• Start
  • Wiadomości
  • Żabianka. Zatańczyli poloneza na deptaku, na 100-lecie odzyskania niepodległości

Żabianka. Zatańczyli poloneza na deptaku, na 100-lecie odzyskania niepodległości

W samo południe, 7 listopada 2018 r., uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 89 w Gdańsku i mieszkańcy Żabianki wspólnie zatańczyli poloneza na popularnym dzielnicowym deptaku. Była to plenerowa część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowanych przez Osiemdziesiątą Dziewiątą.
( Publikacja: 07.11.2018 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Najpierw swój własny układ pokazały najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 w Gdańsku...
Najpierw swój własny układ pokazały najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 w Gdańsku...
Marzena Krygier/SP nr 89

Tańczono przy polonezie Wojciecha Kilara, skomponowanym do ekranizacji “Pana Tadeusza”, której dokonał Andrzej Wajda. Miejscem wydarzenia był popularny deptak na Żabiance. Jako pierwsi swój układ taneczny pokazali uczniowie klas 0 - III, w drugim - wspólnym tanecznym korowodem ruszyli także starsi uczniowie, a z nimi nauczyciele, zaproszeni goście i mieszkańcy.

Dziewczęta miały na głowach biało - czerwone wianki, a ich koledzy - przypinki w barwach narodowych w butonierkach. Patriotyczne ozdoby uczniowie wykonali z pomocą nauczycielek ze świetlicy.

...a później był czas dla najstarszych roczników uczniów
...a później był czas dla najstarszych roczników uczniów
Marzena Krygier/SP nr 89

- Próbowaliśmy układy przez blisko dwa tygodnie, wyszło wspaniale. Dzieci tak pięknie wystąpiły, przeżywały tę uroczystość razem z nami - mówi Urszula Nazarko dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 89. - Dzwonili już też do nas mieszkańcy i dziękowali za wzruszające przeżycia. W oczach niektórych babć, dziadków i rodziców też widać było łzy.

Skąd pomysł na tak niezwykłą formę uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę?

Do korowodu dołączyli zaproszeni do wspólnego poloneza mieszkańcy Żabianki i goście
Do korowodu dołączyli zaproszeni do wspólnego poloneza mieszkańcy Żabianki i goście (po prawej, w marynarce i okularach - Wojciech Stybor, radny kończącej się właśnie VII kadencji Rady Miasta Gdańska)
Marzena Krygier/SP nr 89

- Chcieliśmy świętować w sposób niekonwencjonalny, bo to przecież wyjątkowy, okrągły jubileusz - tłumaczy Urszula Nazarko. - Postanowiliśmy włączyć także mieszkańców dzielnicy w nasze tygodniowe obchody. Chcieliśmy pokazać jedność miejscowej społeczności, podkreślić, że każdy z nas ma prawo i obowiązek świętować rocznicę odrodzenia Polski.

A dlaczego polonez?

- To polski taniec narodowy, a młodzież z naszej szkoły bardzo chętnie go tańczy. Uczniowie klas trzecich gimnazjum tradycyjnie wykonują poloneza na pożegnanie szkoły - odpowiada dyrektorka SP nr 89. - Dziś poloneza wykonali właśnie uczniowie ostatnich klas wygaszanego gimnazjum i ósmoklasiści. Ale nie tylko: także najmłodsze roczniki naszych uczniów przedstawiły swój, trochę łatwiejszy, układ.

Zaproszenia do wzięcia udziału w uroczystym tańcu otrzymali gdańscy radni z dzielnicy Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia, radni dzielnicowi, przedstawiciele Urzędu Miasta Gdańska z Piotrem Kowalczukiem, z-cą prezydenta Gdańska na czele, a także dyrektorzy okolicznych szkół i przedszkola. Wśród tańczących byli m.in. radny Wojciech Stybor i radny-elekt Andrzej Stelmasiewicz.

W poinformowaniu mieszkańców i w organizacji plenerowego wydarzenia wsparł szkołę ks. Krzysztof Lis, probosz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela (mieści się tuż przy deptaku), który z ambony zaprosił parafian do wzięcia udziału w uroczystości.   

W pierwszej parze Urszula Nazarko, dyrektorka SP nr 89 i Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska
W pierwszej parze Urszula Nazarko, dyrektorka SP nr 89 i Piotr Kowalczuk, z-ca prezydenta Gdańska
Marzena Krygier/SP nr 89

Później na terenie szkoły posadzono “Drzewo Niepodległej”, a najmłodsi uczniowie złożyli Polsce urodzinowe życzenia w formie serduszek.  Późnym popołudniem odbył się otwarty “Koncert dla Niepodległej”.

- To już trzeci coroczny koncert patriotyczny w naszej szkole. W tym roku szczególny, z racji okrągłej rocznicy - mówi Urszula Nazarko. - Śpiewaliśmy pieśni poświęcone ojczyźnie z okresu, gdy odradzała się nasza państwowość.

Kto nie tańczył, ten wiwatował, oczywiście powiewając flagą narodową. Wśród publiczności uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie, sąsiedzi...
Kto nie tańczył, ten wiwatował, oczywiście powiewając flagą narodową. Wśród publiczności uczniowie, nauczyciele, rodzice, dziadkowie, sąsiedzi...
Marzena Krygier/SP nr 89

W czwartek w najmłodszych klasach zorganizowany zostanie “patriotyczny escape room” z krzyżówkami, zagadkami i zabawami związanymi z rocznicą niepodległości. W piątek, 9 listopada, w szkole odbędą się uroczyste akademie, symbolicznie, o godz. 11.11 wszyscy odśpiewają razem hymn Polski - oczywiście cztery zwrotki.   

Deptak na Żabiance w południe, 7 listopada - kto nie wiedział o co chodzi, mógł być zaskoczony tańcem i rozbrzmiewającym polonezem kompozycji Wojciecha Kilara
Deptak na Żabiance w południe, 7 listopada - kto nie wiedział o co chodzi, mógł być zaskoczony tańcem i rozbrzmiewającym polonezem kompozycji Wojciecha Kilara
Marzena Krygier/SP nr 89

Za przygotowanie plenerowego wykonania poloneza odpowiadały nauczycielki wychowania fizycznego w SP nr 89: Ewa Błońska, Małgorzata Borkowska i Liliana Tarasow. Najmłodsze roczniki tancerzy przygotowały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Hanna Gulczyńska, Krystyna Jagłowska oraz Izabela Karpiczenko.