Jubileuszowy Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy przejechał ulicami Trójmiasta

Niedziela, 4 czerwca, należała do rowerzystów. Tego dnia przez Trójmiasto przejechał Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy, który finiszował na błoniach w Sopocie. Cyklisci jechali czterema różnymi trasami, w Gdańsku jechali m.in. Tunelem pod Martwą Wisłą i al. Grunwaldzką. ZOBACZCIE zdjęcia z jubileuszowej edycji przejazdu
04.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rowerzyści na jezdni
Przejazd ulicami Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Pięć peletonów na trasie

Jubileuszowy XXV Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy (także hulajnogowy, rolkowy i longboardowy) obejmował 10 miast aglomeracji: Wejherowo, Redę, Rumię, Gdynię, Sopot, Gdańsk, Kartuzy, Żukowo, Pruszcz Gdański i Tczew.

Do czterech peletonów - Północnego startującego z Wejherowa, Gdański startujący w tym roku spod stadionu w Letnicy oraz z Chojnic czy Kartuz - dołączył piąty z takich miast jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna, Chojnice.

Łącznie jechało więc pięć peletonów, trasy o rekordowej długości ponad 230 km, a na nich kilkanaście tysięcy rowerzystów promujących użytkowanie najzdrowszego środka komunikacji przyjaznego miastu. 

Wszystkie peletony łączyły się o określonej godzinie w Sopocie, gdzie przejazd kończył się na sopockich Błoniach. 

 

Widok z góry: dwie jezdnie zapełnione rowerzystami
Rowerzyści w peletonie na Drodze Zielonej
fot. Jarosław Respondek / KFP

Jedna rowerowa rodzina

U wjazdu w Drogę Zieloną tysiące rowerzystów zmierzających z wszystkich kierunków do granicy Gdańska z Sopotem tworzyło już jedną rodzinę. Połączony WPR przejechał następnie ulicami Łokietka i Polną w Sopocie do parku Sopockie Błonia, który był miejscem wielkiego pikniku.

Podobnie jak w minionych latach spotkanie wyłoniło m.in. zwycięzców konkursu na najlepsze przebrania (cyklistów i pojazdów), szczęśliwców w loterii szprychówkowej oraz laureatów Złotych i Srebrnych Szprych przyznawanych instytucjom lub osobom, które zasłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej na terenie Gdańska.

Organizatorem 25. WPR była Rowerowa Metropolia wspierana przez sojuszników – m.in. Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów, Rowerowe Kaszuby, Klub Turystyki Rowerowej Mattaj ze Starogardu Gdańskiego i Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia im. Tomasza Milewskiego.

Za KFP

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZEJAZDU W GDAŃSKU