• Start
  • Wiadomości
  • Pogoda na długi weekend. Ochłodzenie i przelotne opady śniegu aż do niedzieli. Później jeszcze zimniej...

Pogoda na długi weekend. Ochłodzenie i przelotne opady śniegu aż do niedzieli. Później jeszcze zimniej...

Po kilku cieplejszych dniach, czwartkowy poranek, 6 stycznia, powitał nas ośnieżonymi chodnikami i dachami, a temperatura spadła do 0 stopni Celsjusza. Jak wynika z przygotowanej przez Pomorski Alarm Pogodowy prognozy, taki stan utrzyma się przynajmniej do niedzieli. Po 9 stycznia może przyjść natomiast większe ochłodzenie - powinniśmy się przygotować na mroźne dni na Pomorzu.
06.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Po niedzieli, 9 stycznia, może nas czekać powrót zimy, która nawiedziła Pomorza w okresie świątecznym. Nz. Park Oliwski, 26 grudnia 2021 roku
Po niedzieli, 9 stycznia, może nas czekać powrót zimy, która nawiedziła Pomorza w okresie świątecznym. Nz. Park Oliwski, 26 grudnia 2021 roku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Konferencja ministra zdrowia: Na razie bez obostrzeń, a "wzrost zakażeń to poświąteczna anomalia, nie zmiana trendu"

 

Długi weekend, który rozpoczął się w czwartek, 6 stycznia - Świętem Trzech Króli - przyniósł w naszym regionie pogodowe zmiany: wyraźne ochłodzenie i miejscowe opady śniegu. Już w nocy ze środy na czwartek na Pomorzu wystąpiły przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

- W połowie nocy nasunęła się na nas zatoka niskiego ciśnienia ze zokludowanym frontem atmosferycznym typu chłodnego, a znad Bałtyku w głąb Pomorza podążała strefa opadów deszczu, przechodząca w deszcz ze śniegiem, aż finalnie sam śnieg - tłumaczy Bartek Zastawny z Pomorskiego Alarmu Pogodowego.

Zgodnie z prognozami, w czwartek do godzin popołudniowych albo nawet wieczornych nad całym województwem będą występować konwekcyjne opady śniegu.

- Najsilniej powinny objawić się na zachodzie (rejon Bytów - Słupsk) oraz na północy w pasie od Słupska po Hel. Do czwartkowego wieczora powinno w tych rejonach spaść go do maksymalnie kilku cm, choć sporadycznie sumy te mogą zbliżyć się do 10. Na pozostałym obszarze będzie to od 0 do kilku cm - informuje synoptyk.

W kolejnych dniach długiego weekendu takie opady śniegu również mogą się pojawiać, ale przejściowo.

 

 Prognoza opadów na noc ze środy na czwartek modelu SWISS
Prognoza opadów na noc ze środy na czwartek modelu SWISS
kachelmannwetter.com / Pomorski Alarm Pogodowy

 

Warto się ciepło ubrać, bo wraz z opadami przyszło ochłodzenie, nad całe Pomorze - przez najbliższych kilka dni, temperatury będą oscylować w granicach 0 stopni, z przewagą ujemnych. Powód do radości mogą mieć mieszkańcy Wybrzeża Słowińskiego i Półwyspu Helskiego - tam będzie nieco cieplej, może się przydarzyć nawet aura lekko na plusie.

Uwaga! W związku ze zmianą pogodową, synoptycy apelują o zachowanie ostrożności na drogach. Znowu miejscami może być ślisko - topiący się śnieg w ciągu dnia, z nadejściem wieczoru zacznie zamarzać, tworząc warstwę lodu na jezdniach i chodnikach.

Co po długim weekendzie?

- Cóż, jeśli prognozy się utrzymają, czekają nas wyraźniejsze spadki temperatur, do średnio kilku stopni poniżej 0 i to na całym Pomorzu. Być może wrócimy do tego, co obserwowaliśmy w okresie świątecznym - dodaje Bartek Zastawny.