• Start
  • Wiadomości
  • Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Pomorskie Centrum Inwestycyjne nie tylko dla dużych graczy - nowe możliwości dla firm z sektora MŚP

Tereny dedykowane firmom z sektora MŚP w ramach Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego obejmują 10 ha. Spółka miejska InvestGDA, która odpowiada za komercjalizację tego sąsiadującego z portem obszaru, rozpocznie wkrótce inwestycję, której celem jest przygotowanie - przeznaczonego dla małych i średnich firm - w pełni funkcjonalnego placu składowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
12.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tereny Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego
Tereny Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego
fot. www.gdansk.pl

Pomorskie Centrum Inwestycyjne to obszar ok. 67 ha w bezpośredniej bliskości portu, sąsiadujący z Centrum Biurowym KOGA, gdzie już od kilku lat InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego) pracuje nad rozwojem własnego projektu. PCI to dziś już nie tylko KOGA - oddany do użytku 5 lat temu budynek biurowy klasy A, który powstał jako “jaskółka” zagospodarowania tego terenu. W biurowcu siedziby mają dziś głównie instytucje związane z obsługą portu oraz terminala DCT, w tym: firmy logistyczne, Izba Celna, służby weterynaryjne i fitosanitarne oraz agencje celne.

Logo PCI

Kolejną częścią projektu jest (zakończona w 2020 roku) budowa II etapu wewnętrznego układu drogowego wraz z infrastrukturą, która otworzyła możliwość zagospodarowania nowym inwestorom, wyłonionym w niedawno zakończonych postępowaniach przetargowych - na zagospodarowanie 15 ha terenu pod funkcję przemysłową oraz 20 ha pod funkcję logistyczną. Wygrały je dwa duże, renomowane podmioty - firmy Northvolt oraz 7R. 

 

Plany dużych graczy PCI

Northvolt w październiku 2018 roku otworzył w Gdańsku swój pierwszy zakład produkcyjny w centrum przemysłowym Panattoni przy ul. Elbląskiej 130.

- Od tamtego czasu zwiększyliśmy nasze możliwości produkcyjne i badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i magazynów energii - mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland. -  Z myślą o dalszej ekspansji, rozważamy zbudowanie własnego zakładu na terenie PCI, które znalazło się w orbicie naszego zainteresowania ze względu na portową lokalizację i bliskość trójmiejskiej aglomeracji.

Firma 7R to deweloper z polskim kapitałem obecny na rynku od 2008 r. Specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych i proekologicznych powierzchni magazynowych i przemysłowych na wynajem. Realizuje zarówno centra logistyczne i obiekty przemysłowe przeznaczone dla wielu najemców, jak również obiekty typu „built-to-suite” (BTS) - zaprojektowane w odpowiedzi na indywidualne potrzeby klienta. W portfolio 7R są wielkopowierzchniowe parki logistyczne oraz sieć 7R City Flex Last Mile Logistics, czyli magazyny miejskie, budowane dla potrzeb logistyki ostatniej mili i lekkiej produkcji. Firma ma już na swoim koncie inwestycje na Pomorzu. Są to m.in. parki logistyczne (7R Park Gdańsk I, 7R Park Gdańsk II, 7R Park Tczew) i magazyny ostatniej mili: 7R City Flex Gdańsk Airport, 7R City Flex Gdańsk oraz 7R City Flex Gdynia. 

- Zależało nam na realizacji parku logistycznego przy największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalu kontenerowym, czyli DCT Gdańsk SA - mówi Ryszard Gretkowski, wiceprezes zarządu 7R SA. - Dzięki temu poszerzymy nasze portfolio o projekt specjalistyczny, dostosowany do wymogów logistyki morskiej.

W ramach inwestycji 7R Park Gdańsk Port na ponad 20 ha działki powstaną obiekty magazynowo - produkcyjne klasy A, z zapleczem socjalno - biurowym o łącznej powierzchni ok. 123 tysięcy mkw., z wykorzystaniem rozwiązań przyjaznych środowisku oraz nowoczesnych technologii.  

