• Start
  • Wiadomości
  • Dla przyszłych pokoleń. Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza

Dla przyszłych pokoleń. Pomorskie Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza

- Każdy powinien realizować konkretne działania, na skalę swojego miasta, regionu, kraju, ale i całej Europy. Marzymy o globalnym podejściu - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, podczas konferencji prasowej w środę, 4 listopada, w której udział wzięli również prezes Rady UN Global Compact Network Poland Kamil Wyszkowski oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Spotkanie towarzyszyło Pomorskiemu Forum Solidarności Klimatycznej.
04.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W środę, 4 listopada, pod budynkiem Międzynarodowych Tarów Gdańskich odbyła się konferencja prasowa z okazji Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza, z udziałem: Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Kamila Wyszkowskiego, prezesa Rady UN Global Compact Network Poland oraz Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
W środę, 4 listopada, pod budynkiem Międzynarodowych Tarów Gdańskich odbyła się konferencja prasowa z okazji Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza, z udziałem: Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Kamila Wyszkowskiego, prezesa Rady UN Global Compact Network Poland oraz Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
źródło: Facebook prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz

16 października pomiędzy Województwem Pomorskim, Gminą Miasta Gdańska oraz Global Compact Network Poland - inicjatywą Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) zostało zawarte Porozumienie o przystąpieniu do współpracy w celu powołania Pomorskiego Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.

Nieprzypadkowo właśnie pod jego patronatem - śp. prezydent podejmował liczne starania w temacie ochrony klimatu i rozpoczął działania w Gdańsku na rzecz środowiska, które dziś są kontynuowane.

- 4 listopada 2018 roku był dzień drugiej tury wyborów samorządowych. Prezydent Paweł Adamowicz po raz kolejny zyskał zaufanie wyborców, gdańszczan i gdańszczanek, bardzo konkretnym programem wyborczym. Traktujemy ten program - wspólnie z marszałkiem województwa pomorskiego Mieczysławem Strukiem i prezesem Rady UN Global Compact Network Poland Kamilem Wyszkowskim - jako dziedzictwo, zadanie do wypełnienia - podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, w środę, 4 listopada, towarzyszącej Pomorskiemu Forum Solidarności Klimatycznej im. Pawła Adamowicza.

Prezydent zaznaczyła, że ma nadzieję, iż podpisanie porozumienia dotyczącego ochrony klimatu, które było jednym z punktów programu wydarzenia, będzie deklaracją, po której uda się przejść do czynów. Dodała, że Gdańsk, jako miasto solidarności, powinien nie tylko przypominać o tej wartości poprzez eksponaty i wystawy, ale i działania - w tym te na rzecz solidarności klimatycznej.

- Solidarność z przyszłym pokoleniami to bardzo konkretne działania, które każdy powinien realizować na skalę swojego miasta, regionu, kraju, ale i całej Europy. Marzymy o globalnym podejściu - stąd działamy we współpracy z agencją Organizacji Narodów Zjednoczonych. O tym dzisiaj rozmawiamy. Także o tym, jak w chwili, gdy nasze życie zmieniło się w związku z epidemią koronawirusa, wyważyć solidarność klimatyczną z podstawowymi potrzebami ochrony zdrowia, życia i bezpieczeństwa obywateli i obywatelek. To wyzwania, na które musimy wspólnie odpowiedzieć - powiedziała prezydent Dulkiewicz.

Podczas Forum Solidarności Klimatycznej, które transmitowane było online, uczestnicy mieli okazję posłuchać debat zaproszonych ekspertów z całego kraju oraz z innych państw Unii Europejskiej, i zadać im pytania. Odbyły się także warsztaty o tym, jak osiągnąć społeczny konsensus, odejść od hiperkonsumpcji czy jak zapewnić samorządom tarczę ochronną związaną z kosztami ekologicznej transformacji.

Podpisana podczas wydarzenia wspólna deklaracja wielopoziomowej międzysektorowej współpracy umożliwia przystąpienie wszystkim zainteresowanym wdrażaniem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz Europejskiego Zielonego Ładu organizacjom czy instytucjom.

Relację z Forum można obejrzeć na Facebooku Samorządu Województwa Pomorskiego: TUTAJ.

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów