nagrody, które zostaną przyznane podczas gali Pomorskie Sztormy 2016. Oprócz laureatów wybranych przez internautów, kapituła plebiscytu, w skład której wejdą przedstawiciele organizatora, niezależni eksperci oraz przedstawiciele partnera plebiscytu, wytypuje zwycięzców w kategorii sport: odkrycie roku oraz drużyna, w kategorii kultura: odkrycie roku oraz człowiek roku, a w kategorii biznes: firma i młoda firma.

Nominacje w kategorii Sport:

- Drużyna Roku - najlepsza drużyna 2016 r., która osiągnęła najlepsze rezultaty, ściągała tłumy kibiców na swoje mecze, a swoją dobrą postawą i wynikami promowała województwo pomorskie w Polsce i Europie;
- Odkrycie Roku - młodzi ludzie z regionu, którzy z jednej strony mają talent, a z drugiej osiągają już pierwsze sukcesy w swoich kategoriach wiekowych w kraju i za granicą.

Nominacje w kategorii Kultura:

- Człowiek Roku - artysta, który miał największy wpływ na życie kulturalne Pomorza, realizował nowatorskie pomysły, a jego dzieła charakteryzuje wysoki poziom artystyczny;
- Odkrycie Roku - młodzi twórcy z regionu, którzy ambitnymi realizacjami zwrócili na siebie uwagę odbiorców i spowodowali, że mieszkańcy Trójmiasta z zainteresowaniem będą śledzić ich kolejne działania.

Nominacje w kategorii Biznes:

- Firma Roku - firma, której działania w 2016 r. w największym stopniu przyczyniły się do promocji marki województwa pomorskiego poza regionem: w Polsce i zagranicą;
- Młoda Firma Roku - młody przedsiębiorca, który działalność rozpoczął w 2015 lub 2016 roku, a jego pomysł na biznes jest najbardziej innowacyjny, ma największą szansę na sukces biznesowy i w największym stopniu przyczyni się do promowania marki województwa pomorskiego.


Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 28 lutego 2017 r., podczas gali Pomorskie Sztormy 2016, która odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a także na łamach Gazety Wyborczej Trójmiasto.