 

Danuta Bakuła wspólnik w PAR Bakuła spółka jawna, ta gdańska firma rodzinna zainwestowała w Parku Przemysłowo-Technologicznym Maszynowa w Kokoszkach
Danuta Bakuła wspólnik w PAR Bakuła spółka jawna, ta gdańska firma rodzinna zainwestowała w Parku Przemysłowo-Technologicznym Maszynowa w Kokoszkach
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dobre praktyki dla mniejszych z Parku w Kokoszkach

Naturalnym procesem jest przyciąganie mniejszych firm przez duże podmioty. Ten mechanizm sprawdził się przy wcześniejszym projekcie InvestGDA - Parku Przemysłowo-Technologicznym Maszynowa (PPTM) w Kokoszkach.

Po otwarciu fabryki Weyerhausera (obecnie: International Paper) i Centrum Dystrybucji Jeronimo Martins, małe i średnie firmy z Gdańska i regionu szybko zainteresowały się zakupem terenu w Kokoszkach. Po upływie 10 lat od utworzenia “Maszynowej”, z ok. 51 ha na sprzedaż pozostało jedynie ok. 0,7 ha.

Na terenie PPTM zainwestowała m.in. spółka PAR Bakuła (dawniej Pomorska Agencja Reklamowa), firma rodzinna od 29 lat działająca w branży artykułów reklamowych i promocyjnych. 

- Działkę na terenie Parku o powierzchni 2,2 ha kupiliśmy w 2014 roku. Na naszą decyzję wpłynęły przede wszystkim lokalizacja i przygotowanie działki pod inwestycję: uzbrojenie terenu w media, gotowe drogi i zbiornik retencyjny - opowiada Danuta Bakuła, wspólnik w PAR Bakuła spółka jawna. - Wybudowaliśmy dwie hale wysokiego składowania o łącznej powierzchni ok. 10 tys. mkw. z dwoma nowoczesnymi budynkami biurowymi połączonymi przejściem do hali. Obiekty przeznaczyliśmy pod wynajem i zostały zasiedlone zaraz po wybudowaniu. Sądzę, że przede wszystkim ze względu na lokalizację i wysoki standard, zrealizowany ponad wymogi obowiązujących przepisów. 

- Koncepcja PCI to powtórka dobrych praktyk i rozwiązań, które zadziałały w “Maszynowej”. Dawne grunty rolne w Kokoszkach, które otrzymaliśmy aportem od gminy Gdańsk, uzbroiliśmy i sukcesywnie rozwijaliśmy układ drogowy wraz z niezbędnymi mediami,  doprowadzając pełną infrastrukturę do granic działek inwestycyjnych, tak by kontrahenci bez zbędnych dodatkowych kosztów mogli rozpocząć swoją działalność - tłumaczy Maciej Cieślik, wiceprezes zarządu InvestGDA. - Na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, biorąc na siebie znaczący wysiłek ludzki i finansowy, wybudowaliśmy i stale rozwijamy funkcjonalną infrastrukturę dostępową połączoną bezpośrednio z układem dróg publicznych i portowych oraz terminalem DCT. Budując KOGĘ, położony przy niej plac składowy i kompletny układ drogowy pokazaliśmy, że jest to teren, w który zdecydowanie można i warto inwestować. Ostatnie przetargi, w których wyłoniliśmy dwóch dużych “graczy” pokazały, że oferta w ramach PCI cieszy się coraz większym zainteresowaniem doświadczonych inwestorów.

Maciej Cieślik wiceprezes zarządu InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego), w tle Centrum Biurowe KOGA
Maciej Cieślik wiceprezes zarządu InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego), w tle Centrum Biurowe KOGA
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dla kogo Pomorskie Centrum Inwestycyjne?

