Polki na Montparnassie. O Oldze Boznańskiej i innych Polkach w Paryżu w Muzeum Gdańska

Sylwia Zientek, autorka książki „Polki na Montparnassie”, będzie gościem spotkania poświęconego artystkom okresu XIX-XX wieku, które odbędzie się w czwartek, 22 lutego, w Ratuszu Głównego Miasta – oddziale Muzeum Gdańska. Rozmowa będzie m.in. kolejną okazją do spotkania ze światem malarstwa Olgi Boznańskiej, której dzieła możemy oglądać na cieszącej się ogromną popularnością wystawie w siedzibie muzeum przy ulicy Długiej 46/47.
19.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
czarno-białe zdjęcie, na którym widać kobietę stojącą na brukowanej ulicy z drzewami
Olga Boznańska była jedną z najbardziej oryginalnych i cenionych w świecie polskich artystek. W Muzeum Gdańska można oglądać poświęconą jej wystawę czasową
mat. Muzeum Narodowego w Krakowie

Królowe czytelniczych serc. Książki Anny Sakowicz i Magdaleny Witkiewicz czytamy najchętniej

Sylwia Zientek, pisarka, autorka książek o sztuce okresu XIX-XX wieku. W swoim dorobku ma pozycje różnorodne gatunkowo - od literatury pięknej, przez powieści historyczne po biografie. Była nominowana do Literackiej Nagrody Angelusa. 

W 2021 roku ukazała się jej bestsellerowa książka „Polki na Montparnassie”, poświęcona polskim artystkom, które nie mogąc studiować w kraju, wyemigrowały na naukę do Paryża. Przybliża biografie takich twórczyń, jak Anna Bilińska-Bohdanowicz, Olga Boznańska, Maria Dulębianka, Alicja Halicka, Mela Muter, Aniela Pająkówna, Irena Reno, Zofia Stankiewiczówna czy Stefania Łazarska.

brunetka po 50-tce, z nadwagą, lekko się uśmiecha do zdjęcia
O Boznańskiej i innych polskich artystkach w czwartek w Muzeum Gdańska opowie pisarka Sylwia Zientek
fot. Marcin Łobaczewski, mat. Wikipedia

W Gdańsku opowie o artystkach z legendarnej dzielnicy

Autorka będzie gościem kolejnej odsłony cyklu „Czwartki w Muzeum Gdańska” - w czwartek, 22 lutego, w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47). Podczas spotkania przybliży temat Polek-artystek, które żyły w paryskiej dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, w cieniu burzliwych czasów: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej. 

Sylwia Zientek, która dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów przypomni, że kobiety te nie tylko malowały, ale i kochały, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia, nierzadko przymierając głodem. Anna Bilińska-Bohdanowicz, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, zmarłej w nędzy i zapomnieniu, dziś poszukiwane są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie. Dzieła Olgi Boznańskiej, jednej z bohaterek książki, można aktualnie oglądać na wystawie w Muzeum Gdańska.

Tłumy chętnych na zwiedzaniu z kuratorem wystawy Olgi Boznańskiej. Kiedy kolejne terminy?

Na spotkanie wstęp wolny

Spotkanie z Sylwią Zientek odbędzie się o godzinie 17:00. Poprowadzi je Marzena Bakowska. Wstęp wolny. Publikacja, przybliżające historie z okresu XIX-XX wieku, będzie dostępna w sprzedaży przed i po wydarzeniu, podobnie jak inne dwie pozycje tej autorki: „Lunia i Modigliani” i „Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn”.

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy