Pomorska Noc Naukowców w Hevelianum i nie tylko - piątkowy wieczór pełen mądrych atrakcji

Pokazy naukowe, warsztaty robotyczne, dla fanów detektywistycznych łamigłówek i wielbicieli sztuki, projekcja filmowa oraz debata - to tylko część atrakcji, jakie Hevelianum przygotowało na Pierwszą Pomorską Noc Naukowców w Trójmieście. Tytułowa noc to piątkowy wieczór (29 września). Równolegle programy dla miłośników nauki przygotowało pięć trójmiejskich uczelni oraz gdyński Experyment.
28.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwóch mężczyzn w fartuchach na scenie, napis hevelianum obok
Noc Naukowców w Hevelianum, zdjęcie z edycji 2022
Fot. Jacek Klejment

15 lat Nocy Naukowców w Hevelianum

Czy nauka jest tylko dla profesjonalnych naukowców? Oczywiście, że nie! W tę jedną noc można się przekonać, że nauka jest dla wszystkich. Motywem przewodnim wydarzenia są przewroty kopernikańskie w nauce, czyli takie odkrycia, które w znaczący sposób wpłynęły na stan wiedzy i zmieniły postrzeganie świata przez człowieka.

Hevelianum zaprasza na spotkanie z najnowszym takim przewrotem, czyli sztuczną inteligencją, która najprawdopodobniej będzie miała największy wpływ na nasze życie.
- Od 15 lat organizujemy Noc Naukowców, aby wspólnie odkrywać fascynujący świat nauki. Obecna edycja jest częścią Pierwszej Pomorskiej Nocy Naukowców, którą współtworzymy wraz z partnerami z trójmiejskich uczelni i Centrum Nauki Experyment - wyjaśnia Paweł Golak, dyrektor centrum nauki Hevelianum. - Poza pokazami naukowymi i warsztatami, podczas debaty wspólnie z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy o tym, jakie szanse i zagrożenia związane są z rozwojem sztucznej inteligencji.

Wspólna misja popularyzacji nauki - porozumienie Uczelni Fahrenheita i Hevelianum

plakat promujący Pomorską Noc Naukowców
 
Mat. PNN w Trójmieście

Sztuczna kaczka, sen o owcach, sztuczna inteligencja

Stałym elementem Nocy Naukowców w Hevelianum są spektakularne pokazy naukowe. Heweliusze Nauki zaprezentują pokaz “Secret Science Agency and The Artificial Duck”, a edukatorzy placówki sprawdzą, czy sztuczna inteligencja jest w stanie przygotować pokaz naukowy - „Czy edukatorzy śnią o elektrycznych owcach?”

W kinie pod chmurką prof. Włodzisław Duch, specjalista w obszarze badań nad sztuczną inteligencją, zajmujący się również badaniem mózgów, poszuka odpowiedzi na wiele pytań. Czy sztuczna inteligencja przejmie świat? Czy jest niebezpieczna? Czy komputery oraz AI mają już świadomość i potrafią odczuwać zmysły?

Autorem kanału This is IT, który podzieli się z publicznością występem prof. Włodzisława Ducha, jest Maciej Kawecki, popularyzator i pasjonat technologii, który stawia na człowieka i rozumie, że technologia to tylko i aż narzędzie w jego rękach.

kolorowo podświetlona kopuła białego namiotu, wewnątrz pełno ludzi w różnym wieku
W ubiegłym roku Noc Naukowców w Hevelianum odbywała się m.in. w mobilnym planetarium
Fot. Jacek Klejment


Crazy Nauka i debata o AI

Na zakończenie wieczoru odbędzie się debata z cyklu Nauka Mówi: AI. Gośćmi będą: dr hab. inż. Piotr Szczuko z Katedry Systemów Multimedialnych Politechniki Gdańskiej, dr inż. arch. Jan Cudzik z Katedry Architektury Miejskiej i Przestrzeni Nadwodnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, dr hab. Joanna Mytnik z Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej i dr Dorota (Dota) Szymborska, filozofka, etyczka i socjolożka, wyróżniona tytułem TOP 100 Women in AI in Poland (2022), TEDx Speaker. Rozmowę poprowadzi Piotr Stanisławski, współtwórca blogu Crazy Nauka.


Roboty LEGO® Spike PRIME i detektywi

Zapraszamy też na liczne warsztaty robotyczne. Dostępnych będzie m.in. 5 stanowisk testowania robotów zbudowanych z LEGO® Spike PRIME.

Dla miłośników sekretów i detektywistycznych łamigłówek przygotowaliśmy zajęcia poświęcone różnym metodom przekazywania tajnych informacji.

Na rysowanie z supermocami AI zapraszamy wielbicieli sztuki, efekty tej pracy zostaną zaprezentowane na ścianie budynku Wozowni Artyleryjskiej pod koniec wieczoru. Wśród atrakcji znajdą się również symulator jazdy i stanowiska doświadczalne w specjalnej strefie VR.

nocne zdjęcie ceglanego budynku położonego na rozległym trawiastym placu, ludzie stoją wokół sceny plenerowej na placu
Jaki klimat panuje na Górze Gradowej nocą? Możesz sprawdzić w piątek!
Fot. Jacek Klejment


15 lat pierwszej wystawy stałej w Hevelianum i urodzinowy prezent

Pierwsza Pomorska Noc Naukowców w Trójmieście to jednocześnie okazja do celebrowania 15-lecia otwarcia pierwszej wystawy stałej w Hevelianum.