Po wyłonieniu dużych inwestorów, InvestGDA koncentruje działania na przyciągnięciu do PCI lokalnych firm z sektora MŚP, przeznaczając na ich działalność ok. 10 ha. Szansę na lokalizację w tym miejscu otrzymają w szczególności przedsiębiorcy, których profil działalności mieści się w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza. Do specjalizacji tych należą m.in. technologie offshore i portowo-logistyczne, a także technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii oraz w budownictwie. 

- Naszym zadaniem jest pozyskiwanie inwestorów, którzy tworzyć będą dodatkową wartość zarówno dla miasta jak i jego mieszkańców. Dlatego też zdecydowanie wyłączamy na tym terenie działalność, która mogłaby ograniczać kolejnych potencjalnych inwestorów, być uciążliwa dla nich i dla mieszkańców sąsiedniej dzielnicy Stogi - podkreśla Maciej Cieślik. - Dlatego też nie planujemy tutaj możliwości lokowania ciężkiego przemysłu, składowania uciążliwych towarów (typu węgiel i różnego rodzaju odpady), a także prowadzenia działalności generującej nadmierny hałas, czy odór.

Wiceprezes InvestGDA podkreśla ponadto, że przygotowując dogodne warunki do prowadzenia działalności dla inwestorów, spółka duży nacisk kładzie równocześnie na kwestię zrównoważonego rozwoju: czy to projektując zagospodarowanie terenu z wykorzystaniem jego naturalnych właściwości retencyjnych, czy też planując w przyszłym roku montaż fotowoltaiki na dachu Centrum Biurowego KOGA, która pozwoli choć w części odzyskać energię zużywaną przez budynek.

Place składowe w bliskiej odległości od portu są mocno pożądanym towarem - na zdjęciu terminal DCT w Gdańsku
Place składowe w bliskiej odległości od portu są mocno pożądanym towarem - na zdjęciu terminal DCT w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Plac składowy, greenfield i biura

Biorąc pod uwagę oczekiwania firm z sektora MŚP, dla których - z jednej strony - place składowe w bliskiej odległości od portu są mocno pożądanym towarem, a z drugiej strony - duże powierzchnie składowania oferowane przez centra logistyczne nie zawsze odpowiadają ich potrzebom, InvestGDA zbuduje na terenie PCI utwardzony plac składowy (o powierzchni ok. 1 ha) z możliwością dzierżawy. Termin oddania inwestycji, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą planuje się na I kwartał 2021. Całość została objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Przygotowania terenów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego”na kwotę ponad 4 mln złotych.

- Budowa placu to odpowiedź na potrzeby sygnalizowane przez przedsiębiorców, z czasem być może pojawi się także oferta wynajmu małych hal - zaznacza Maciej Cieślik. - Na chwilę obecną, większość terenu, który dedykujemy kontrahentom z sektora MŚP to grunty typu greenfield z drogą dojazdową i mediami, gdzie realizować mogą projekty pod swoje indywidualne potrzeby. Uzupełnieniem oferty jest Centrum Biurowe KOGA, gdzie dysponujemy nowoczesną przestrzenią biurową na wynajem.

Logo InvestGda

 Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (InvestGDA) to powołana w 2008 roku spółka miejska, której głównym zadaniem jest komercjalizacja i aktywizacja gospodarcza terenów inwestycyjnych. InvestGDA jest również inicjatorem projektów związanych z rozwojem przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie Gdańska, aktywnie kształtując krajobraz gospodarczy miasta. Spółka oferuje usługi kompleksowego doradztwa inwestycyjnego i biznesowego. Współorganizuje misje gospodarcze oraz wydarzenia biznesowe umożliwiające rozwój przedsiębiorców, reprezentujących różne dziedziny gospodarki. W strukturze InvestGDA funkcjonuje również Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, która aktywnie realizuje działania w obszarze CSR, realizując projekty wspierające m.in. lokalny rynek pracy oraz inicjatywy kulturalne i społeczne.

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska