• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk nawiązał współpracę z polską szkołą w Norwegii

Polska szkoła w norweskim Moss skończyła 5 lat. Prowadzi ją gdańszczanka

Polska Sobotnia Szkoła w Moss im. Jana Brzechwy świętowała piątą rocznicę powstania. Podczas uroczystości nie zabrakło gości i prezentów z naszego miasta. Podpisano też umowę o współpracy “sobotniej placówki” z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 7 w Gdańsku.
08.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Moss im. Jana Brzechwy w trakcie występu artystycznego
Uczniowie Polskiej Sobotniej Szkoły w Moss im. Jana Brzechwy w trakcie występu artystycznego
Tomasz Bieliński/ Forenigen Barna Polen

 

W portowym mieście Moss w południowej Norwegii od pięciu lat działa Polska Sobotnia Szkoła im. Jana Brzechwy. Powstała w 2014 roku z inicjatywy m.in. gdańszczanki Izabeli Bielińskiej, która od początku jest jej dyrektorką.

W Forenigen Barna Polen (nazwa szkoły po norwesku) dzieci uczą się języka polskiego oraz historii Polski, przyrody i geografii. Cele Sobotniej Szkoły to m. in. : propagowanie kultury, historii i języka polskiego wśród dzieci polskich oraz z rodzin mieszanych, w tym także współpraca z fundacjami i szkołami z Polski polegająca na organizowaniu konkursów i projektów międzynarodowych. 

 

Pamiątkowe zdjęcie z piątego jubileuszu: w środku, w białej spódnicy w czarny wzór dyrektorka szkoły Izabela Bielińska, pierwszy z prawej Grzegorz Kryger z-ca dyrektora WRS UMG
Pamiątkowe zdjęcie z piątego jubileuszu: w środku, w białej spódnicy w czarny wzór dyrektorka szkoły Izabela Bielińska, pierwszy z prawej Grzegorz Kryger z-ca dyrektora WRS UMG
Tomasz Bieliński/ Forenigen Barna Polen

Dzięki współpracy z samorządem Moss, polska szkoła korzysta z sal lekcyjnych jednej z tutejszych szkół publicznych. 

- W naszej szkole realizowana jest polska podstawa programowa, a uczniowie zdają egzaminy w czerwcu w ramach nauczania domowego, otrzymują polskie świadectwa, respektowane przez MEN - tłumaczy Izabela Bielińska. - Jesteśmy placówką prywatną, utrzymujemy się ze składek członkowskich rodziców, wpływów założycieli i wsparcia od naszego sponsora. 

W szkole w Moss uczy się obecnie 45 uczniów, pracuje dziesięcioro nauczycieli. We wrześniu br. otwarto drugi oddział szkoły w Drammen, do której uczęszcza 70 uczniów.

Gdańska dyrektor placówki mieszka w Norwegii od 11 lat. Jest absolwentką studiów pedagogicznych w Wyższej Uczelni Ateneum w Gdańsku i - jak podkreśla - zawsze chciała być nauczycielką. 

Ostatni rok przed wyjazdem pracowała w Szkole Podstawowej nr 60 w Gdańsku jako nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej. W Norwegii pracowała m.in. w Szkole Polskiej w Oslo im. Jana Pawła II (3 lata, jako nauczycielka w klasach I- III) , w Polskiej Szkole we Fredrikstad (rok jako nauczycielka w klasach I- III, rok jako dyrektor dydaktyczny). - Wtedy też powstał pomysł założenia i otwarcia własnej szkoły, co też uczyniłam - podsumowuje Izabela Bielińska.

 

D12A7943
Podczas uroczystości nie zabrakło także występów muzycznych
Tomasz Bieliński/Foreignen Barna Polen

 

23 listopada 2019 r. odbyła się uroczystość jubileuszowa szkoły. Oprócz uczniów, rodziców i nauczycieli uczestniczyli w niej także goście z Gdańska.

- Musiałem pojechać aż do Norwegii by zobaczyć, że dzieci dostają brawa za to, że są uczniami tej szkoły. Często bywam na uroczystościach jubileuszowych, ale pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją. Wasza szkoła jest przykładem idealnej współpracy między uczniami, nauczycielami i rodzicami - podkreślił Grzegorz Kryger z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. - Hasło “Szkoła współpracy” od dwóch lat staramy się także wcielać w życie w gdańskich szkołach i przedszkolach.

Gratulując szkole urodzin i życząc dalszych sukcesów, przekazał list gratulacyjny od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz fotografię przedstawiającą Gdańsk. 

Podczas uroczystości podpisano porozumienie między polonijną szkołą a Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 7 w Gdańsku dotyczącą pomocy psychologicznej i pedagogicznej, logopedycznej oraz innowacji pedagogicznych. 

- Chcemy wspierać państwa: rodziców i nauczycieli dwujęzycznych dzieci w ich edukacji - mówiła Monika Gołubiew-Konieczna, dyrektorka gdańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7.

Mirosława Kowal dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 67 w Gdańsku, przywiozła listy napisane przez uczniów gdańskiej szkoły do kolegów ze szkoły w Moss.


RELACJA FILMOWA Z JUBILEUSZU

 

TV

44. ZJAZD HANZY W GDAŃSKU