• Start
  • Wiadomości
  • Dla przyszłych pokoleń. Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza

Dla przyszłych pokoleń. Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza

- Każdy powinien realizować konkretne działania, na skalę swojego miasta, regionu, kraju, ale i całej Europy. Marzymy o globalnym podejściu - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, podczas konferencji prasowej w środę, 4 listopada, w której udział wzięli również prezes Rady UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Spotkanie towarzyszyło Pomorskiemu Forum Solidarności Klimatycznej.
( Publikacja: 04.11.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środę, 4 listopada, pod budynkiem Międzynarodowych Tarów Gdańskich odbyła się konferencja prasowa z okazji Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza, z udziałem: Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Kamila Wyszkowskiego, prezesa Rady UN Global Compact Network Poland oraz Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
W środę, 4 listopada, pod budynkiem Międzynarodowych Tarów Gdańskich odbyła się konferencja prasowa z okazji Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza, z udziałem: Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Kamila Wyszkowskiego, prezesa Rady UN Global Compact Network Poland oraz Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
źródło: Facebook prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

16 października pomiędzy Województwem Pomorskim, Gminą Miasta Gdańska oraz Global Compact Network Poland - inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zostało zawarte Porozumienie o przystąpieniu do współpracy w celu powołania Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.

Nieprzypadkowo właśnie pod jego patronatem - śp. prezydent podejmował liczne starania w temacie ochrony klimatu i rozpoczął działania w Gdańsku na rzecz środowiska, które dziś są kontynuowane.

- 4 listopada 2018 roku był dzień drugiej tury wyborów samorządowych. Prezydent Paweł Adamowicz po raz kolejny zyskał zaufanie wyborców, gdańszczan i gdańszczanek, bardzo konkretnym programem wyborczym. Traktujemy ten program - wspólnie z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i prezesem Rady UN Global Compact Network Poland Kamilem Wyszkowskim - jako dziedzictwo, zadanie do wypełnienia - podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, w środę, 4 listopada, towarzyszącej Pomorskiemu Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.

Prezydent zaznaczyła, że ma nadzieję, iż podpisanie porozumienia dotyczącego ochrony klimatu, które było jednym z punktów programu wydarzenia, będzie deklaracją, po której uda się przejść do czynów. Dodała, że Gdańsk, jako miasto solidarności, powinien nie tylko przypominać o tej wartości poprzez eksponaty i wystawy, ale i działania - w tym te na rzecz solidarności klimatycznej.

- Solidarność z przyszłym pokoleniami to bardzo konkretne działania, które każdy powinien realizować na skalę swojego miasta, regionu, kraju, ale i całej Europy. Marzymy o globalnym podejściu - stąd działamy we współpracy z agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych. O tym dzisiaj rozmawiamy. Także o tym, jak w chwili, gdy nasze życie zmieniło się w związku z epidemią koronawirusa, wyważyć solidarność klimatyczną z podstawowymi potrzebami ochrony zdrowia, życia i bezpieczeństwa obywateli i obywatelek. To wyzwania, na które musimy wspólnie odpowiedzieć - powiedziała prezydent Dulkiewicz.

Podczas Forum Solidarności Klimatycznej, które transmitowane było online, uczestnicy mieli okazję posłuchać debat zaproszonych ekspertów z całego kraju oraz z innych państw Unii Europejskiej, i zadać im pytania. Odbyły się także warsztaty o tym, jak osiągnąć społeczny konsensus, odejść od hiperkonsumpcji czy jak zapewnić samorządom tarczę ochronną związaną z kosztami ekologicznej transformacji.

Podpisana podczas wydarzenia wspólna deklaracja wielopoziomowej międzysektorowej współpracy umożliwia przystąpienie wszystkim zainteresowanym wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz Europejskiego Zielonego Ładu organizacjom czy instytucjom.

Relację z Forum można obejrzeć na Facebooku Samorządu Województwa Pomorskiego: TUTAJ.