- Zapraszamy do wspólnego świętowania tych wyjątkowych 15 lat działalności, w trakcie których powstawały kolejne wystawy, prowadziliśmy tysiące zajęć, setki eventów i wciąż nie zwalniamy tempa. Dziękujemy, że w tym czasie tak licznie i chętnie nas odwiedzaliście - mówi Anna Morawska, zastępczyni dyrektora Hevelianum ds. programowych.

Z okazji jubileuszu trzy interaktywne wystawy stałe w Hevelianum: „Dookoła świata”, „Z Energią!” i „Łamigłówka” udostępnione będą zwiedzającym w promocyjnej cenie – tylko 5 zł. Oferta ważna od piątku, 29 września do niedzieli, 1 października!

Wystawa polskich aparatów fotograficznych. Takiej dużej jeszcze nie było

Pomorska Noc Naukowców także na uczelniach i w Eksperymencie

Do wyboru progach Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (który jest koordynatorem PNN), Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej i Centrum Nauki Eksperyment, będzie kilkadziesiąt wydarzeń: pokazy naukowe, zwiedzanie laboratoriów, warsztaty, wykłady, wydarzenia interaktywne i konkursy z dziedziny nauk ścisłych, medycznych, biologicznych, szeroko rozumianej humanistyki i psychologii.

Program wydarzeń w formie wyszukiwarki dostępny jest na stronie PNN. Dla komfortu uczestników, większość wydarzeń wymaga wcześniejszej rejestracji - są jeszcze miejsca.

PROGRAM NOCY NAUKOWCÓW W HEVELIANUM 2023

29 września, piątek 18:00-21:30

SCENA | majdan – główny plac na Górze Gradowej

  • 18:00–18:15 | otwarcie wydarzenia i premierowy pokaz filmu: 15 lat przyjemności w odkrywaniu Hevelianum
  • 18:15–18:55 | pokaz: Czy edukatorzy śnią o elektrycznych owcach?, Hevelianum
  • 19:00–19:30 | pokaz: Secret Science Agency and The Artificial Duck, Heweliusze Nauki
  • 19:30–20:00 | kino pod chmurką: Sztuczna inteligencja już zyskała świadomość. Oto gdzie są jej granice | prof. Włodzisław Duch | This is it – Maciej Kawecki
  • 20:00–21:00 | Debata z cyklu Nauka Mówi: AI

WARSZTATY

SZYFRY

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej*Bezpłatne

wiek: dla każdego

Rysowanie z supermocami AI

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej*Bezpłatne

wiek: 4+

ROBO testy

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej*Bezpłatne

wiek: dla każdego

ROBO Stacja

18:00–19:10 | 19:10–20:20 |20:20–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej*Bezpłatne wejściówki dostępne w punkcie info w dniu wydarzenia od 18:00.

Udział dzieci w warsztatach tylko pod warunkiem akceptacji regulaminu GO4Robot przez opiekuna

liczba miejsc: 20

wiek: 5–9 lat

STREFA VR

18:00–21:30

Namiot sferyczny na majdanie – głównym placu Góry Gradowej*Bezpłatne

wiek: 12+

 

WYWIAD Z AI

18:00–21:30

Namiot na majdanie – głównym placu Góry Gradowej*Bezpłatne

wiek: 7+

 

POKAZY

Bańkowy zawrót głowy

19:30–21:30

Plac przed Wozownią Artyleryjską*Bezpłatne

GALERIA SZTUKI AI – pokaz multimedialny

21:15–21:30

Na budynku Wozowni Artyleryjskiej*Bezpłatne

wiek: dla każdego

 

Ambasadorami i prowadzącymi tegoroczne wydarzenie w Hevelianum są Aleksandra i Piotr Stanisławscy, dziennikarze naukowi, autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka i laureaci licznych nagród.

Plan sytuacyjny Nocy Naukowców na Górze Gradowej

grafika - plan lokalizacji wydarzeń w Hevelianum z okazji nocy naukowców
 
Mat. Hevelianum

WYSTAWY STAŁE W JUBILEUSZOWEJ PROMOCJI

29 września – 1 października

8:00–21:00 | bilet: 5 zł

Z okazji 15-lecia wystawy Hevelianum będzie można zwiedzać w specjalnej cenie 5 zł/os., zapraszamy do wspólnego świętowania!

  • Dookoła Świata

7 kontynentów i 90 interaktywnych stanowisk czeka na wszystkich ciekawych świata, niezależnie od wieku. Poznaj miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla każdego z nich.

  • Łamigłówka

Wejdź do magicznego świata matematyki, gdzie abstrakcja staje się rzeczywistością. Poznaj królową nauk i przekonaj się, że możesz ją spotkać wszędzie wokół siebie.

  • Z Energią!

Czym jest ciepło? Czy wiązka światła wprawi w ruch samolot? Jak zanieczyszczenie naszej planety widać z perspektywy kosmosu? Sprawdź, czym jest energia i w co możesz ją zamienić.